János ​vitéz 989 csillagozás

Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz

Hogyan lesz Kukorica Jancsiból János vitéz, miképp győzi le a zsiványokat, boszorkányokat, óriásokat, hogyan szabadítja ki a francia királylányt a török karmaiból? És legfőképpen: hogyan találja meg elveszett Iluskáját és nyeri el az örök boldogságot? A János vitéz több, mint százötven esztendeje gyerekeknek, felnőtteknek egyik legkedvesebb olvasmánya.

Eredeti megjelenés éve: 1845

Tagok ajánlása: 10 éves kortól

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Klasszikusok fiataloknak, Talentum diákkönyvtár, Olcsó könyvtár, Diákkönyvek

Kedvenc, Székelyudvarhely, 2017

Iluska · János vitéz

Hold

Nikolett0907 P>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Most azt a korszakomat élem, hogy újra előveszem, gyerekkorom és diákéveim kötelező olvasmányait.
Természetesen ez alól a János vitéz sem maradhatott ki.
Petőfi nagy kedvenceim közé tartozik és nem hiába.
Mondanivalója, természetes és könnyed hangvétele átjárja a lelkemet minden egyes sorral.
Újra olvasós darab legalább két évente. :)

Naiva P>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Mintha visszautaztam volna az általános ötödik osztályba. Szerintem a János vitéz az a típusú olvasmány, amit egy diák legjobb, legmegfelelőbb életkori szakaszban tesznek kötelező olvasmánnyá. Érdekes, izgalmas és megvan a tanítói célzat. Elég sok mindenre nem emlékeztem, de Jancsi és Iluska nem mindennapi szerelmére nagyon. Emlékszem, ezt sokkal jobban szerettem, mint a Toldit. Petőfi tehetséges költő volt. Tudta, mi kell a népnek. Mint a legtöbb Petőfi költemény, ez a műve is népies versformában íródott, népmesei elemekkel. A kedvenc részem, amikor Jancsi Tündérországban jár, és újra rátalál élete szerelmére. Ahogy Vörösmarty mondta erről a történetről: „Ez az alkotás bármely irodalomnak díszére válna.”

Szamღca>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Lányomnak olvastam fel. Teljesen meglepődtem, mennyire nagyon élvezte.
Ez egy örökzöld mese.

pannik P>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Ezennel fejet hajtok Petőfi Sándor előtt.
Csodaszép, nagyon ötletes, fordulatos és lenyűgöző. Az pedig, hogy ezt rímekbe szedve hogyan lehetett ilyen zseniálisan megírni, döbbenetes.

Biztosan olvastam anno a suliban, sőt nagyon sok versszakot fejből tudtam (meg kellett tanulni, amiért nem rajongtam mert nem szerettem magolni sohasem) de így egyben, felnőtt fejjel ez lenyűgözött engem.
Nagyon-nagyon tetszett.

csillagka P>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Ezt nem is hittem el, azt hittem minden elbliccelt olvasmányommal kész vagyok, erre szembe jött a legrégibb félbehagyás.
Komolyan annyira nem voltam hajlandó kötelezőket olvasni, hogy nekem újdonság volt a János vitéz ( most enyhén pirulok )
Na jól van, nem tartott egy estét és nagyon élveztem, Petőfit mindig is szerettem, és az első könyvében is a játékossággal tarolt, micsoda csoda mesét kanyarított ide a semmiből, alig húsz esztendős fejjel hihetetlen.
Persze földrajzól bukás:) Franciaország Indiával határos (de kit érdekel) viszont találtam griff madarat ami külön értékes számomra.
Tegnap kombájn, ma griff madár elvagyok kényeztetve :)
Köszönöm a lehetőséget sok fejtöréstől mentett meg.
Éljen Kukorica János és az ő tündérkirálynője.
Hipp Hipp Hurrá, de jól érzem én most magam, még sok ilyen könyvet és betűalkoholista leszek :)

