A ​titokzatos kés (Az Úr Sötét Anyagai 2.) 421 csillagozás

Philip Pullman: A titokzatos kés Philip Pullman: A titokzatos kés
1.500 Ft-tólMolyok eladó könyvei
Könyvtár

Lyra az előző kötet végén átlép egy ismeretlen világba. A kísérteties, elhagyatott városban egy fiúval találkozik. Will és Lyra sorsa szorosan összefonódik: közösen kell megszerezniük egy rejtélyes erővel bíró tárgyat: a titokzatos kést. Sokan ölni is képesek lennének azért, hogy megkaparinthassák…

Eredeti mű: Philip Pullman: The Subtle Knife

328 oldal · keménytáblás · ISBN: 9635477716 · Fordította: Borbás Mária

Lyra Belacqua · Pantalaimon · Serafina Pekkala · Lee Scoresby · Will Parry

TiaManta
Philip Pullman: A titokzatos kés

Nem irigylem Lyra-t. Annyi minden nyugszik kicsi vállain, csoda hogy nem omlik össze, főleg ilyen fiatalon. Már az első résznél is néztem nagyokat milyen sokat képes beszélni, most ezt duplán éreztem, mintha nem hagyna időt senkinek gondolkozni csak mondja, mondja. És a mi még meglepőbb hogy ez most sem zavart. Nem egy idegesítő dumagépnek látom, hanem egy nagyon erős akaratú kislánynak, akinek még fel kell nőnie, de kíváncsi vagyok rá kivé válik.
Új szereplőként Will is kifejezetten jól sikerült. Együtt tudtam érezni vele. Viszont nekem nagyon hiányzott Iorek Byrnison, és mintha Pan se lenne a régi. Viszont még minden nagyon profin van felvezetve a cselekmény szerintem, pár apróbb rész kivételével amit néha mire észrevettem nem is emlékeztem, mert elkalandoztak a gondolataim.
Lord Asrielt az elsőben nem szerettem meg, de nem sok választja el őrültségtől Miss Colutertől. Mindkettőnek van valami súlyos komplexusa, ami miatt csak fő gonoszként tudok gondolni mindkettejükre.

Felixa P
Philip Pullman: A titokzatos kés

Az eleje kissé untatott, de leginkább attól akadtam ki, hogy Serafina Pekkala neve állandóan így, ilyen hivatalos formában szerepelt végig. Will megjelenése határozottan jót tett Lyranak. A párhuzamos világok közötti ide-oda mászkálás izgalmasnak mutatkozott.
Az én daimónom továbbra is macska lenne…

fonalaslány P
Philip Pullman: A titokzatos kés

Kicsit kínlódtam vele, ezt a részt nem szeretem annyira. Azt hiszem, Lyrát végleg sikerült megutálnom: már csuklóból kezeli az aletiométert, tudálékos, és nagyképű lett. Lehet, hogy csak én vagyok túl kritikus a gyerekszereplőkkel kapcsolatban, de Will-t is egyre kevésbé kedveltem, ahogy haladt előre a történet.

A világépítés még mindig tetszik, egyre jobban látszik, hogy Pullmann sokat merített a nyugati tradicionális egyházakból (és itt-ott felsejlik több nép mitológiája is). Lyra történetszála izgalmasabb, érdekesebb lett, míg a másik síkon Serafina Pekkala és Ruta Skadi kalandja vitte a prímet.

Szóval, nem volt ez rossz, de a kezdeti vontatottság, és Lyra miatt nem tudom megadni rá az 5 csillagot. És nagyon hiányzott Iorek Byrnison

deardurr
Philip Pullman: A titokzatos kés

Hú. Ez a sorozat egyre durvább. Mert spoiler Egy kicsit kiszámítható volt, mert aki meg lett említve az első részben, arról most minden kiderül. Lee Scoresby szerintem spoiler. Az első rész alapján erre nem számítottam.
Mindenesetre ennek a résznek átható Gyűrűk Ura szaga volt; spoiler

Erza
Philip Pullman: A titokzatos kés

Azt hiszem, hogy új kedvenc trilógiát avattam. Egyszerűen imádtam Lyra és Will történetét. Az író fantasztikus építi fel ezt a trilógiát, egyre jobb és jobb. Több izgalmat és kalandot kaptunk, mint eddig, és ez teszi jobbá a történetet. Szegény Lyra-t viszont sajnálom, annyi megpróbáltatáson kell szegénynek átmennie, hogy rossz belegondolni, milyen lenne ha velünk történnének hasonló dolgok. Örültem, mikor Will megszerezte a spoiler, és végre beindult a történet. A könyv vége elég komorra sikerült.. spoiler nagyon váratlanul ért. Szegény Will-t is nagyon sajnáltam, mikor végre spoiler. Kíváncsian várom, hogy mi lesz a következő könyvben! :)

Szentinel
Philip Pullman: A titokzatos kés

Jóval izgalmasabb volt az első epizódnál. Lyra karakterének jót tett, hogy kapott maga mellé egy társat Will Parry képében, aki enyhén pszicho természetével hamar a szívemhez nőtt. Ketten egész jó párost alkottak. Ahogy haladtam vele előre, azt gondoltam, hogy ez a könyv az egyik legjobb, amivel a közelmúltban dolgom volt… aztán elértem az utolsó harminc oldalra, ami majdnem az egész élményt lerombolta.

