Fejlődj, ​vagy fordulj fel! 10 csillagozás

Phil Gates: Fejlődj, vagy fordulj fel!

Tudomány, a szaftosabb részeket sem kihagyva!
Miért éltük túl, amikor más élőlények örökre kövé váltak? A Fejlődj, vagy fordulj fel! előássa a fennmaradás és a kihalás titkait. Megtudhatod…
– mikor uralták baktériumok és nyúlós nyálkák a Földet
– miért a mutáns moszkitók az emberiség legádázabb ellenségei
– miért eszik meg a nyulak a saját ürüléküket.
Ha úgy gondolod, hogy bírod gyomorral a tudomány émelyítő oldalát, akkor készülj fel a több millió éves időutazásra! Ismerkedj meg a madár nagyságú rovarokkal, a fogakat növesztő halakkal és rokonaiddal, a csimpánzokkal. Tudományos tények, furfangos fejtörők, tanártesztek, kiakasztó képregények – szóval Fejlődj, vagy fordulj fel!

Eredeti cím: Evolve or Die

Eredeti megjelenés éve: 1999

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rettentő tudomány Egmont-Hungary

Egmont-Hungary, Budapest, 2001
128 oldal · puhatáblás · ISBN: 9636276226 · Fordította: Békési József · Illusztrálta: Tony De Saulles

Tori0925 P>!
Phil Gates: Fejlődj, vagy fordulj fel!

Vicces és nem túl tudományos módja a evolúció megismertetésének. Nem akar sok felesleges szót megtanítani és szerintem jól átlátható a rendszer.

akire>!
Phil Gates: Fejlődj, vagy fordulj fel!

Az előbb még a 40 fokkal és a Patrick Ness-i szörnnyel viaskodtam, most meg felüdültem ennek a könyvnek a hatására. A Rettentő Tudomány és a Tudástár sorozatokra a könyvtárban leltünk a lányommal. Ő ezekből a könyvekből építkezve nyeri már második éve a természetismeret vetélkedőket. Én a humorát bírom: „A mutáció a legtöbb esetben nem hasznos. A karfiol csak egy mutáns káposzta borzalmas kinézetű fehér virágrügyekkel, amelyek nem nyílnak ki teljesen. A karfiol csak azért maradhat fenn, mert tudatosan termesztik azok, akik szeretik az agyhoz hasonlító zöldségeket.”:) Különben is aktuális most az evolúció témája, mert ha nem fejlesztünk ki gyorsan valamit a környezeti hatások ellen, lassan mindannyian felfordulunk, akár a sötét parti verebek a lakóhelyükre telepített Kennedy-űrközpont miatt..

Sceurpien I>!
Phil Gates: Fejlődj, vagy fordulj fel!

Teljesen elfelejtettem, hogy ezt nem Nick Arnold írta. Nagyon jól beleillik a rettentő tudományba, minden igaz rá, amit azoknál a könyveknél elmondtam, szórakoztató, ismeretterjesztő, és habár oda kell rá figyelni, mert néha túloz, de sokat tanít.

the_twintailed_girl>!
Phil Gates: Fejlődj, vagy fordulj fel!

Szerintem azért volt jó, mert (már az egész sorozatot kiolvastam) a tudomány vicces oldalát mutatja be. Sok kép, a tanároknak kvízek, poénok található benne. Bár még nincs töri, de egy s mást már tudtam a könyvből.

Ezt biztos nem tudtad!
1620-ban Ussher érsek kiszámolta, mikor teremtette Isten a világot. Gondosan átolvasta a Bibliát, és összeadta a benne szereplő személyek életének hosszát, egészen az első emberpárig, Ádámig és Éváig. Számításai szerint Isten i. e. 4004. október 23-án, vasárnap teremtette meg Ádámot és Évát.

14. oldal, Fenyegető felfedezések (Egmont, 2001)

Carmilla >!

A mutáció a legtöbb esetben nem hasznos. A karfiol csak egy mutáns káposzta borzalmas kinézetű fehér virágrügyekkel, amelyek soha nem nyílnak ki teljesen. A karfiol csak azért maradhat fenn, mert tudatosan termesztik azok, akik szeretik az agyhoz hasonlító zöldségeket. A karfiolnak a ki nem nyíló virágok halálos veszteséget jelentenek, így emberi segítség nélkül nem tudna fennmaradni.

36. oldal, Gyilkos szúnyogok (Egmont, 2001)

Carmilla >!

4. Darwin egy nap bogárgyűjtés közben észrevett egy régóta keresett példányt, ám már mindkét keze tele volt más bogarakkal. Mit csinált?
a) A kezében lévőket betette a kalapja alá, és elkapta az újat.
b) Az egyik bogarat a szájába vette, és felszabadult kezével elkapta az újat.
c) Eltaposta az új példányt.

21. oldal, Fenyegető felfedezések (Egmont, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: Charles Darwin
Carmilla >!

Az első kövületek felfedező nem tudták, mit találtak. Egy elmélet szerint a Földön nem létező lények kövületei csak egyetlen helyről származhattak – a pokolból! Az elmélet hívei szilárdan hitték, hogy a kövületek ördögök és sárkányok maradványai. Azóta a tudomány bebizonyította, hogy a „szörnyek” valójában a Földet valaha benépesítő állatok megkövült testrészei.

73. oldal, Káprázatos kövületek (Egmont, 2001)

Garbitsch>!

Napjainkban sajnos egyre több állat hal ki, és ezért főleg az ember hibáztatható. Az élőhelyek nagy része a környezetszennyezés és az erdőirtások miatt megszűnik. Ami a biológiai sokféleség megőrzését illeti, nem viselkedünk túl okosan.

125. oldal, Mit rejt az ismeretlen? (Egmont-Hungary, 2001)

Ezt biztos nem tudtad!
Charles Darwin világ körüli útja során rengeteg növényi és állati kövületet gyűjtött össze. Leglátványosabb felfedezése egy dél-amerikai óriás földi lajhár, a Megatherium csontváza volt. Úgy nézett ki, mint egy túl nagyra nőtt medve. Ha a Megatherium nem halt volna ki, ma be tudna nézni az első emeleti ablakokon – és csak a hátsó lábaira kellene állnia! De nincs miért aggódni – kizárólag levelekkel táplálkozott.

78. oldal, Káprázatos kövületek (Egmont, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: Charles Darwin