Az ​időkapu (Ulysses Moore 1.) 122 csillagozás

A Villa Argo rejtélye

Az ​időkapu
Néggyel egy nyílj ki sorsszerűen,
A mottót négyből háromban leld meg,
A négy közül kettő a halálba vezet,
S csak egy a négyből visz oda le.
Ulysses Moore

Három szenvedélyes kalandvágyó gyerek: Jason, Julia és Rick.
Egy villa a szilaszirt tetején, tele rejtélyes bezárt szobákkal.
Egy szekrény mögé rejtett ajtó, amit sehogy sem lehet kinyitni.
Ám a gyerekek elhatározzák, hogy mégiscsak kinyitják.
Bármi áron…

Jason mozdulatlanul állt a lépcső alján, és hallgatózott. Egy kósza légáramlat különös, távoli zajokat hozott felé: bútornyikorgást, szélzúgást, állatok lépteinek zaját. Az elmúlt héten Jason már többször is gondolt rá, hogy a Villa Argo bútorai bizony önálló életet élnek. Amint az ember kilép a szobából, egyetlen millimétert mindig arrébb táncolnak. Egyetlen egyet csupán, sohasem többet, nehogy rajtakapják őket.
Ezúttal azonban másféle zajt hallott: határozott, gyors léptek… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2004

Tagok ajánlása: 10 éves kortól

Alexandra, Pécs, 2013
224 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633699669 · Fordította: Kotsis Orsolya · Illusztrálta: Iacopo Bruno
Alexandra, Pécs, 2006
220 oldal · keménytáblás · ISBN: 9633699673 · Fordította: Kotsis Orsolya · Illusztrálta: Iacopo Bruno

Calypso kisasszony · Covenant-né · Jason Covenant · Julia Covenant · Manfred · Nestor · Oblivia Newton · Rick Banner

Villa Argo

egy_ember>!

Pierdomenico Baccalario: Az időkapu A Villa Argo rejtélye

Jó volt, de azért nem volt hibátlan überszuperség. Igazából a fiamnak olvastam föl.
Igen, igen, tudom, hogy már tíz éves, de (még) nem egy nagy olvasóbajnok. Azt viszont szereti, ha fölolvasok neki, amíg valamelyik gyűjteményével szöszmötöl. Én meg megteszem neki ezt a szívességet, mert lehet, hogy lesz még ez fordítva is. Majd ő olvas föl nekem, amíg én katéteremmel szöszmötölök.

Navi P>!

Pierdomenico Baccalario: Az időkapu A Villa Argo rejtélye

Gyorsan olvasható rövidke ifjúsági kalandregény, ahol egy ikerpár egy barátjuk segítségével elkezdi megfejteni új házuk titkait. Aranyosak voltak, gyerekek, ugyanakkor használták a fejüket is. Eldugott ajtó, 4 kulcs, titkosírásos útmutatók, Elfeledett nyelvek szótára.
Nestor, az öreg kertész, akiben több van; Oblivia kisasszony, a nem éppen kedvességéról híres ingatlanközvetítő és a ház előző tulajdonosa, Ulysses Moore.
Érdekes kis könyvecske, biztosan folytatni fogom :) És lehet, hogy a fiammal is elolvasom majd :)

kratas P>!

Pierdomenico Baccalario: Az időkapu A Villa Argo rejtélye

A csudába, hogy most nem folytathatom azonnal, mert reggel utazom :(
Meg kell várni a csütörtök estét sajnos.
Szóval, mint a fent leírtakból is vélhető, tetszett. Izgalmas volt, a gyerekek aranyosak és talpraesettek, csak úgy etette magát. Hmmm, igazából még lehet a következő rész akár bele is férne ma délután.

Hollóhát>!

Pierdomenico Baccalario: Az időkapu A Villa Argo rejtélye

Anno az egyik csoporttársam nagyon dicsérté ezt a sorozatot… az egyetemen. Ezzel eléggé felkeltette a kíváncsiságomat Ulysses Moore-ral kapcsolatban.

