Ebből a kötetből ismerhetjük meg Lyra Belacqua történetét: ki ő, miért és hogyan, milyen kalandos úton került a Jordan College-ba, még kisbabaként. A főszerepben azonban nem ő, hanem Malcolm, egy 11 éves fiú, és Alice, egy nála néhány évvel idősebb lány áll. Mindketten Oxfordban élnek, és a Pisztráng nevű fogadóban dolgoznak: Malcolm a tulajdonosok fiaként, Alice pedig kisegítő konyhai munkásként.
Malcolm egy végtelenül jószívű, udvarias, nyitott, értelmes, intelligens, tanulni vágyó fiatal, aki kicsit túl hamar csöppent bele a kémek világába. A nagyok játékának tábláján ő csak egy kis bábu. Ahhoz képest, hogy csak 11 éves, rendkívül fejlett a megfigyelő- és helyzetfelismerő-képessége. Elképesztő, ahogyan gyerekként manipulálta a felnőtteket (igaz, csak azért, hogy Lyra-t, Alice-t és önmagát védje, mentse): a hiúságukra apellált, legyenek férfiak vagy nők. Dicsérte, vagy éppen elmarasztalta őket, attól függően, melyik volt a legcélravezetőbb. Bátran, szinte veszélyérzet nélkül vetette bele magát a kémkedés világába, ahol kiválóan meg is felelt. (Úgy érzem, a történet szempontjából ez mindenképpen izgalmas, ezt leszámítva azonban nem annyira bölcs dolog ilyen veszélyeknek kitenni őt, még akkor sem, ha „a cél szentesíti az eszközt”). Meghatott, hogy ilyen fiatalon mennyire elkötelezett volt egy gyermek iránt, aki (eleinte) gyakorlatilag idegen volt a számára.
Alice-szel, egy morcos, magának való, cinikus, másokat piszkáló, kicsit megkeseredettnek is tűnő lánnyal együtt vágott neki a hosszú útnak: a menekülésnek az egész Angliát sújtó áradás, valamint a Bonneville személyében megjelenő veszély elől.
Megdöbbentett, hogy egy magát kereszténynek tartó szervezet, a League of Saint Alexander arra buzdította a kisgyerekeket, hogy árulják el a szüleiket, családtagjaikat, barátaikat, csak azért, mert nem keresztények, vagy mert az egyház által hirdetett tanoknak ellentmondó véleményüket, gondolataikat, nézeteiket szabadon kifejtették… Sőt, gyakorlatilag még toborozták is őket, hogy legyenek besúgók… Jó, hogy most a keresztény vallás nem ilyen…
Egy gyereket a legkönnyebb befolyásolni, minél kisebb, annál inkább. Sokan közülük gondolkodás nélkül megteszik, amit kérnek tőlük, mert érezhetik a hatalmat a felnőttek fölött. Nem kérdőjelezik meg annak helyességét, amit tesznek, főleg mivel felnőttek engedélyezik mindezt.
Van a könyvben egy magyar vonatkozás is :) spoiler
Összességében tetszett a történet, végig izgalmas volt (nem lehetett tudni, kiben lehet megbízni, és kiben nem), az első oldaltól az utolsóig fenntartja a figyelmet, letehetetlen. Azonban volt néhány jelenet, ahol kitettem volna a 18-as karikát (főleg a Boneville mesterkedéseit ecsetelő részeknél, nem gyerekeknek való jelenetek ezek erőszakosságuk és szexuális tartalmuk miatt), Összességében úgy gondolom, 16 év alatt semmiképpen nem adnám gyerek kezébe a könyvet.