Az idealistákat lelövik, ugye?
Pierce Brown a Vörös lázadással indult trilógiában megkezdett útját folytatta, ahol egy maroknyi idealista beállítottságú és meglehetősen jóképességű szőke űrrómai nekiesett a komplett emberiséget uraló, hierarchiára épülő társadalomnak. Győztek, térdig vérben gázolva, de győztek: abált szalonnát csináltak a legfőbb pszichopatákból, levágták a birodalom harcos és nemes krémjét, de a forradalmuk soha nem volt teljes. Darrow ugyanis, a Mars Aratója jó szívétől (és szerelme jó szívétől) vezettetve megkegyelmezett a császárnő egyetlen élő leszármazottjának, a tíz év körüli Lysandernek, és nem ölte meg, csak száműzte.
Darrow, Darrow, nem te vagy a legélesebb beretva a fiókban.
Eljött a negyedik kötet, A káosz évei, aminél tökösebb könyvet bizonyos értelemben még nem olvastam: a harmadik rész ugyanis bizakodó felhanggal zárult, a túlélő főszereplők mindegyike megnyugtató és szép lezárást kapott – a harcon kívül mást nem ismerő főhős fia is megszületik, aki a szimbolikus Pax (béke) nevet kapja.
Az idealisták boldogan élnek, amíg meg nem halnak, ugye?
Aztán A káosz évei megmutatja, hogy a császárság erői éppenséggel nem szenvedtek döntő vereséget. A Napközeli bolygók körül flották gyülekeznek a megmaradt Lovagok vezetésével, a külső bolygók posztjapán aranyai pedig a törékeny béke ellenére gyanakvással nézik az új Köztársaságot. Tíz év telt el, és a kondér alatt kitartó tűz rotyogott mindvégig: a száműzött gyermektrónörököst Cassius próbálja becsületre és alázatra nevelni, Darrow újra és újra összecsap az állóháborúvá merevedett frontvonalon a megmaradt birodalmiakkal, a Marson vörös szabadcsapatok etnikai tisztogatásai pusztítják a felszabadult, ám nincstelen civileket, az aszteroidaövezetben igencsak furcsa obszidiánok készítenek tatárbifszteket bárkiből, aki odamerészkedik, a tíz éve született béke pedig olyan ingatag, mint Jóska bácsi délután négykor a falunapon. (Segítek: nagyon.)
Az eszme (egyenlőség, szabadság, testvériség, az elesettek segítése, béke) gyönyörű, csak szemlátomást senki nem érti azt a pár embert leszámítva, aki emellett döntött tíz éve.
Az ötödik könyv ott veszi fel a fonalat, ahol a negyedik elengedte: a mag birodalmi erői offenzívába kezdenek az utolsó Fúria, Atalantia vezetésével, a Köztársaságot belső megosztottság bénítja meg, miközben Darrow reménytelenül csapdába esik a légióival a Merkúron és más célja sincs, mint elodázni az elkerülhetetlen vereséget és halált, miközben fiát, Paxot elrabolták a szakadár obszidiánok, Lysander pedig a mag aranyaihoz siet, hogy kibékítse őket a perem népével és egyszer s mindenkorra elpusztítsa az aranyak lelki betegségének tünetét, Darrowt és a Köztársaságot.
Ha úgy érzed, valahogy így kellett volna folytatni a Star Warst, nos, jóember, egy szupernova erejével lájkolom ki belőled a lelket is.
Amikor Pierce itt járt Magyarországon, azt mondta, ez a könyv olyan epikus lesz, mint egy görög dráma vagy egy római hőseposz. Összemosolyogtunk. Peeeersze, Pierce, hogyne. Hát nem megcsinálta ez a fenséges gazember?
