A ​nyugalom művészete 18 csillagozás

Kalandozások egy helyben
Pico Iyer: A nyugalom művészete

„A sebesség korában nincs üdítőbb, mint a lassúság. A zavaró körülmények korában nincs nagyobb luxus, mint a koncentrált figyelem.”

A csendes üldögélés lehet a legnagyobb kaland az életben – állítja Pico Iyer, az ünnepelt útikönyvszerző, aki bejárta az egész világot. Leonard Cohen, Mahátma Gandhi, Marcel Proust és különböző innovatív vállalatok példáján keresztül mutatja be, hogy a magányos elvonulás növeli a kreativitást, és olyan életformát kínál, amely képes ellensúlyozni a modern világ őrült rohanását.

Eredeti cím: The Art of Stillness

HVG Könyvek, Budapest, 2014
74 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633042106 · Fordította: Garamvölgyi Andrea

mrsglass P>!

Pico Iyer: A nyugalom művészete Kalandozások egy helyben

Többen írták az értékelések között, hogy szerintük egy nagy humbug ez a könyv, nekem mégis nagyon tetszett, de azt elismerem, hogy nem könnyen emészthető. Idén az egyik legfontosabb fogadalmam, hogy sokkal többet törődök magammal testileg-lelkileg, amihez a pihenés is szervesen kapcsolódik, mert az utóbbi 2-2,5 évben sokszor voltam beteg idegi alapon a stressztől, és ezen mindenképpen változtatnom kell. Így hát nagyon tetszett nekem az a fejezet (is), ami arról szólt, hogy mennyire fontos a pihenés, lehetőleg hetente minimum egy nap aktívan. Ez sokaknál kivitelezhetetlen, tudom jól, de nekem pont azt kell megtanulnom, hogy amikor nem muszáj dolgoznom, akkor pihennem kell, és attól, hogy amúgy kibírom a testi-lelki megterheléseket, még nem törvényszerű, hogy csinálnom is kell. Meditálni is elkezdtem az utóbbi időben és nagyon élvezem, már pár alkalom is érezteti a hatását, így ez a könyv nekem most sokat adott.

Jeffi P>!

Pico Iyer: A nyugalom művészete Kalandozások egy helyben

TED-es könyvben ez volt az első amit olvastam. A többinek az a szerencséje, hogy itt van már nálam, és más írta. Mi a fészkesfene volt ez? Azon kívül, hogy nagy negatív teljesítmény 3 napig olvasni 70 oldalt (azért ennyire nem olvasok lassan), nos azon kívül ez merőben egy idézetgyűjtemény, attól a három embertől akit nagyra tart az író, és még csak nem is jól összeállítva. Közbe-közbe beleszúr saját tapasztalatot, és saját elképzelést, de mire azt mondanád, hogy „hmm, ez érdekes, mondd csak“ addigra jön egy idézet Cohentől vagy Dickinsontól… MIÉRT?:D

Pico Iyer: A nyugalom művészete Kalandozások egy helyben

A TED előadásokkal úgy voltam egy ideig, hogy hú, mekkora „találmány”, aztán rájöttem, hogy már megint csak feltalálták a csőben a lukat. Idézetek összelopdosása szépen előadva. Ez a könyv is az. Tartalmilag mondhatni rendben van, tényleg kicsit magába száll tőle az ember, hogy akkor most miért is muszáj elolvasni a legapróbb hírt is a neten, meg mi a francért kell rohanni mindenhova és miért kötelező minden évben megvenni az újabb okostelefont, csak hogy minél több információt pumpálhassunk magunkba út közben is? Na szóval el kell hajítani mindent jó messzire és leülni csendben mélázni, hogy kik is vagyunk, mint akarunk, stb, stb. Én az információnál jobban csak a nyugalmat kergetem, de valahogy sehogy sem sikerül rátalálnom. Mondjuk azért, mert egy panelban ülve minden van, csak csend nincs. És a nyugalomhoz csend kell. Ahhoz meg nincs kellő affinitásom, hogy elmenjek Tibetbe felmászni egy hegyre hogy végre kuss legyen. Bár a szerző állítása szerint elegendő lenne lesitteltetni magam San Quentinben, vagy Újdelhiben, ahol is a rabokat megtanítják meditálni és még az egy helyben maradás is adott lenne. Hm… én inkább egy hangszigetelt pánikszobára fizetnék be. Akkor talán leülnék végre a hátsómra és nem szaladgálnék a világban, mint egy mérgezett egér. És lenyugodnék. Vagy nem. És hogy miért nem? Mert továbbra sem tudom leküzdeni a méla undort, ha azzal tömik a fejem, hogy csak akkor lehetek boldog, ha spirituálisan átszellemülök és zümmögök magamban. Na erre én sosem voltam fogékony. Inkább bringára ülök és kitekerek a világból. Nekem ez jelenti a nyugalmat.

Miyako71 P>!

