Pod ​sněhem 1 csillagozás

Petra Soukupová: Pod sněhem

Zdánlivě běžná situace: Tři sestry nasedají jednoho zimního dne do auta a vyrážejí na cestu k rodičům na oslavu narozenin svého otce. Blanka se dvěma dcerami, miminem a psem, Olina se synem a tabletem, Kristýna s kocovinou. V jednom autě se však s nimi ocitají i jejich životní příběhy, vzpomínky na dětsví, nenaplněné sny a frustrace a sedmimístné Volvo XC se tak už po několika kilometrech jízdy mění v napěchovaný papiňák, který každou chvíli hrozí výbuchem. A to ještě žádná ze sester netuší, že další drama je čeká v domě rodičů.

Host, Brno, 2015

Teetee>!
Petra Soukupová: Pod sněhem

Három felnőtt nő, négy gyerek és egy kutya egy autóban, úton egy családi ünnepségre. Több feszültség nem is kell.

Olga, Blanka és Kristýna testvérek. Olga a legidősebb, a gyerekét egyedül neveli. Blanka a középső, családanya, férjével, Liborral három gyerekük van, két lány, a melankolikus Fany és az életvidámabb Bětka, és a még csak néhány hónapos Filípek. Utazik az egyik kutyájuk is, Baron. Kristýna a legfiatalabb, egyedül él, és egy nős férfival kavar.
Édesapjuk születésnapjára utaznak a szülői házba egy kis faluba.
Már az autóút is rengeteg probléma forrása, hiszen mi lehet borzalmasabb az ember családjánál? Mindenki ítélkezik, mindenki felvág, és persze valami miatt mindenki szenved és irigy a másikra – boldognak nem boldog egyikük sem.
És akkor azt még nem is tudják, hogy spoiler
Ez a könyv jól meg van írva, nem körülír, hanem láttat, nem szájbarágós, hanem frappáns. Mindenki ráismerhet a saját családjából ismerős kis játszmákra. (Meg elgondolkodhat, nem lehetne-e mindezt játszmák nélkül, de talán ez pont ugyanolyan önámítás, amivel Blanka bizonygatja magának, hogy a férje tényleg dolgozik, azért jött csak később utánuk, és a telefont csak tényleg azért nem vette fel, mert szaunázott.)
És persze minden kegyetlenség és önámítás és ítélkezés ellenére ezek az emberek valahol még szeretik is egymást. Persze nem mindenki. De legalább néhányan.