Tulajdonképpen a könyv fő mondanivalója az ideák és idealizmus háborúja. Egyrészt ott van Darrow és a Köztársaság idealizmusa a liberté, fraternité, egalité mentén. Másrészt Lysander idealizmusa: az aranyak szűklátó mohósága és kegyetlensége okozta a köztük levő megosztottságot, a tartásukban esett törést, de megjavíthatók. Harmadrészt Sefi, az obszidiánkirálynő idealizmusa, aki azt hiszi, a világ félreáll az útjából, ahogy leszoktatja népét az erőszakról és új alapra helyezi a lelkületüket. Negyedrészt ott van Atlas, a Félelem Lovag idealizmusa, aki minimalizálni akarja a háború okozta csapásokat, és ezért képes százakat élve karóba húzni, hogy a félelemmel megbénítsa az ellenséget, így ezreket menthessen meg. És akkor ott van a császárnő idealizmusa, aki úgy hiszi, bízhat abban, hogy mindenki tisztán fogja játszani ezt az általa kitalált, demokrácia nevű játékot és senki nem viszi át a labdát a democsokrácia térfelére.
Az egymással viaskodó óriások között pedig több tízmillió mindennapi kisember sorsa borul lángba – talán az egész könyv legerősebb és legbrutálisabb jelenete, amikor egy zuhanóbombázó átjut egy bunker védelmén, és bedob egy termonukleáris bombát, amivel több millió katonát és kisegítőt párologtat el egyetlen másodperc alatt, miközben a parancsnokuk végig kapcsolatban van velük és az utolsó pillanatig beszél hozzájuk. Ebben minden benne van: rosszkor, rossz helyen, rossz ideák közé pottyantál. A jutalmad kétmillió celsius fok, hova támasszuk?
A történet olyan, mint egy cunami, megindul, és visz magával mindent. Úgy hullanak a főszereplők is, mint a legyek, szívfacsaró tragédia követ szívfacsaró tragédiát, és ahogy a kötet címe is ígéri – csak sötétség vár, feloldás nem. Olyan szinten lehet szeretni a különböző oldalak embereinek, úgy lehet értük mindnyájukért szurkolni, hogy a könyv éket ver a lelkedbe és apró darabokra hasítja. Bármelyik ideát meg tudod érteni, és tudsz a sikeréért szurkolni – hiába tudod, hogy ezek az ideák hegylakók, csak egy maradhat.
Azt még talán nem is mondtam, hogy ennyire émelyítő gonoszokat Browntól még nem olvastam. Két olyan figura is megjelenik, akiktől szinte fizikai rosszullét fogott el. Volt például az a jelenet, amikor spoiler olyan zsigeri félelemmel töltött el, hogy szó szerint félbe kellett hagynom az olvasását. A karakterek sorsa feletti bánataimról pedig megtudtam, hogy neeeeem, még nem győztem le őket, akármilyen edzettnek is hittem magam, minden további nélkül el tudom bőgni magam ezeken az arrogáns techrómaiakon és űrvikingeken.
A kérdés, hogy melyik idea fog győzedelmeskedni a többi fölött. 800 oldalnyi dráma után azt kell mondanom: gőzöm sincs, és bár egyik se győzne. Az emberiség csak abúzusra használja a szabadságát, nem érti az egyenlőség fogalmát, nem is akar senki testvére lenni. A zsarnokok viszont soha nem lesznek jobbak, a hatalom vonzza a betegeket és megbetegíti az egészségeseket. Mi hát a megoldás?
Azt hiszem, Pierce Brown már tudja, és a szíve meghasadt a választól, amire ráébredt.
Ugyanis nincs megoldás. Ahogy a sebhely feladásakor mondják az aranyaknak: nem minden ember teremttetett egyenlőnek, és te most bizonyítottad be ezt a kiválóságoddal. Vagy ahogy Lysander maga mondja egy ponton: a becsület is, mint minden más, csak mértékkel jó. Ez a mondat maga az idealizmus halála. Így lehet biztonságban lenni Pierce Brown őrületes, gyönyörű, borzasztó, szörnyű és csodálatos látomásában.
Mert igen, úgy van, ahogy a valóságban is. Az idealistákat lelövik.
Vagy baltával kibontják a hátukon a bordákat és kitépik a tüdejüket (also known as vérsas).
Pierce, te szörnyeteg. Te fantasztikus, kegyetlen szörnyeteg, megcsináltad.