Pico Iyer: A nyugalom művészete Kalandozások egy helyben

Hiteltelen. Arról írni, hogy mennyire jó, hasznos az elvonulás a világ zajától, a földi javaktól nagyrészt mentes élet – mindezt azután, hogy ő maga egyébként bejárta a világot, megteremtett magának mindent, ami a jóléthez szükséges… nekem egyáltalán nem hiteles. Ja és persze az elvonuláshoz elköltözött egy évre Kyoto-ba, mert ott jobban megy. De a kedves olvasó ne gondolja ám, hogy ez valóban szükséges – nem-nem, higgye el, hogy otthon a négy fal közt a saját 3x2 méteres lakótelepi erkélyéről elmélkedve is pont ugyanazt élheti át, ha hagyja lecsendesedni az elméjét. Naná.
Két csillag az alapgondolatnak, mert abban van értelmes elképzelés. A levonások annak szólnak, amit feljebb írtam, plusz annak, hogy ráadásul a könyv felében még csak nem is a szerző saját gondolatait olvashatjuk, hanem sorozatban hozza a híres emberek mondásait, felvetéseit.

BN>!

Pico Iyer: A nyugalom művészete Kalandozások egy helyben

Nagyon tetszett ez a könyv, mert igen… jó néha lelassulni, most én is ezt gyakorlom. :)

esztie>!

Pico Iyer: A nyugalom művészete Kalandozások egy helyben

Nem dobtam hanyatt magam.
Ez a könyv egyszerre túl sok, és túl kevés. Én értem, hogy mire gondolt a költő, na de akkor vagy álljon össze társszerzőkkel és írjon egy <10 oldalas szösszenetet, vagy fejtse ki alaposan, nem összecsapva, de ne hányjon tetszőleges sorrendben idézeteket más emberektől, ezek közé térkitöltőnek random történéseket és saját tapasztalatokat használva.

csatacsita>!

Pico Iyer: A nyugalom művészete Kalandozások egy helyben

Jó kis könyv, nagy igazság ez, hogy a rohanó világban a legnagyobb luxus a nyugalom. :) Sok ilyen könyv van, ami arra akar rávilágítani, hogy az elmúlt századok a felfedezésekről szóltak…rájöttek például, hogy sokkal tovább élünk, hogyha megmossuk a kezünket, mielőtt megműtünk valakit…vagy már akkor is, ha evés előtt megcsináljuk ugyanezt..a 21. században ha előre akarunk jutni, a szokásainkat kell megváltoztatni, és egy-egy ilyen könyv jó iránymutató lehet.

Pico Iyer: A nyugalom művészete Kalandozások egy helyben

Nagyon rövid, de nagyon nagy gondolatok vannak benne.
Amikor egy-egy részt elolvastam, le kellett ülnöm és gondolkodnom rajta és a saját életemmel kapcsolatban.
Szeretem az ilyen könyveket, amik nem beszélnek mellé, hanem a tényleg igazán fontos dolgokat mondja.

Papucskosbor>!

Pico Iyer: A nyugalom művészete Kalandozások egy helyben

Jaaaj, csak azért olvastam végig, mert nem szeretek könyvet félbehagyni. Ha mégis megtörténik, akkor úgyis tudom, hogy egyszer újra előveszem…de gondoltam 56 oldalon csak átrágom magam.
Értem én, hogy mit szeretett volna elmondani, de erre elég lett volna két-három oldal is, az idézetektől meg falra másztam :(

FélszipókásŐsmoly >!

Pico Iyer: A nyugalom művészete Kalandozások egy helyben

Egyszerű, könnyen olvasható könyvecske. Hasznos.

Emerson>!

Minél több információ zúdul ránk, annál kevesebb időnk van feldolgozni bármelyiket is. Az egyetlen, amit a modern technológia nem tud megadni, az arányérzék, amely megsúgja, hogyan lehet a modern technológiákat a legjobban kihasználni. Más szóval, az eddigi kulcsfontosságú információszerzés ma már sokkal kisebb jelentőségű, mint az információszűrés képessége.

Csillux>!

És csak egy helyben ülve, vagy amikor hagyom elkalandozni a gondolataimat, jövök rá, hogy a spontán ötleteim sokkal frissebbek és fantáziadúsabbak, mint azok, amelyeket tudatosan kiagyalok.

Csillux>!

Kezdem azt gondolni, hogy a sebesség korában nincs üdítőbb, mint a lassúság.

A zavaró körülmények korában nincs nagyobb luxus, mint a koncentrált figyelem.

Az állandó mozgás korában nincs fontosabb, mint a csendes üldögélés.

Melinda_Makkai>!

A hegyről lefelé menet az jutott eszembe, hogy nem is olyan régen az információhoz való hozzáférés és az utazás számított a legnagyobb luxusnak; ma pedig gyakran azt érezzük a legfőbb jutalomnak, ha kizárhatunk minden információt, és csendben ülhetünk egy kicsit.

15. oldal, Bevezetés: Nem menni sehová (HVG, 2014)

esztie>!

Meglepő szenvedéllyel ecsetelte, hogy csendben ülni „a legjobb kikapcsolódás” mind közül, amiben 61 év alatt része volt. „Igazán mély, érzéki és élvezetes szórakozás. Minden tevékenység közül a legnagyobb gyönyörűség.”
[…]
„Mi mást csinálhatnék? – kérdeze. – Vegyek el egy fiatal nőt, és alapítsak ismét családot? Próbáljak ki új drogokat? Igyak még drágább borokat? Nem tudom. Nekem úgy tűnik, ez a legfényűzőbb, legpazarabb válasz létem ürességére.”

Emerson>!

Az „egy hely” ijesztő tud lenni, még akkor is, ha magunk választottuk úti célul, mert ott nincs hová bújni. Ha bezárkózunk önmagunkba, abba bele lehet őrülni.