Nincs ​kapcsolat 69 csillagozás

Hova lettek a férfiak?
Philip Zimbardo – Nikita D. Coulombe: Nincs kapcsolat

A környezet és a technológia változásai, az apa nélküli családok ijesztően magas száma, az iskolarendszer hiányosságai: mindezek együtt felelnek azért, hogy rekordszámú fiatal férfi képtelen boldogulni a tanulmányaival, nem tud szót érteni a lányokkal, és szexuálisan is kudarcot vall a nőkkel.
Philip Zimbardo, a világhírű szociálpszichológus Nikita D. Coulombe közreműködésével írt könyve nem éri be a fenti, hosszabb távon súlyos társadalmi következményekkel járó problémák feltárásával, hanem a lehetséges megoldási módokat is felvázolja üzenete férfiaknak és nőknek, szülőknek és fiatal felnőtteknek, pedagógusoknak és döntéshozóknak egyaránt hasznos és megszívlelendő.

Eredeti megjelenés éve: 2015

Libri, Budapest, 2016
496 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633107898 · Fordította: Farkas Nóra
Libri, Budapest, 2016
496 oldal · ISBN: 9789633109939 · Fordította: Farkas Nóra

David Brooks · Wallace Stegner · Warren Farrell

Lengyelország

Philip Zimbardo – Nikita D. Coulombe: Nincs kapcsolat

A szociálpszichológus és segítőjének könyve a modern férfiválság okait kutatja. Talán, azt is mondhatnám: a fiúk menetelése a katasztrófába. Megdöbbentő kutatási eredményekkel alátámasztva rántják le a leplet a férfi nem válságáról és annak társadalmi következményeiről. Attól tartanak, hogy a fiatal férfiak visszavonhatatlanul bezárkóznak a szobájukba, és egy virtuális világban, emberi kötődések nélkül, videojátékok és pornóvideók társaságában élik majd le az életüket. P. Zimbardo és N. D. Coulombe a legegyszerűbb módszert választotta a kutatásuk feldolgozásához. Könyvük első részében a tüneteket, a másodikban azok általuk azonosított okait, a harmadikban pedig a javasolt, működőképesnek gondolt megoldásokat mutatják be. Úgy tartják, hogy a fiatal férfiak manapság teljesen eltávolodnak a társadalomtól. Nem foglalkoznak a családjukkal, barátaikkal, sőt semmilyen szociális kapcsolat sem érdekli őket. Helyette a non-stop jutalmazás világában élnek. Szakmai munkához híven szerencsére igyekeznek (majdnem) pártatlanok maradni a témában. (Ezekért a nézetekért másra könnyen rásütik az ókonzervatív bélyeget, Zimbardoért viszont rajong a haladó értelmiség.) Hogy ez egyáltalán létező dolog-e, nem az én tisztem eldönteni, mint ahogy a könyv azon aspektusait sem véleményezem, miszerint a női egyenjogúsági törekvések ártottak a férfi nemnek, hogy a nemi szerepek fellazulása káros lehet a gyermekek fejlődésére nézve, vagy az sem, hogy a pornó- és a videojáték-függés okozza a legtöbb gondot a fiúk fejlődése során. Zimbardoék a saját területükön tényleg maradandót alkottak, véleményem szerint azonban elemzési hibákat is elkövettek. Nem derül ki, miért húzzák rá a játékokra a vizes lepedőt, mint ahogy az sem, hogy a videojátékok miért egyenlők a társadalomból való menekülés legerősebb eszközével. A játék alkalmas rá, hogy elfeledtesse velünk a valóságot? Igen ez jogos. Csak épp ennyi erővel egy szappanopera sorozat is veszélyes lehet. spoiler Zimbardo azt állítja, hogy az online technológiákba való merülés azt jelenti, hogy a fiúk soha nem tanulnak alapvető szociális kommunikációs készségeket. Ennek eredményeképpen a fiúkat a szociális félénkség új formája fojtogatja. A könyv által felvetett következtetések mentén még az a kérdés is felmerült bennem: lehet, hogy erősen korlátozni kellene a pornó hozzáférhetőségét, és inkább „délelőtti matinéra” küldeni a fiúkat? Ha figyelembe vesszük, hogy a mamlasz férfiak egy „bizonyos mennyiségű” táborának a pornó az egyetlen szexuális szórakozása, és a betiltás ellenére sem lenne sokkal több szexuális kapcsolatuk, akkor meg végképp egy férfiellenes tett lenne. Annyi igazán káros dolgot eltűr a társadalom: cigaretta, drog, az alkohol, stb… Szóval bőven lenne mivel foglalkoznia a társadalomnak, mielőtt egy ilyen elenyészően kismértékű kárt okozó, „szinte”, hangsúlyozom szinte ártalmatlan szórakoztató műfajnak akarna nekimenni. Nem azért mondom, mintha helyeselnék bármilyen cenzúrát, csak megemlítettem, hogy szerintem mennyi mindenből származik sokkal több társadalmi kár, mint a szexualitás szórakoztató célú leplezetlen ábrázolásából vagy az erőszakos, (háborús) jelenetekben bővelkedő online játékokból. Több esetben a definíciókat nem tisztázza, holott ezek nélkül nehéz hiteles, szignifikáns eredményekről beszélni. Úgy gondolom, azok száma, akik boldog extázisban követik a saját álmaikat és az önmegvalósítás útját járják, mindig sokkal kevesebben lesznek azokhoz képest, akik kénytelenek többé vagy kevésbé megalkudni az élettel. Ezek után nem állítom, hogy a könyv mindenben megváltoztatta a véleményemet, (amely több tízezer online résztvevős kutatáson alapul) a tanulmányozással illetve a témákkal kapcsolatban, de olyan új szempontot nyitott, ahonnan nézve sok tézis más színben tűnik fel számomra.

