Nejlepší ​pro všechny 3 csillagozás

Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny

Jak ​můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme?
Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama.

Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora… (tovább)

Host, Brno, 2017

Teetee>!
Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny

Nem ismerek más közép-európai írót, aki a hétköznapi emberi játszmákat ennyire természetesen, ennyire minden erőlködéstől mentesen és ennyire húsbavágóan mutatja be, mint Petra Soukupová.
A Nejlepší pro všechny (Mindenkinek a legjobb) a végtelenül ismerős helyzetek könyve, azé a kultúráé, azoké a mindennapoké, amelyeket nem kell magyarázni, amelyek attól is annyira lehangolók, hogy nincs bennük semmi egzotikus.
„Így lesz mindenkinek a legjobb” – eleve ez a mondat olyan helyzetekben szokott elhangzani, amikor kb. senkinek sem lesz jó. A könyv hol a tízéves Viktor egyes szám első személyű elbeszélésén keresztül, hogy a mindentudó narrátor szemszögéből mutatja be az eseményeket.
Viktor egyedül él az anyjával, aki színésznő, és Viktor nem éppen egy problémamentes gyerek, rengeteg a průšvihje (ez is egy lefordíthatatlan cseh szó, amikor csinálsz valamit, amit nem lenne szabad, de rajtakapnak, és ezért büntetést is kapsz, de azért nem zárnak börtönbe, vagy ilyesmi, és ez az egész szó a hangzásával meg a kinézetével – karikás u betű rulez – kb. ilyen tetteket sugall, amiktől slamasztikába kerülsz), ellop egy boltból egy fülhallgatót, lerepteti az iskola negyedik emeleti folyosójáról a kitömött baglyot stb. Hana, az anyja már nem bír vele, ezért azt találja ki, hogy Viktor egy időre a nagymamához költözik, a falusi iskolába fog járni, hátha lenyugszik.
Viktor nem igazán áll közel a nagymamához, akinek megvan a maga baja, a férje még egy éve sem halt meg, és persze a lányával sem felhőtlen a viszonya, mert azt sem tudja neki megbocsátani, hogy színésznő lett, meg azt sem, hogy azt sem tudja, hogy hívják az unokája apját, mert Hana csak a férfi keresztnevét árulta el neki.
Mindenki neheztel valamiért a másikra, senki nem érti a másikat, és a kommunikációs kísérletek mind kudarcba fulladnak. (Vagyis egy átlagos család.) Anya és lánya között ráadásul harc indul azért is, melyikükhöz fog jobban ragaszkodni Viktor, aki persze falun sem hagyja abba a průšvihekbe keveredést.
Soukupová most is kíméletlen tükröt tart elénk. De hát így a legjobb mindenkinek.

entropic P>!
Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny

Majdnem öt éve kaptam ezt szülinapomra valakitől, aki nemigen ismert engem meg az ízlésemet, és általában teljesen véletlenszerű cuccokat ajánlott/adott, úgyhogy nem számítottam itt sem semmi jóra. Gondoltam, egy darabig heverhet az elfekvő könyvek között, aztán majd valamikor kirakom, eladom vagy valami.
Aztán az évek során olvastam @Teetee értékeléseit Soukupová mindenféle regényeiről, amik meggyőztek arról, hogy tartsam meg a könyvet, mert van rá esély, hogy nekem is tetszene.

És tényleg tetszett is – jól megírt hétköznapi irodalom, vagy nem tudom, minek hívják ezt – regény egy átlagosan elcseszett családról, ahol igazából mindenki jót akar és mindenki szeretné megoldani a saját életét (meg a többiekét is), és semmi sem egyszerű, ugyanakkor semmi sem érfelvágósan depressziós, minden csak olyan… normálisan szar, és nem megoldhatatlanul az. (Azért nem kell félni, a normális szar is épp elég rossz tud lenni.)

(Az meg külön meglepetés volt, hogy mennyire gyorsan és könnyen tudtam olvasni – bár Soukupová über-laza prágai nyelvhasználata most visszavetett vagy három évvel a melléknév + főnévegyeztetés területén.)