Angele>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Végre befejeztük Kukorica Jánost. :)
Voltak jó részei na, azt be kell látnom, de összességében ez a versforma nehezen olvasható hosszú – hosszú perceken keresztül. Nagyon hosszú percek.
Elnézést Petőfi Sándor, tudom, hogy Ön nagyság, nem is vitatom, de nekem a Toldi sokkal jobban tetszik. Bár a lányomnak is tetszett nagyon a Toldi, ez kisgyereknek érthetőbb. Elmesélte az osztálykiránduláson mit olvass neki a Mamija, kerek szemekkel nézett az osztályfőnök, azt hitte a renitensek nem olvasnak otthon. Gondolom. :) :)

DaTa>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Milyen élmény annyi év, mit év, bő két évtized után újra elolvasni azt a gyerekkori, kötelező olvasmányt Petőfitől? Hát pazar.

ancsee P>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Szeretem Petőfit és szeretem Kukorica Jancsit is. :) Klasszikus, élvezhető költemény, ilyenek miatt szerettem az irodalom órákat. :)

Lovas_Lajosné_Maráz_Margit P>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Ezt kifejezetten üdítő volt elolvasni, nagyon tetszett.
Tulajdonképpen nem szeretem a költészetet, ez alól két költő a kivétel, akiket szívesen olvasok az Petőfi és Shakespeare. Olyan könnyedén írtak, tisztára zene a költészetük, persze mivel nem tudok angolul, Shakespeare színdarabjainál a fordítókat kellene dicsérnem.
Petőfi Sándor költészetét már iskolás koromban is szerettem és cseppet sem bántam, hogy sok versét meg kellett tanulnom és még ma is emlékszem rájuk.
Szóval jó volt olvasni és elmerülni ebben a versben megírt mesében.

csillagka P>!

Tüzesen süt le a nyári nap sugára
Az ég tetejéről a juhászbojtárra.
Fölösleges dolog sütnie oly nagyon,
A juhásznak úgyis nagy melege vagyon.
Szerelem tüze ég fiatal szivében,
Ugy legelteti a nyájt a faluvégen.

Kapcsolódó szócikkek: Nap · szerelem
dianna76 P>!

"Hanem most már elég, hallja-e kend, anyjuk?
Fogja be a száját, vagy majd betapasztjuk.
Ugy merje kend Ilust egy szóval bántani,
Hogy kihullanak még meglevő fogai."

II. ének

Tiger205>!

Ekképen jutottak át Lengyelországba,
Lengyelek földéről pedig Indiába;
Franciaország és India határos,
De köztök az út nem nagyon mulatságos.

10.

danlin>!

Elváltak egymástól, mint ágtól a levél;
Mindkettejök szive lett puszta, hideg tél

4. rész

csiripelek>!

Az óriások sem pihentek azalatt,
Mindenikök egy-egy boszorkányt megragadt,
S ugy vágta a földhöz dühös haragjába',
Hogy széjjellapultak lepények módjára.

Szelén P>!

Ballagott, ballagott a halk éjszakában,
Csak nehéz subája suhogott nyakában;
Ő ugyan subáját gondolta nehéznek,
Pedig a szive volt oly nehéz szegénynek.

14. oldal, 4. fejezet

psn>!

Csak úgyis voltam ám, mikor megcsókoltam,
Hogy a világ összedőlhetett miattam.

XIV

Kapcsolódó szócikkek: csók
victoria_m997>!

Jancsi lelkem, mi lelt? mért vagy oly halovány,
Mint az elfogyó hold bús őszi éjszakán?

Kapcsolódó szócikkek: bánat · Hold · szomorúság
psn>!

Enni nem ettek mást, mint levegőeget;
Ez olyan sürü ott, hogy harapni lehet.
Hanem még italhoz is furcsán jutottak:
Ha szomjaztak, vizet felhőből facsartak.

X

Ezt a könyvet itt említik