Tavasz ​kapitány 16 csillagozás

Pierre Gamarra: Tavasz kapitány Pierre Gamarra: Tavasz kapitány

Talán húsz házból sem áll a kis hegyi falu a Pireneusokban, ahol a mindvégig izgalmas események lejátszódnak. Ide menekül rokonaihoz a németek megszállta Párizsból egy tizenhárom éves fiú, Jean. Édesapja német fogságban van. – Sem Jean, sem unokatestvére és barátja, Bertrand nem tudja, hogy ki a legendás hírű Tavasz kapitány, a partizánvezér, aki mindenütt jelen van, ahol harcolni kell. A falucska ellenállóival együtt küzd a két fiú is. Titkos ösvényeken jutnak el a hegytetőre, a medvék és a sasok birodalmába, s nem egy veszélyes kalandban van részük. A felszabadulás napján tudja meg Jean, ki is voltaképpen Tavasz kapitány, s ez a felfedezés végtelenül boldoggá teszi.

Eredeti megjelenés éve: 1963

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Delfin könyvek Móra

Móra, Budapest, 1979
154 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631117111 · Fordította: Klumák István · Illusztrálta: Görög Júlia
Móra, Budapest, 1967
148 oldal · puhatáblás · Fordította: Klumák István · Illusztrálta: Görög Júlia

pwz I>!
Pierre Gamarra: Tavasz kapitány

A franciák ifjúsági partizánregényét emlékeim szerint kisjerkec és Úttörőház Könyvtárba „járásom” idejében már egyszer olvastam. Most, felnőtt fejjel újraolvasva természetesen teljesen más ez az élmény. Akkoriban milyen más volt a francia ellenállásról, a menekülésről, a partizánok szervezkedéseiről olvasni. 30 évvel a második vh után sok ilyen filmet vetített a televízió és a mozi. Ma is hozzájuthatunk ezekhez az infókhoz a net segítségével, de csak ha érdekel valakit. Abban az időben ezt magától értetődő természetességgel kaptuk. Most csak a kíváncsiak olvassák Gamarra eme regényét. Milyen? Amilyen abban a korszakban az élet! Ilyen volt, nem hollywood-i gyorsasággal peregtek az események, de abban az időben ilyen volt a világ. Korrajz ez is, kell hozzá türelem! :)

Móra, Budapest, 1967
148 oldal · puhatáblás · Fordította: Klumák István · Illusztrálta: Görög Júlia
dpart>!
Pierre Gamarra: Tavasz kapitány

Nekem először a 79% értékelés ijesztő volt, de talán éppen ezért nem ért csalódásként a könyv. Igazi retro ifjúsági kötet. Lassú, kiszámítható cselekmény, csupa pozitív tulajdonságú jó, és csupa negatív tulajdonságú rossz szereplővel. De éppen ez adja a báját az egésznek. Én szívesen olvastam a mai pörgős világunkban.

Pierre Gamarra: Tavasz kapitány

De szép volt ez a könyv. Nem pörgős , nem eseménydús mégis jó volt olvasni. A rég íródott regények már csak ilyenek. A regény egyszerűsége bűvölt el illetve annyira szépen van megírva.

Pierre Gamarra: Tavasz kapitány

Egy kedves ifjúsági regény a II. világháború idejéből. A Pireneusokban játszódik, ahol egy kis hegyi faluba párizsi menekültek érkeznek, anya és fia. A tizenegyéves fiú visszaemlékezései alkotják a történet magvát, szó van benne a falusiak életéről, a háború franciaországi és nemzetközi eseményei mintegy keretet adnak az ott történteknek. Nem túl sodró lendületű a könyv, lassú, elgondolkodtató, mint a hegyi emberek élete. Gyorsabb csak akkor lesz, mikor kiderül, hogy a falusiak egy része aktív szereplője a francia ellenállásnak, sőt …
A hegyek, a környék, a növény- és állatvilág bemutatása ugyanakkor nagyon szemléletes. {{A történet, talán csak a hegyek miatt, engem a Belle és Sebastien-re emlékeztet – bár itt nincs olyan kutya).
Gyorsan elolvasható, és annak ajánlom, aki kíváncsi egy régmúlt, másik világra!

SteelCurtain >!
Pierre Gamarra: Tavasz kapitány

Megint egy olyan könyv gyermekkoromból, mely annak idején nagyon tetszett, de ma már alig tudok belőle bármit is felidézni.

Anita_87>!
Pierre Gamarra: Tavasz kapitány

Egy délután elolvasós, magával ragadó történet. Tavasz kapitány kilétét tekintve én másra gondoltam. :O De így jobb volt. :)

gesztenye11>!

Egy nép akkor nagy, ha olvasni tud.

13. oldal - 2. Benjamin úr és a fák

Kapcsolódó szócikkek: nép · olvasás
gesztenye11>!

Az ember az ember, akár fekete, akár fehér, akár keresztény vagy zsidó vagy istentagadó…

29. oldal - 3. A sárga csillag

Kapcsolódó szócikkek: emberek
hencsa06>!

A falu végén hegyi patak csörgedezett, amelyet a lefelé ereszkedő út gömbfából összerótt fahídon szelt át.
– Ez a Fülemüle – mondotta unokafivérem.
– Hogyhogy? Fülemüle?
– Így nevezik a patakot. Mindig ez volt a neve. Pisztrángot lehet benne fogni.

hencsa06>!

Cseresznyefák és vadszőlőbokrok bíborszínű foltjai vegyültek bele az aranyló színek összhangjába.

gesztenye11>!

Tavasz Kapitány ugyanabban a pillanatban mindenütt jelen volt. Ez a valóság. Mindegyikünk Tavasz kapitány volt.

148. oldal - 12. Tavasz kapitány