Könyörgés, ​márciusi hóban 1 csillagozás

Összegyűjtött versek
Petrőczi Éva: Könyörgés, márciusi hóban

Petrőczi szövegeit sosem lehet szentimentalizmuson, heves érzelemkitöréseken vagy erős ítélkezéseken kapni. Mintha bármely olvasójának felkínálná a belehelyezkedés, a közösség lehetőségét, úgy invitál be (teljesen nem is kiismerhető, feltárható) világába, hogy nem kényszerít rá semmire. Petrőczi mindig csakis a saját nevében szól.
Idegen volna tőle bármilyen kollektivizmus – noha nem rekeszti el az utat az elől, hogy olvasója együttérzéssel, azonosulással, a közös elemekre való ráismerés örömével olvassa a verseket, nem akar valamilyen képzetes „mi” nevében beszélni.

És, ahogyan már volt róla szó, minthogy a maga módján tudós költő, ebben a versvilágban – gyakran észrevétlenül – ott az európai kultúra (finom utalások, áthallások, idézetek formájában) és az európai vallások (reformáció, katolicizmus, judaizmus) motívumaikkal, rítusaikkal, szokásaikkal együtt. Nem afféle rátét, dísz, adalékanyag – ez a lírai én része, anyanyelve, természetes közege.
Kálmán C. György

Fekete Sas, Budapest, 2021

Petrőczi Éva: Könyörgés, márciusi hóban

Ezek a versek által az olvasó Petrőczi Éva fiatal korától időskoráig kísérheti végig a költőnőt. Megismerhetjük a történetét, életét, látásmódját, hitét a versek által. Könnyen találhatunk olyan verset, ami megérinti az olvasót. Sorstársat láthatunk a költőnőben, saját helyzetünkhöz hasonló versek miatt. Nem fennkölt versekről van szó, hanem emberiekről, ugyanakkor megkövetelnek egyfajta érettséget is.

A borítóról írnék utoljára, ami azonnal megfogott és amiről az Ünnepi Könyvhéten Petrőczi Éva elárulta, hogy a nagyapja készítette festmény.

Továbbiakért kattints a blogomra :)

Galócás

bolondgomba-kalapom

kidobom az ablakon,
magyalágon fennakad,

hintázó piros harang,
tavaszt kondít, fut a fagy.

Tavaszesten könny-korsót

A mátrai kallós malomnál

Költő? E szó
még mindig
nem tetszik nekem;
legyek, mi a kezdet óta voltam-
patakparti malmában

íve legyen.
Elég, ha fáradt

napjaid peremén
helyet adsz nekem,
s az élet kibontott ámbra-hajam
minden szálában

újra szerteárad.