kvzs P>!
Philip Zimbardo – Nikita D. Coulombe: Nincs kapcsolat

Nagyon érdekes, és gondolatébresztő könyv, ami az alapossága ellenére szerintem kihagyott pár lehetőséget.
Tetszett, hogy megmagyarázza a működési mechanizmusát sok, mindenki által ismert jelenségnek (pl. a játék-, és/vagy pornófüggőség), azonban az ezekhez vezető út boncolgatásánál szerintem sajnos nem ment elég mélyre. Félre ne értsen senki, így is nagyon fontos kérdésekkel foglalkozik, és nagyon gondolatébresztő tud lenni, csak néha kicsit felületes. Ugyanezt az „ez egy kicsit kevés” dolgot éreztem a megoldási javaslatoknál. Mert igen, jó dolgokat ír, de ezek nagy részére az olvasó magától is rájön.
Az biztos, hogy néhány ismerősömnek a kezébe fogom nyomni, de legalább beszélgetek majd velük a témáról.

SinkaZsuzsanna>!
Philip Zimbardo – Nikita D. Coulombe: Nincs kapcsolat

Nehéz olvasmány ez, mert a probléma valóban égető, de ha valaki azt gondolja, hogy csak a férfiakról szól, az téved, mert nem. Lehet rá legyinteni, megsértődni, elbagatellizálni, kinevetni, gúnyolódni, de attól csak még rosszabb lesz.
Sajnos a legtöbb férfi és nő ismerősöm még csak hajlandó sem lenne elolvasni ezt a könyvet, nemhogy elgondolkodni rajta.

Vidd_A_Csapba>!
Philip Zimbardo – Nikita D. Coulombe: Nincs kapcsolat

Ez egy nagyon jó könyv. Szociológiai kutatásokkal támasztja alá, hogy szegény nőink mennyit szenvednek, és mennyivel többet fognak szenvedni a nem is olyan távoli jövőben. Az elsatnyult digitális világukba ragadt férfiak miatt, akik a gyors pornót választják majd az élő hús helyett. Nos, ez rossz a nőknek, és jó azoknak, akik a szűkülő piac miatt a szűkülő kínálat része maradnak. Megpróbáltam aláhúzni a jó részeket, amiket igaznak érzek, de kifogyott a tollam. Ha van olyan ismerősöd, aki 30 évesen anyjával lakik, videójátszik minden maradék percében, és a letöltési listáján csak XXX-es tételek vannak, kérlek add oda neki. Persze elolvasni nem fogja, mert az fárasztó, de hátha egyszer lerohad az internet és ez lesz az egyetlen megmaradó tennivaló.

tizkicsikonyv>!
Philip Zimbardo – Nikita D. Coulombe: Nincs kapcsolat

A Nincs kapcsolat nem egy túlságosan könnyen emészthető olvasmány a laikusok számára, ugyanis ez leginkább egy szociálpszichológiai tanulmány féleség, picit csalóka (al)címmel, ám rém fontos, valamint aktuális témákkal, és mondjuk úgy, többé-kevésbé közérthetően.

Az alcím (Hová lettek a férfiak?) egyébként elég harcosfeminista jellegűen hangozhat, ami szerintem nem egészen helytálló, de ne riasszon el senkit – aki ugyanis veszi a fáradtságot, és valóban belemélyed a könyvbe, az hamar meglátja, hogy alapvetően nem erről van szó. Persze, „hibásak” a pasik is, na de mi, nők is, meg úgy en bloc az egész társadalom. A szülők, az iskolák, a média, a kormány. A könyv szépen atomjaira szedi mindezt nekünk, hogy ráébredjünk, és bőszen bólogassunk, hogy igen-igen, ez így igaz, ebbe bizony én is beleestem, holott fel sem tűnt.

