A ​denevér vére 4 csillagozás

Egybegyűjtött elbeszélések
Petőcz András: A denevér vére

Realizmus ​és mágikus szürrealizmus – ez a két stílus ötvöződik Petőcz András elbeszéléseiben, novelláskötetében. Különös és szuggesztív világ ez, amelyben ismeretlen földrészek sajátos szereplői tűnnek fel, és olykor már nem is tudjuk, a valóságban vagyunk, vagy éppen a képzelet játszik velünk. Az elbeszélések struktúrája is különleges: a gyakran egyes szám első személyű elbeszélő olyan könnyedséggel mesél, mintha egészen friss élményeket osztana meg velünk, amelyek a lehető legtermészetesebb módon, éppen csak a minap vagy a nagyon közeli múltban történtek volna meg vele, ugyanakkor az impulzusok képtelensége és a történetek helyszínének sokszínűsége arra inti az olvasót, hogy élvezettel, kikapcsolódásképpen, mégis meseként fogadja be mindazt, amit ennek a kötetnek a lapjain megismer.
A könyv érdekessége, hogy az elbeszélések nem köthetők egyetlen országhoz vagy földrészhez. A közeg, amelyben Petőcz hősei mozognak, éppen úgy lehet Európa vagy Dél-Amerika, ahogy Afrika vagy a… (tovább)

Napkút, Budapest, 2019

Petőcz András: A denevér vére Egybegyűjtött elbeszélések

Mindenhez idő kell, gondoltam magamban, nem lehet semmit sem sürgetni.

Titkok és idős emberek, várakozás, történések a világ különböző pontjain.
Hangsúlyos a második fejezet, az Idegen arc mindenhol megjelenik: angyalok, madarak, denevérek népesítik be a mozgásteret, egy ismeretlen arc néz ránk a tükörből. Vég nélküli, remény nélküli várakozás Bordó szoknya, a mindenhol megjelenő kerékpáros kínai zongoraművész lány A kis kínai.
Öregemberek (legalább 75 évesek) minden mennyiségben, kórházban, bénán, betegen, de reménykedően, Látogatók a fiú és az apa nézőpontjából. Furcsa, idegen figurák, ennek a fejezetnek a címadó novella a legjellegzetesebb írása, a térvonzódással szembesülő férfi. „Örvénylik a tenger, vad, kopár, sziklás” tájban.
A fantasztikum húsevő, hatalmas virágok, angyalok, óriási denevérek, kaméleonok képében jelenik meg. Nagyon hatásos a kötet címadó novellájának választott írás. Szürreális a temetésen megszólaló mobil.

b_edina>!

Petőcz András: A denevér vére Egybegyűjtött elbeszélések

Nekem nem lett kifejezetten a szívem csücske ez a kötet, de boldogan főt hajtok sok eleme előtt.
Kedvemre való például ez a mágikus-szürreális világ, amiben ezek a történetek kibontódnak; és éppen ezért jobban is tetszett volna, ha kizárólag ebben a közegben maradnak a novellák, és nem lépünk át néhányban a hétköznapi realitásba.
A sajátos, rövid mondatokban beszélő, szóképet sokszor mellőző stílus, amit Petőcz használ egy darabig nagyon olvasmányos, és könnyen lehet haladni az olvasással; ám egy idő után monotonná is tud válni, ezért kisebb adagokban ajánlom fogyasztását.
Mindazonáltal kerültek ki kedvencek a kötetből, nagyon élveztem A kis Gödrit, a címadó A denevér vérét, az Útközbent, a Kaméleonok háborúját. Az egyik novellában a főszereplő egy olyan világban él, ahol a túlnépesedés miatt minden évben kisorsolnak pár embert, akit utána likvidálnak – ezt olyan jó ötletnek tartom, hogy akár még regényben is érdemes lenne kibontani.

Bővebben itt írtam róla: http://www.konyv7.hu/magyar/menupontok/felso-menusor/fo…

olvasóbarát >!

A temetés tükör, elmúlt életünk homályos tükre.

119. oldal, A temetés megszervezése

olvasóbarát >!

A szépségre hajlamosak vagyunk rácsodálkozni. Pedig valójában a szépség a természetes, mindig az a normakövető.

167. oldal, A denevér vére

olvasóbarát >!

Jóképű vagyok, fiatal, sportos, elegáns és kifejezetten jómódú.

108. oldal, Idegen arc

olvasóbarát >!

Mondják, az aranykoronás repülőkutya csakis gyümölcsöt, és abból is többnyire csak fügét eszik.
[…]
Aranykoronás repülőkutya!
Igazán szép elnevezés.

165. oldal, A denevér vére

olvasóbarát >!

Hirtelen minden zenélni kezdett. A női táskák, a férfiöltönyök, a nadrágzsebek! Mint valami földöntúli koncert helyszíne olyanná lett a rózsalugas.

196. oldal, A mobiltelefon