Önéletrajzi ​kísérletek 1 csillagozás

Petőcz András: Önéletrajzi kísérletek

A legfiatalabbak nemzedékéhez tartozó költő 1959-ben született Budapesten. Végzős bölcsészhallgató. Verseit 1980 óta rendszeresen közlik az irodalmi folyóiratok. Szerepelt a Ver(s)ziók és az Állóháború című versantológiákban. Első kötete Betűpiramis címmel 1984 elején jelent meg.

Költeményei „önéletrajzi kísérletek”, amint ezt már nyitó versében bejelenti: „én nem is vesztegetek szavakat. / Mindig csak éppen beszámolok. / Mindig csak magamról számolok be. / Hogy mit csinálok mostanság.” De ez a középpontba állított „én” amennyire tényleges, annyira kitalált is, „kollektív szubjektum”, saját generációja életérzésének, életvitelének megszemélyesítése, megszólaltatása. Hangsúlyozott pillanatnyisága, laza alkalomszerűsége és direkt dokumentumjellege félig játék, amely nem nélkülözi a művészi sűrítést, kreativitást, mint ahogy stílusának kiemelt hétköznapisága sem a kiszámított váratlansággal felvillanó-felcsillanó költőiséget.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: JAK-füzetek

Magvető, Budapest, 1984

agg_álborda>!
Petőcz András: Önéletrajzi kísérletek

Érdekes és izgalmas képversek és vizuális költemények, és egyéb szövegközpontú alkotások. Ez a kötet a neo-avantgárd, vagy talán inkább a poszt-modern egy rejtett zugzsánerének remek példánya.
Ajánlom a Petőcz András: Concrete gyűjteménykötetet is, amelynek ez a könyv is része.