Zimbardo és Coulombe tanulmányában alapvetően nagy hangsúlyt kap annak fontossága, hogy a nemek közti egyenlőség megvalósulhasson – és rávilágít arra, hogy már alapjaiban mennyire hibás tud lenni az emberek hozzáállása a témához, akkor is, ha adott esetben a legjobb szándék vezérli őket. Ugyanis az egyenlő jogok nagy harcosai gyakran elfelejtkeznek arról, hogy az egyenlő jogoknak kéz a kézben kellene járniuk az egyenlő felelősséggel is, ami már sokkal komolyabb problémákba ütközik, és amellyel még bőven lennének feladatok.

A két szerző alapvetően azt vizsgálja, hogy mi történt az utóbbi időben – köszönhetően többek között a digitális forradalomnak – a nemekkel, kiemelve a férfiak kérdését. Miért van annyi elcseszett kapcsolat? Mit rontunk el? Miért rontjuk el? Hogyan próbálunk megbirkózni ezekkel az új keletű problémákkal? Milyen hibákba esnek bele rendszeresen a férfiak, illetve a nők? A tanulmány nem általánosít, de figyelembe veszi a tendenciákat, hiszen vannak olyan viselkedéstípusok, amelyek inkább a nőket, míg mások főként a férfiakat jellemzik az esetek döntő részében.

A könyv rengeteg (de tényleg rengeteg!) olyan felvetést tartalmaz, amelyek valóban megfontolandóak, és ami nagyon fontos: olyan dolgokat kérdőjelez meg adott esetben, amelyekbe talán még bele se gondoltunk úgy igazán. Legalábbis saját példámból kiindulva mondom ezt, számomra voltak olyan gondolatok, amelyeket még sosem kérdőjeleztem meg magamban, ám a könyv hatására jobban belemélyedtem a témába, és rájöttem, hogy néhány dologgal kapcsolatban nem feltétlenül volt helyes a hozzáállásom, pedig komolyan csak a jó szándék vezérelt – ám ez lehet, hogy néha kevés.

Bővebben itt: https://tizkicsikonyv.blogspot.hu/2017/12/nemek-kozti-e…

János_Golubov>!
Philip Zimbardo – Nikita D. Coulombe: Nincs kapcsolat

Jó könyv. Nem szenzációhajhász, bár biztos pátoszra emelik, mint a Csernus könyveket. Igaz ez az ameriakiakről szól első sorban, de nem csak a jó dolgok jönnek onnan. A könyvet minden 15-35 év közötti embernek ajánlom.
Van benne minden: elhibázott oktatás (kevés a férfi tanár, rossz a tananyag), kilátástalanság (munkanélküliség, párkapcsolatok hiánya), függőségek (pornó és játék), illetve ezeknek az egészségre, kapcsolatokra gyakorolt hatása. Apa nélküli családok (feltételes szeretet hiánya, ezáltal nincs megfelelési kényszer, ami bizonyos keretek között nagyon is egészséges). Az is tetszett, hogy nem Tvrtko-féle igénytelenségben lett megírva (csak a probléma leírása, kiszínezve), hanem a problémák feltárása után komplett megoldásokat is javasolt a könyv.
Az író férfi tagjáról csak annyit, hogy a hetvenes évek börtönkísérlete az ő nevéhez fűződik (ami bőven megelőzte a korát, mert sajnos ma is aktuális még).

Vikiolvas>!
Philip Zimbardo – Nikita D. Coulombe: Nincs kapcsolat

Bátran ajánlom ezt a könyvet. Elgondolkodtató és érdekfeszítő könyv, ugyanakkor könnyen is lehet olvasni. A férfiakról szól elsősorban, de nem kizárólag. Tetszett az a része, ahol arról írtak, hogy a nők önmagukat is tárgyiasítják, holott szavak szintjén küzdenek ezellen, de mégiscsak egy dolog tűnik fontosnak: nézz ki jól és legyél kívánatos. Meg, hogy valójában a férfiakat is tárgyiasítjuk, hiszen nem számít semmi más tulajdonságuk, csak az, hogy sikeresek legyenek. Ha nem azok, akkor lúzerek. Van min elgondolkodnunk…

AnZsu_01 P>!
Philip Zimbardo – Nikita D. Coulombe: Nincs kapcsolat

Elgondolkodtató könyv. Jól összeszedett elméleti felvetésekkel és vizsgálati, megfigyelési eredményekkel. Alapos szociálpszichológiai áttekintése egy valóban nagyon aktuális társadalmi problémának. A társadalmi szerkezet változása, a nemi szerepek módosulása, a technikai fejlődés hogyan hat a fiúk férfivá válásának folyamatára. A könyv végén a szerzőpáros megoldási javaslatokat is megfogalmaz, ami miatt sokaknak ajánlanám, hogy figyelemmel olvassák el, hátha nem késő még…

Leo>!
Philip Zimbardo – Nikita D. Coulombe: Nincs kapcsolat

Ha az írást egy szóval kellene jellemeznem, az írnám: tanulságos. A szerzők őszinte megértéssel és kíváncsisággal viszonyulnak a témához. Nem vádirat, hanem útmutató. Személy szerint nem érzem teljesnek, hisz ez egy hihetetlen bonyolult kérdés, és számtalan más vetülete is van, viszont a könyv további gondolkodásra sarkall.