Ami rögtön feltűnt, hogy a könyvek írója olasz, a helyszín mégis egy isten háta mögötti angliai halászfalu. Érdekes választás, de gondolom így jobban eladható a történet. Nemzetközibb, meg minden. Nem mintha bármi probléma lenne ezzel a háttérrel, sőt minden adott egy remek ifjúsági sorozathoz. A történek elején az ikrek a világ legkirályabb helyére költöznek valaha, tele felfedezésre váró rejtélyekkel. A szülők viszonylag hamar kikerülnek a képből, így rögtön indulhatnak a kalandok. A rejtvények nem túlgondoltak, van egy kis titkosírás, amit szótárral meg lehet fejteni, nyomravezető versek, és állatfejes kulcsok. Csupa olyan dolog, amit a gyerekek is könnyen tudnak követni. Ez teljesen rendben volt.
A három gyereket ez alatt a rövid idő alatt még annyira nem tudtam megkedvelni. Viszont az jó pont, hogy talán nem teljesen egydimenziósak, hogy pl. van az okos, a bátor, meg a vicces. A „felvigyázójukat”, a morgós öreg kertészt viszont már most bírom. Remélem komolyabb szerepe lesz a későbbiekben.

A címben szereplő időkapu egy kicsit spoileres, mert a konkrét használatáig éppen hogy nem jutunk el a könyvben. Gondolom a következő részben fog kiderülni, hogy miért is időkapu az időkapu.

Pierdomenico Baccalario: Az időkapu A Villa Argo rejtélye

Nagyon light-os, nagyon könnyű kis bevezető egy időutazásos sorozathoz. Amit csak a címből sejthetűnk, mert kb. ott ér véget a könyv, hogy megérkezünk az időkapuhoz. Remélem, a többi rész is lesz ilyen jó, merthogy eddig még nagyon a jelen világban mozogtunk, oké, hogy extrém klassz helyszínen… de semmi több. Tehát számomra elfogadható, a kis rejtvényektől és kalandos, útkereső éjszakától viszont izgalmas is. Tini porontyoknak való, meg a fülledt melegtől alig látó, szenvedő felnőtteknek. :) Szerencsére jó hézagos és nagy betűs. Tehát könnyen olvasható.

kókuszzserbó>!

Pierdomenico Baccalario: Az időkapu A Villa Argo rejtélye

Ó, ha újra gyerek lehetnék, imádnám ezt a könyvet – de miket is írok, most sincs ez másként. Rejtélyes ház, csodálatos, eldugott kis tengerpari zugban, tele megfejtésre váró titkokkal, varázslattal, elfeledett nyelvekkel kódolt titkosírással. Ezzel a kombinációval engem a mai napig le lehet venni a lábamról, tízévesen pedig egyenesen odáig voltam a rejtjeles üzenetekért, még naplóírásba is kezdtem Verne egyik regényéből megismert sifrírozási módszerrel, ennyire elvetemült voltam.
Az illusztrációkról majdnem elfeledkeztem: annyira hangulatosak, ízlésesek, régesrég megsárgult papírok zizegését hordozzák magukban.

Ekesgyb>!

Pierdomenico Baccalario: Az időkapu A Villa Argo rejtélye

Cuki volt, jók voltak a kalandok, vevő vagyok a többire is.
De sajnos – vagy nem – én már kinőttem ebből a korosztályból, és számomra egy kicsit olyan nem is tudom, milyen volt, na de hát már nem a célközönséghez tartozom. :)

altagi P>!

Pierdomenico Baccalario: Az időkapu A Villa Argo rejtélye

Az első kötet pontosan olyan, mint a létező legjobb ifjúsági kalandregény számomra. Ami benne van: vagány, kalandvágyó és bátor főszereplők, egy rejtélyes villa a tengerparti sziklán, távol lévő szülők, egy bölcs és laza idősebb bébiszitter felvigyázó a gyerekek mellé, izgalom, rejtvények és töménytelen kaland. Az illusztrációk és a kerettörténet nagyon igényesek, még izgalmasabbá téve a történetet.
Eleinte gyanús volt a kapcsolat a 39 kulcs sorozattal, de itt jegyezném meg, hogy ez a könyv előbb jelent meg, mint a 39 kulcs első része…
Kissé furcsa volt nekem, hogy egy olasz író miért tette a helyszínt Angliába, de ennyi baj legyen, nagyon jól sikerült így is.

Erzsébet_Szászi>!

Pierdomenico Baccalario: Az időkapu A Villa Argo rejtélye

Mivel a bennem lakó gyerek rajong a rejtvényfejtős, kincskeresős, kalandos történetekért, így gyanítottam, hogy ez a sorozat tetszeni fog. Nem is csalódtam. Egyszerű nyelvezetű, könnyen és gyorsan olvasható, izgalmas történetet kaptam. Csak az a fránya függővég ne lenne…

kuliga P>!