Nagyon rövid idő alatt nagyon elsötétült A titokzatos kés, és olyan kilátástalan véget ért, hogy még mindig szaporán pislogok, ha eszembe jut. Az első rész is elég nyíltan ért véget, így számíthattam volna az író efféle húzásaira. VISZONT! Történt még valami, amit nem igazán tudtam hova tenni.

Eddig is érezhető volt némi kiábrándultság Pullman hangjából az egyházak felé, de arra nem számítottam, hogy ide fogja kikötni azt a bizonyos hajót. Ha A borostyán látcső vége az lesz, amit tippelek neki, akkor máris megbántam, hogy elkezdtem ezt a sorozatot. Nagyon nagy szűklátókörűségre vallana, ha az író kihagyná azt a plot twistet, amit én a helyében meglépnék. Majd kiderül.

Egy könyv még hátravan. Imádkozom, hogy ne igazolódjanak be a sejtelmeim.

Zsuzsanna_Makai
Philip Pullman: A titokzatos kés

Ez a rész szerintem kb ezerszer jobb volt, mint az előző. Amint túljutottam az első kínkeserves 150 oldalon, elkezdett érdekes, izgalmas, és odafigyelős lenni. A párhuzamos világok pedig kifejezetten elképesztően jóra sikerültek.
Lyrát ebben a könyvben csak az első 100 oldalon utáltam, utána már nem volt annyira vészes. Érdemes elolvasni.

Mazsola_78
Philip Pullman: A titokzatos kés

Eseménydúsabb, mint az első kötet, egyre jobban kibontakozik a felépített világ.
De Lyra-t továbbra sem sikerült megszeretnem valamiért, pedig sokat fejlődik a jelleme, de mégsem került hozzám közel.
Maryt viszont szerettem végig. :)

Tigrincs
Philip Pullman: A titokzatos kés

Szinte 2 nap sem kellett a végéig… Egész egyszerűen nem lehet letenni, akkor is foglalkoztatott, amikor nem olvastam éppen. Szereplőt nem gyülőltem még úgy, mint Mrs Coultert… :) Borzadály az a nő.

csillagka P
Philip Pullman: A titokzatos kés

Egyre kíváncsibb vagyok mi fog ebből a végén kisülni. Egy lépés erre, egy lépés arra, a világ forrong, már a többi is, és szegény gyerekek vállán nyugszik a világegyetem, mint Atlaszok tartják a sorsunkat a kezükben.
Nagyon hiányzott Iorek , az első részben messze kedvenc szereplőm, Lyra egyik legszebb név amiről olvashattam kicsit kezdi felfogni milyen hatalmas erők játékszerrévé vált.
Willi szimpatikus ifjú, kíváncsi leszek megismerkedik e a daimónjával, és mit szól hozzá.
Az egész valahogy sokkal sötétebb mint a HP, olyan Gyűrűk ura szerű, bár abban valahogy kicsit több volt a szépség, itt sokkal több a gonosz, vagy még ismeretlen erő.
Kicsit még túl nagy a homály, remélem a végére ki fog sütni a nap mert ebben a ködös világban nagyon fáztam.
Az első rész több érzelmet váltott ki, itt viszont jobban megírt a cselekmény, ha a kettő ötvöződik lehet még öt csillagos is az utolsó rész.

Alexandra, Pécs, 2007
334 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633702338 · Fordította: Borbás Mária

SophieOswald

(…) márpedig nincs frusztráltabb természetfilozófus, mint a csillagász a ködben.

Marsie

Az élet nehéz, Mr. Scoresby, mégis ragaszkodunk hozzá.

Kapcsolódó szócikkek: Lee Scoresby
george08

Ki ez a fiú? – kérdezte Lyra. Barát vagy ellenség?
És az aletiométer válaszolt: Gyilkos.
A válasz láttán Lyra megkönnyebbült.

DZSUDZSEE

Végül is csak egyetlenegy világ volna, amely a többi világról álmodik?

SophieOswald

– Neked is van daimónod – jelentette ki ellentmondást nem tűrő hangon a lány. – Csak éppen benned van.

Kapcsolódó szócikkek: Lyra Belacqua · Will Parry
ppayter

– (…)Ha van is még több szabály, elfelejtettem, s ha elfelejtettem, bizonyára nem fontos. (…)

8. fejezet - Az Angyalok Tornya

Ildó P

És mintha a maguk tükörképét látnák egymás arcán. Will sokáig emlékezett erre a pillanatra.

Adrirawia

És ekkor Serafina Pekkala megértett valamit, amire a boszorkányoknak nem volt szavuk: a zarándoklat lényegét. Megértette, hogy miért vártak ezek a lények ezer meg ezer esztendőt, s miért tettek meg hosszú-hosszú utakat, hogy valami fontosnak a közelébe jussanak, és hogy ezentúl más érzés tölti majd el őket, mert egy darabig annak a fontos valaminek a közelében lehettek. Erről beszélt most ezeknek a teremtményeknek a pillantása, erről tanúskodtak ezek a fényből szőtt gyönyörű vándorok, akik körülállták a maszatos arcú, kockás szoknyájú kislányt meg a sebesült kezű fiút, aki álmában összevonta szemöldökét.

283-284. oldal, 13. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Serafina Pekkala
Lolle

– Repülnöm kellet – mondta Grumman –, hát hívattam magát, és tessék: repülök.

Adrirawia

Vitatkozhatsz minden egyébbel, de magad természetével nem szállhatsz vitába.

Az Úr Sötét Anyagai sorozat · Összehasonlítás