További részletek a blogomon: https://kbkonyvesblog.wixsite.com/kbblog/post/zimbardo-…

eszter1818>!
Philip Zimbardo – Nikita D. Coulombe: Nincs kapcsolat

Elég elgondolkoztató könyv, aminek valós történések állnak a hátterében. A könyv második felében kicsit leült a „történet”, és a javasolt „megoldások” is elég felületesek voltak a végén.
Összességében viszont tetszett kíváncsi leszek hová jutunk a jövőben ezekkel a problémákkal.

mate55 P>!

A nők egyszerűen csak vannak, de férfivá válni kell. (afrikai közmondás)

Kapcsolódó szócikkek: nők
mate55 P>!

A pornó aprópénzre váltja a szexet, és elijeszti a férfiakat a meghittségtől és a valódi, bensőséges együttlétektől.

Kapcsolódó szócikkek: pornó · szex
mate55 P>!

Egyszerűbb erősnek nevelni a gyerekeket, mint a megtört férfiakat gyógyítani.

Kapcsolódó szócikkek: férfiak
mate55 P>!

Tíz válásból hetet a nők kezdeményeznek, és nagyrészt ők határozzák meg egy kapcsolat hangulatát és irányát.

Kapcsolódó szócikkek: válás
Virág_Blogger>!

A férfiasságról alkotott uralkodó nézet szerint a férfi vagy harcos, vagy pedig családfenntartó; a fenti két szerepen kívül nem létezik számára más, tásadalmilag elfogadott alternatíva.

15. oldal, Bevezető

mate55 P>!

Ahogyan azt Tolsztoj az Anna Kareninában oly bölcsen megállapította: „A boldog családok mind hasonlók egymáshoz, minden boldogtalan család a maga módján az.”

Ross>!

Azon mai fiatal férfiak nagy része, akiknek sikerült társra lelniük, feljogosítva érzi magát arra, hogy puszta jelenlétén túl semmit ne kelljen a kapcsolatába fektetnie. Új kifejezések jelentek meg az olyan hímnemű egyedek férfiatlan viselkedésének leírására – ide tartoznak az angol man-child (kb. „férfigyermek") és moodle (azaz man-poodle vagyis "ölebszerű férfi") szavak –, akik érzelmileg éretlenek maradtak, vagy más tekintetben képtelenek gondoskodni magukról. […] A férfitermészet azon jellemzője, hogy jogosultnak érezzük magunkat bizonyos dolgokra anélkül, hogy keményen megdolgoznánk értük, nemcsak a protestáns munkaerkölccsel megy szembe, de Vince Lombardi amerikaifoci-edző győzelemről vallott nézetének is ellentmond, mely szerint a "győzelem nem a legfontosabb, csak a győzelem a fontos.” Elvárni azt, hogy mások megtegyenek helyettünk vagy értünk bizonyos dolgokat anélkül, hogy mi magunk megdolgoznánk értük, csupáncsak férfi mivoltunk jogán – ez a hozzáállás bármely nővel zsákutcába juttatja majd a kapcsolatunkat; kivéve, ha a szóban forgó nő annyira kétségbeesetten próbálja elkerülni az egyedüllétet, hogy bárkivel hajlandó összeállni, még egy igazi vesztessel is.

mate55 P>!

A mai fiatalemberek többségéből hiányzik az a képesség, hogy lenyűgözve csodálkozzon rá a természet szépségeire.

Rits>!

Ha kiskorában mindent készen tolnak egy fiú elé anélkül, hogy elmagyaráznák, mit hogyan kell használni, vagy kamaszként rendszeresen kihúzzák a bajból, akkor nem tudja majd megbecsülni a kapott dolgokat; ahogyan büszkeség sem tölti majd el a saját keze munkája láttán. Csakis a tárgyak birtoklására lesz büszke, és azt tanulja meg, hogy mindent elvárjon, és hogy mások befolyásolásán keresztül tehet szert mindarra, amiről úgy tartja, hogy szüksége van rájuk.

Terezia_Gondon>!

Az egész kultúra szintjén megfigyelhető jelenség, hogy elveszítjük a tartós figyelem képességét.

32. oldal, Libri Kiadó

Kapcsolódó szócikkek: figyelem