János ​vitéz 1104 csillagozás

Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz Petőfi Sándor: János vitéz

Hogyan lesz Kukorica Jancsiból János vitéz, miképp győzi le a zsiványokat, boszorkányokat, óriásokat, hogyan szabadítja ki a francia királylányt a török karmaiból? És legfőképpen: hogyan találja meg elveszett Iluskáját és nyeri el az örök boldogságot? A János vitéz több, mint százötven esztendeje gyerekeknek, felnőtteknek egyik legkedvesebb olvasmánya.

Eredeti megjelenés éve: 1845

Tagok ajánlása: 10 éves kortól

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Klasszikusok fiataloknak Ciceró · Talentum diákkönyvtár Akkord · Olcsó könyvtár Franklin-Társulat · Diákkönyvek Kreatív · Az én olvasmányaim Forum

PairDime, Szeged, 2020

Iluska · János vitéz

Hold · Tündérország

Nikolett0907 P>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Most azt a korszakomat élem, hogy újra előveszem, gyerekkorom és diákéveim kötelező olvasmányait.
Természetesen ez alól a János vitéz sem maradhatott ki.
Petőfi nagy kedvenceim közé tartozik és nem hiába.
Mondanivalója, természetes és könnyed hangvétele átjárja a lelkemet minden egyes sorral.
Újra olvasós darab legalább két évente. :)

FélszipókásŐsmoly >!
Petőfi Sándor: János vitéz

Gyerekfüleim páratlan értékeit fel sem fogták,
hisz hajdan csak kötelezőként belém nyomták,
pedig menő fantasy ez, hatalmas élmény,
halhatatlan, az Idő mit sem tompít fényén!

Naiva P>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Mintha visszautaztam volna az általános ötödik osztályba. Szerintem a János vitéz az a típusú olvasmány, amit egy diák legjobb, legmegfelelőbb életkori szakaszban tesznek kötelező olvasmánnyá. Érdekes, izgalmas és megvan a tanítói célzat. Elég sok mindenre nem emlékeztem, de Jancsi és Iluska nem mindennapi szerelmére nagyon. Emlékszem, ezt sokkal jobban szerettem, mint a Toldit. Petőfi tehetséges költő volt. Tudta, mi kell a népnek. Mint a legtöbb Petőfi költemény, ez a műve is népies versformában íródott, népmesei elemekkel. A kedvenc részem, amikor Jancsi Tündérországban jár, és újra rátalál élete szerelmére. Ahogy Vörösmarty mondta erről a történetről: „Ez az alkotás bármely irodalomnak díszére válna.”

Szamღca>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Lányomnak olvastam fel. Teljesen meglepődtem, mennyire nagyon élvezte.
Ez egy örökzöld mese.

pannik>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Ezennel fejet hajtok Petőfi Sándor előtt.
Csodaszép, nagyon ötletes, fordulatos és lenyűgöző. Az pedig, hogy ezt rímekbe szedve hogyan lehetett ilyen zseniálisan megírni, döbbenetes.

Biztosan olvastam anno a suliban, sőt nagyon sok versszakot fejből tudtam (meg kellett tanulni, amiért nem rajongtam mert nem szerettem magolni sohasem) de így egyben, felnőtt fejjel ez lenyűgözött engem.
Nagyon-nagyon tetszett.

csillagka P>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Ezt nem is hittem el, azt hittem minden elbliccelt olvasmányommal kész vagyok, erre szembe jött a legrégibb félbehagyás.
Komolyan annyira nem voltam hajlandó kötelezőket olvasni, hogy nekem újdonság volt a János vitéz ( most enyhén pirulok )
Na jól van, nem tartott egy estét és nagyon élveztem, Petőfit mindig is szerettem, és az első könyvében is a játékossággal tarolt, micsoda csoda mesét kanyarított ide a semmiből, alig húsz esztendős fejjel hihetetlen.
Persze földrajzól bukás:) Franciaország Indiával határos (de kit érdekel) viszont találtam griff madarat ami külön értékes számomra.
Tegnap kombájn, ma griff madár elvagyok kényeztetve :)
Köszönöm a lehetőséget sok fejtöréstől mentett meg.
Éljen Kukorica János és az ő tündérkirálynője.
Hipp Hipp Hurrá, de jól érzem én most magam, még sok ilyen könyvet és betűalkoholista leszek :)

