Az ​ördöngösök 23 csillagozás

Pierre Boileau – Thomas Narcejac: Az ördöngösök Pierre Boileau – Thomas Narcejac: Az ördöngösök

A Pierre Boileau – Thomas Narcejac szerzőpár regényeinek Franciaországban igen nagy az olvasótábora. Nem egy könyvükből sikeres film készült. Az „Ördöngösök”-ből Henri Clouzot forgatott filmet, amelyet a magyar közönség a Filmmúzeumban láthatott.
„Hová lett a holttest? Ravinel öt óra tájban sajgó tagokkal, émelygő gyomorral, felpüffedt arccal, izzadó tenyérrel ébredt… Amikor feltette magának a kérdést: „Mi történt a holttesttel?”, azonnal megtalálta rá a nyilvánvaló feleletet: „A holttestet ellopták.” … De amikor közelebbről is megvizsgálta ezt a gondolatot, egyre több kételye támadt. Ellopni egy hullát? Ugyan minek?”
Aki elolvassa ezt a regényt, soha nem felejti. Az „Ördöngösök” az emberi számítás, a sötét kétségbeesés, a hidegvérű árulás halhatatlan története.

Eredeti megjelenés éve: 1952

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Albatrosz könyvek Magvető

Krimiklub.hu, 2007
208 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638763907 · Fordította: Rubin Péter
Magvető, Budapest, 1975
204 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632701941 · Fordította: Rubin Péter

gyuszi64>!

2021/87, otthoni polc, 8/20 eddigi értékelés

Cselekménymentes lélektani thriller, furcsa, hogy 1952-ben volt kereslet erre a tematikára. A wiki szerint a szerzőpáros első regénye, és nem is igazán tetszett. Nagyjából tudtam, mire számíthatok – gyerekkoromban több világhírű filmet is láttam a szerzők könyveiből –, de a regény gyengéi erősen hatnak. Elsősorban az írás körülményességét említem meg: a lélektani ábrázolások gyakran a helyszínek, körülmények leírásába torkollnak (akár csak pl. Simenonnál), de itt hiányzik a céltudatosság, illetve a sűrítés. Az is lehet, hogy ódon az írástechnika, azaz a regény megöregedett, és ma már mások az ingerületek és az ingerküszöbök.

A szerzőpáros regényeiből készült filmek atmoszférikusabbak, mint ez az írás. Lehet, hogy még próbálkozom egy későbbi életmű-darabbal.

smetalin>!
Pierre Boileau – Thomas Narcejac: Az ördöngösök

Érződik a történeten, hogy nem mai krimi, a régi jól bevált csavarokkal találkozhat itt az ember. Ez természetesen nem von le az élvezeti értékéből.
Adva van egy férj és az a bizonyos nagy összegű életbiztosítás a kedves nejére. Jön egy harmadik fél, aki kieszeli hogyan is tudnának az összeghez jutni úgy, hogy öngyilkosságnak állítsanak be egy gyilkosságot. Minden simán megy, addig a pontig amíg……egyszer csak a holttest eltűnik! A férj még nem szólt a rendőrségnek, hisz azt nem jelentheti be, hogy elloptak egy holttestet. Majd egyszer csak leveleket kap a feleségétől, sőt látják is a feleségét! Egyre jobban süllyed az apátiába, mi történhetett? szellemként jár vissza az asszony? Nos dióhéjban ennyi, persze a megoldást nem írom le, ahhoz el kell olvasnotok ha érdekel. Amiért nem nyomtam plusz csillagot, az a férj dilemmája, néha nagyon fárasztó volt a sok önostorozás és elmélkedése.

robinson P>!
Pierre Boileau – Thomas Narcejac: Az ördöngösök

Olvasás közben jöttem rá,láttam a könyvből készült filmet…Igaz csak ,amit kb:10éve Chaz Palmenteri és Sharon Stone alakítottak..„szóval,izgalmas volt olvasni is,a bevillanó filmképek ellenére is.Az apácából lett,megunt feleség és a szerető bosszúja a férj ellen…

Annie04 >!
Pierre Boileau – Thomas Narcejac: Az ördöngösök

Most végeztem vele, időhiány miatt sokáig olvastam, talán túl sokáig is. Valahogy nem kapott el annyira a gépszíj, az a misztikus/érdekes érzés, ami árad a regényből. Olvasás közben egyre inkább azon járt az agyam, hogy mi lesz a csattanó, és a vége előtt pár oldallal ráhibáztam. Mindezek ellenére nem volt rossz, ha egy szuszra olvastam volna, talán jobban leköt.

Joxer>!
Pierre Boileau – Thomas Narcejac: Az ördöngösök

A könyv a lassú történetvezetése ellenére igazán izgalmas, és fordulatos volt, bár valamikor az 50-es években játszódott. Bemutatja, hogy egy férfit miként lehet orránál fogva vezetni, ha szerelmes, rávenni akár a saját felesége meggyilkolására is, majd teljesen az örületbe spoiler kergetni.
A könyv vége nekem elég kétértelmű volt: nem tudtam eldönteni, hogy a szerető vajon tényleg meg akarja gyógyítani az spoiler, vagy a neki adott injekciók által szép lassan őt is el akarja tenni láb alól.
A filmfeldolgozások közül csak a Sharon Stone-Isabell Adjani változatot láttam, ami az első megtekintése óta nagy kedvencem.