Pireneusi ​rapszódia 1 csillagozás

Pierre Gamarra: Pireneusi rapszódia

Festői ​szépségű, vad hegyi tájak, egyszerű francia parasztok a szereplői ennek a lírai hangvételű, szinte balladaszerű kisregénynek, amelyben Pierre Gamarra a német fasizmus áldozatainak, a francia ellenállás hőseinek állít maradandó emléket. A történet hőse egyszerű francia hegyilakó, akinek apját fiatalon megölte egy medve, s ő egész életén át ezt a Fenevadat keresi, hogy bosszút álljon rajta, és elpusztítsa, mert minden rossz – egyéni tragédiája, a spanyol nép tragédiája és az egész emberi nyomorúság – okozójának őt tartja. A hangulatos, fordulatos eseményekben bővelkedő cselekmény során a hős rádöbben, hogy az ember legnagyobb ellensége nem az üldözött Fenevad, hanem az emberbőrbe bújt állat, a fasiszta, föl is veszi vele a küzdelmet, és megöli. A történet döbbenetes tablóval zárul: a németek felgyújtják a kis hegyi falut, ahonnan a regény hőse átjuttatja Spanyolországba a francia ellenállók vezetőit, de az embertelenség elleni harc szelleme töretlenül él tovább a regény… (tovább)

Európa, Budapest, 1966
240 oldal · keménytáblás · Fordította: Parancs János · Illusztrálta: Balogh László

Gabriella_Balkó>!
Pierre Gamarra: Pireneusi rapszódia

Valószínűleg tényleg balladaszerű ez a regény, mert jelen van benne a balladai homály. Néhány helyen annyira rejtélyesen írt a szerző, hogy egyszerűen nem értettem meg, mi történik.
A fülszöveg számomra nem köszönt vissza egyértelműen a könyvben, a tényleges, nyilvánvaló dolgokon kívül (az apát megöli a medve, 3 embert átjuttatnak a határon), de azt nem éreztem ki, hogy Modeste a medvét tartja minden rossz okozójának stb.
Hiányoltam a spanyol dalok fordítását, pedig valószínűleg azoknak is szerepük volt.