Concrete 1 csillagozás

experimentális költészet 1980–2018
Petőcz András: Concrete

Petőcz ​András pályája kezdetén elsősorban mint experimentális alkotó volt ismert. A nyolcvanas években az irodalmi élet és az olvasók is a hazai avantgárd egyik vezéralakjaként tartották számon.
Kétségtelen tény, hogy a magyar költői nyelv megújításában elévülhetetlen szerepe volt annak a sokszínű alkotói szemléletnek, ami Petőcz Andrást jellemzi. A mostani kötet mintegy összefoglalja, a teljesség igényével megmutatja ezt az életművet, amely a költő experimentális költészetének majdhogynem egésze. Vizualitás, lejegyzett akusztikus versek, konkrétista betűkompozíciók jelennek meg ebben a kötetben, amely majd inspiratív lehet a fiatalabb generációk számára, és igényesen mutatja meg, hogy a magyar költői hagyományba jól beilleszthető az az avantgárd vonulat is, amely valamikor, a rendszerváltás előtti évtizedben éppen az akkori rendszer elleni lázadás igényével bontakozott ki.
A kötet a szerző majdnem minden experimentális költészeti művét tartalmazza, az 1981-es… (tovább)

Gondolat, Budapest, 2018

Petőcz András: Concrete

Petőcz András: Concrete experimentális költészet 1980–2018

nálamépítkeznekaszavak ("ARS POETICA 1980", 5. oldal)

Petőcz András kétség kívül az egyik legtermékenyebb és legjelentősebb experimentalista (is), hiszen a 80-as években (és azóta is) alkot képverseket, vizuális költeményeket, multimediális alkotásokat, így nem hiába tartották a hazai avantgárd egyik vezéralakjaként.
Ez a könyv, sőt majdnem album a teljesség igényével összefoglalja az életmű alatt keletkezett „avantgárdos” alkotásokat, és egy több szempontból is minőségi kiadványban fedezheti fel a ma gyermeke, hogy nem csupán van magyar avantgárd, hanem bizony régóta jelen van.
A kötetben fellelhetőek a konvencionális versek felé hajló irományok, de konkrét fényképek is. Petőcz világa: piramis alakú szövegek, meztelen női testre írt költészet, több oldalnyi szinte-üres lap a szabad asszociáció előhívásának mintegy radikális kísérleteként, betűösszevisszaságok, mondatösszevisszaságok, de mégis: baromira egyben van az egész.
Petőcz András egyik korai kiadványa, az Önéletrajzi kísérletek is természetesen teljes egészében része a kötetnek. Az a kötet volt az, ami beindította a…
A Moly szövegszerkesztőjének sajátosságai miatt csak olyan szövegeket tudok bemásolni, amik nincsenek formához kötve. Így a következő vers egy jó példa egy újfajta szövegszemlélet megjelenésére:

FÜZET

Erre a füzetre könyök. ölök
és gyilkolok és hordozom a véres
seb. helyet keresek a világ
alatt önmagamnak és má. soknak
is látom a létezés lehetôsé-
geit valóságos tombolásnak tob-
zódásnak fogom fel mag. amiben
úgy érzem tévedni szabad az sem.
mi más? mint mégis ez jegy.
ezd meg a néhány seb. helyet
és térj vissza. füzetedre
ahol most is könyök és
ölsz.

Kétségtelen, hogy vannak benne alkotások, amelyek főleg a gyönyörködtetést célozzák meg (főleg a fényképek). Ezek az alkotások kép- vagy szövegmontázsok, fotográfiák.
Fehér lap, rajta fekete kis betűk, apró pontok. A betűk, mint kis állatkák, össze-vissza izegnek mozognak, de mégis kiadnak két-három szót. Valamilyen nagyobb, fekete korong körül keringenek. A vizuális költemény címe: Bogarak.

A gyönyörködtetés mellett kétségtelen, hogy vannak benne olyan vizuális költemények, amelyek átgondoltságuk és kivitelezésük révén valóban beindítja az olvasóban azt a folyamatot is, amelyet egy „sima” vers olvasása esetén érezhet. A sokszor bonyolultan elhelyezett, kifinomult képi utalásrendszerrel dolgozó alkotásokban a szöveg elsődleges és másodlagos tartalma egy kicsit konkrétabb képekben vezeti rá az olvasót a lényegre. Concrete.
Ám jópár vers, szöveg nagyon izgalmas kérdéseket vethet fel és dolgokra mutathat rá az olvasó számára, hiszen a mondat, a szöveg, a nyelv rendeződésének számtalan lehetősége megjelenik. Az Egybegyűjtött non-figuratív (tyroclonista) költemények / Növekedések és csökkenések ciklus erre egy kiváló példa, a szövegek önmagukon keresztül mutatják be, hogyan lehet csűrni csavarni a dolgokat, szinte egy szakirodalom jelleggel.
Én nagyon szeretem az alternatív megoldásokat mindenben, így a költészetben is. Ez a kötet egy tökéletes térkép Petőcz avantgárd munkásságához, és egy majdnem kötelező jellegű alapmű az általános hazai avantgárd kultúrához, mint bevezetés.

Ajánlom mindenkinek, akinek tetszett Tandori Töredék Hamlethez és az Egy talált tárgy megtisztítása c. kötete, illetve szereti Kassák Lajos munkásságát.
Kétségtelen, hogy öccsillag.

alatt önmagamnak és má. soknak
is látom a létezés lehetôsé-
geit valóságos tombolásnak tob-
zódásnak fogom fel mag. amiben
úgy érzem tévedni szabad az sem.
mi más? mint mégis ez jegy.
ezd meg a néhány seb. helyet
és térj vissza. füzetedre
ahol most is könyök és
ölsz.

FORMÁBAN VAGY

Ma úgy ér. zem formában vagy. ok
vagyunk mindketten így könny.
en megy a dolog lendül-forog
a kerék és gördül tovább az ág
a magasba mutat és matat mondhat.
nám dolgozik hogy mi-ért és
milyen bajt okoz itt azt egye
lőre nem tudhatom de gond.
olom veszély. es illet. ve ve-
szély les le ránk valahol hát
vigyázz. ni kellene egy finom
kis gesztenye természetesen sü-
tött – az ördögöt – inkább péppel
elkevert habbal a tetej. én!

agg_álborda>!

A SZÖVEG ÁTLÉNYEGÜLÉSE (1.)

A mondatban elhatalmasodnak a kérdõjelek.
A ?ondatban elhatal???odnak a kérdõjelek.
A ?ondatban el?atal???odnak ? kérdõjelek.
A ?ondatban el?atal???odna? ? kérdõjelek.

? ?ondatban el?atal???odna? ? kérdõjelek?
? ?ondatban el?a?a????odna? ? kérdõjelek?
? ?ondatban e??a?a????od?a? ? kérdõjelek?
? ?ondatban ?????????????? ? kérdõjelek?

? ?ondatban ?????????????? ? kér??jelek?
? ?ondatban ?????????????? ? ?????jelek?
? ?ondatban ?????????????? ? ??????????

? ?o??a??a? ?????????????? ? ??????????
? ?o??????? ?????????????? ? ??????????
? ????????? ?????????????? ? ??????????