Leláncolt ​Zuckerman (Zuckerman trilógia 1–3.) 13 csillagozás

Trilógia és epilógus
Philip Roth: Leláncolt Zuckerman

Philip Roth 1979 és 1985 között három regényt (A szellem árnyékában, A megszabadított Zuckerman, Anatómialecke) és egy kisregényt (A prágai orgia) szentelt legismertebb prózai alteregójának, Nathan Zuckerman amerikai zsidó írónak. A ma már egyetlen kötetként számon tartott történet lényegét tekintve egy hányatott alkotói útkeresés nagyszabású krónikája, az elismerésre törő művészi akarat, valamint a fikció nyersanyagául szolgáló valóság kisebb-nagyobb körei (a főszereplőt övező politikai hatalom, zsidó közösség, család vagy éppenséggel tulajdon teste) közötti összetett viszonyok izgalmas és elgondolkodtató feltérképezése. A Helikon Kiadó Philip Roth-életműsorozatát útjára indító Zuckerman – Trilógia és epilógus sötét humorral és finom öniróniával árnyalt vallomás az írói hivatás (vagy ha úgy tetszik: hitvallás) állandó dilemmáiról és változó lehetőségeiről.

Zuckerman címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1985

Helikon, Budapest, 2018
732 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634790792 · Fordította: Balabán Péter, Nemes Anna
Helikon, Budapest, 2018
732 oldal · ISBN: 9789634791744 · Fordította: Balabán Péter, Nemes Anna

Philip Roth: Leláncolt Zuckerman Trilógia és epilógus

Egy Művész Portréja, amiben megfogalmazódnak a kérdések: – A művészet utánozza az életet? – Az irónia kulcsa, vagy az indokolatlan kívánságok kétségbeesett története? – Vagy a legerősebb erkölcsi és társadalmi kiteljesedéseinek, érzelmi magjának az összes lehetséges variációja? Talán. De véleményem szerint, inkább egy olyan világ, amely éles ellentétben áll a „szabad” nyugattal, ahol az irodalmi kultúrát túszként tartják fogva, ahol az elbeszélés művészete csak a szavakon keresztül át virágzik, miközben megismerhetjük az író lelkiismeretének fejlődését. Mesél a szexuális vágyról, az elnyomásról, a gyermekek és szüleik, a férj és a feleség közötti kapcsolat fájdalmáról, valamint a zsidósághoz kapcsolódó számos témáról. Egy ilyen könyvnél természetes, hogy többféle értelmezési lehetőség merül fel, úgy, mint amikor az apró mozaikdarabkák nem illeszkednek teljesen egymáshoz. De hosszú távon azt sugallják, hogy az embernek, az írónak különösen meg kell tanulnia kétértelműséggel és konfliktusokkal élni. Nyugtalanító és szétszórt, de egyben szellemes és humoros, Nathan Zuckerman regényíró kalandjaival, fájdalmaival, ősi terheivel és panaszaival együtt. Nyilvánvaló, hogy Nathan Zuckerman sokban hasonlít Roth-hoz, ám hiba lenne a karakter és a szerző „összemosása”. Összességében a gyűjtemény megmutatja nekünk Nathan Zuckerman fejlődését, küzdő fiatal író napjaitól kezdve, egészen a nemzetközi irodalmi ikon státusig, és a sikerét követő kreatív korszakig. Úgy gondolom, hogy korábbi Roth-művek olvasása nem előfeltétele, de mindenképpen hozzájárulna ennek a könyvnek az élvezetéhez.

fukszia>!

Újra és újra olvasás!
Letehetetlen, fenséges!

mate55>!

Egy férfi, ha beteg, mindjárt az anyját hívja. Ha nincs kéznél a mama, hát más nőkre fanyalodik.

mate55>!

Kafka valahol azt írja: „Meggyőződésem, hogy csak olyan könyveket szabad olvasnunk, amelyek harapnak és csípnek. Amelyik könyv nem vág mellbe, azt minek elolvasni?”

Kapcsolódó szócikkek: Franz Kafka
mate55>!

– Amikor az ember csodál egy írót, kíváncsi lesz. Szeretné megfejteni a titkát. Keresi a rejtélye kulcsát.

mate55>!

– Megírhatnád neki, hogy megnézted az Anne Frank naplóját. Legalább ezt megtehetnéd.
– De nem láttam a darabot. A könyvet, azt olvastam. A könyvet mindenki olvasta.

mate55>!

A chicagói első évben egyedül járt le a tópartra, s csillagos éjszakákon kieresztette a hangját: a hegyi kecskék bőgését hallatta, amelyről Thomas Wolfenál olvasott, Az időről és a folyóról című regényben.

mate55>!

A hálózsák melletti polcon egy tucat puha fedelű könyv. Sorra végignézte őket: Dietrich Bonhoeffer, Simone Weil, Danilo Dolci, Albert Camus…

Philip Roth: Leláncolt Zuckerman Trilógia és epilógus

Kapcsolódó szócikkek: Albert Camus · Danilo Dolci · Dietrich Bonhoeffer · Simone Weil
mate55>!

Fiam, az erőszak nem újdonság a zsidók számára. Hiszen jól tudod!
– Ide hallgass, mama! Ha akarod látni, hogy hol alkalmaznak erőszakot a netwari zsidókkal szemben, menj el egy plasztikai sebész rendelőjébe, és nézd meg, hogyan operálja meg a zsidó lányok orrát.