Pierdomenico Baccalario: Az időkapu A Villa Argo rejtélye

Jó kis kaland tiniknek, az én korosztályom indiános és Verne kalandokon nőtt fel a mai gyerekek fantázia dúsabb megoldásokra vágynak.
Könnyen és jól olvasható, a fejezetek viszik magukkal az embert olvasás közben, és nagyon szerettem benne az egyszerű ceruzarajzokat.
A történet kicsit Narniás (bár én azt nem olvastam, csak alap dolgokat ismerek belőle), így bizton magával ragadja az ifjúságot. Én is élveztem az olvasást, de azért számomra megjelentek a racionalista kérdések: miért? hogy?. De ez valószínű az én hiányosságom.
Ha romantikus, örökmozgó gyerkőcöm lenne, biztos a kezébe adnám ezt a kötetet.

Lunemorte P>!

Te gondolkodtál már azon, hogy vajon miért fehér az ég ott, ahol a tengerrel találkozik?

minialoe>!

Senki nem dönthet úgy, hogy hős akar lenni. Hősnek születni kell.

minialoe>!

– A véletlen olykor a legjobb segítőtárs – dörmögte az öreg kertész, és kilépett a Villa Argo ajtaján.

Arianrhod P>!

Azután Rick lábujjhegyre emelkedett, és megragadott egy vaskos kötetet, amelynek a korcán ez állt: Elfeledett nyelvek szótára. A könyvben számtalan rajz, jel és szimbólum volt, amelyek egy-egy ősi nyelv írásos emlékeit rögzítették: föníciai és indián törzsi ábécék, egyiptomi hieroglifák, a titokzatos etruszk nyelv, a görög ábécé, a húsvét-szigeti rongo-rongo nyelv ábécéje, és még sok-sok egyéb nyelvé.

A szótár minden egyes oldala ámulatba ejtő volt: titokzatos jelekkel, rajzokkal és szimbólumokkal volt tele, titkos kódokkal, az idők homályába vesző nyelvekkel, letűnt szavakkal.

Lunemorte P>!

– És mégis mi a csudát jelent az, hogy „paleográfia”?
– A görög „paleo” szó „ősit” jelent, mint a paleolitikus ember. A „gráfia” pedig írást, ha jól tudom.

Kapcsolódó szócikkek: paleográfia
Arianrhod P>!

Calypso az Üvöltő szeleket választotta ki neki Emily Brontëtól. Rick a Rejtelmes szigetet kapta Jules Vernétől, míg Jasonnek volt egy hete, hogy átrágja magát Christian Jacq monumentális Ramszeszén.

Wheel>!

A fény fehér csíkot hasított a fekete tengervízbe, egészen messzire világítva a
horizonton, majd újra a városka felé vette az irányt, és egy pillanatra végigfutott
az apró házak tetején, mint egy nagy, vigyázó fehér szem.

Kek P>!

Ugrott, mert néha, mint mondta, bátornak kell lenni: ugrani kell, és kész. Még akkor is, ha az egyetlen biztosíték az, hogy te tudod, hogy jó úton jársz.

Jason, Julia és Rick megálltak a parton, és végre körülnéztek a barlangban. […]
A kis strandon, ahol a gyerekek álltak, mintegy tíz-tizenöt ember fért volna el kényelmesen. Egyik végéban kis famóló nyúlt a vízbe, amelyhez egy hajót kötöttek.
Jason, Julia és Rick csak álltak döbbenten a csodálattól. Egyszerre voltak lenyűgözve és megilletődve a látottaktól.
Büszke, kecses kis hajó volt, masszív fából készítették magas farral és hajóorral. Evezők hosszú sora állt vigyázállásban a hajó két oldalán. A hajó törzse hol felemelkedett, hol leereszkedett, követve a tengervíz mozgását, és halkan csörgetve egy láncot, amely a hajó farából futott a vízre.
– Még soha nem láttam ehhez foghatót… – motyogta Rick évezredeknek tűnő hallgatás után. Teljesen eltelt a hajó látványával.

Kapcsolódó szócikkek: hajó · Jason Covenant · Julia Covenant · Rick Banner
Kek P>!

Rick Banner minden erejét latba vetve tekert felfelé a sziklaszirten. Homlokát, ahonnan súlyos izzadtságcseppek csöpögtek ingére, összeráncolta az erőlködéstől. De egyetlen pillanatig sem fordult meg a fejében, hogy hegymenetre váltson a biciklin. A váltó használata lányos dolog. Akkor akár gyalog is mehetne.

Kapcsolódó szócikkek: Rick Banner

Ulysses Moore sorozat · Összehasonlítás