Angele>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Végre befejeztük Kukorica Jánost. :)
Voltak jó részei na, azt be kell látnom, de összességében ez a versforma nehezen olvasható hosszú – hosszú perceken keresztül. Nagyon hosszú percek.
Elnézést Petőfi Sándor, tudom, hogy Ön nagyság, nem is vitatom, de nekem a Toldi sokkal jobban tetszik. Bár a lányomnak is tetszett nagyon a Toldi, ez kisgyereknek érthetőbb. Elmesélte az osztálykiránduláson mit olvass neki a Mamija, kerek szemekkel nézett az osztályfőnök, azt hitte a renitensek nem olvasnak otthon. Gondolom. :) :)

DaTa P>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Milyen élmény annyi év, mit év, bő két évtized után újra elolvasni azt a gyerekkori, kötelező olvasmányt Petőfitől? Hát pazar.

ancsee>!
Petőfi Sándor: János vitéz

Szeretem Petőfit és szeretem Kukorica Jancsit is. :) Klasszikus, élvezhető költemény, ilyenek miatt szerettem az irodalom órákat. :)

csillagka P>!

Tüzesen süt le a nyári nap sugára
Az ég tetejéről a juhászbojtárra.
Fölösleges dolog sütnie oly nagyon,
A juhásznak úgyis nagy melege vagyon.
Szerelem tüze ég fiatal szivében,
Ugy legelteti a nyájt a faluvégen.

Kapcsolódó szócikkek: Nap · szerelem
Tiger205>!

Ekképen jutottak át Lengyelországba,
Lengyelek földéről pedig Indiába;
Franciaország és India határos,
De köztök az út nem nagyon mulatságos.

10.

Kapcsolódó szócikkek: India · Lengyelország
dianna76 P>!

"Hanem most már elég, hallja-e kend, anyjuk?
Fogja be a száját, vagy majd betapasztjuk.
Ugy merje kend Ilust egy szóval bántani,
Hogy kihullanak még meglevő fogai."

II. ének

danlin>!

Elváltak egymástól, mint ágtól a levél;
Mindkettejök szive lett puszta, hideg tél

4. rész

csiripelek P>!

Az óriások sem pihentek azalatt,
Mindenikök egy-egy boszorkányt megragadt,
S ugy vágta a földhöz dühös haragjába',
Hogy széjjellapultak lepények módjára.

Szelén>!

Ballagott, ballagott a halk éjszakában,
Csak nehéz subája suhogott nyakában;
Ő ugyan subáját gondolta nehéznek,
Pedig a szive volt oly nehéz szegénynek.

14. oldal, 4. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: suba
psn>!

Csak úgyis voltam ám, mikor megcsókoltam,
Hogy a világ összedőlhetett miattam.

XIV

Kapcsolódó szócikkek: csók
psn>!

Enni nem ettek mást, mint levegőeget;
Ez olyan sürü ott, hogy harapni lehet.
Hanem még italhoz is furcsán jutottak:
Ha szomjaztak, vizet felhőből facsartak.

X

victoria_m997>!

Jancsi lelkem, mi lelt? mért vagy oly halovány,
Mint az elfogyó hold bús őszi éjszakán?

Kapcsolódó szócikkek: bánat · Hold · szomorúság
bolint>!

Nem tudott mást tenni, a szivéhez kapott,
Mintha ki akarná tépni a bánatot.

17. ének

Ezt a könyvet itt említik