Rejtett ​hold 16 csillagozás

Pető Zoltán: Rejtett hold

A ​Rejtett hold költeményei és novellái a régmúltba kalauzolnak el minket. Járjunk bár a XIII. századi Itáliában, vagy az Ókori Hellász hőskölteménybe illő tájain, esetleg olyan, az írott történelem előtti időkben, melyekről már csak legendák mesélnek, korok és kultúrák elevenednek meg előttünk, miközben ismerős szereplők vonulnak fel a gondosan beállított díszletek között. Olyan korszakokat ismerhetünk meg, amelyekben tudomány, művészet, hit, okkultizmus, boszorkányság és rettegés szorosan összefonódtak.

A történeteket olvasva a fikcióírás múltjába is térünk vissza. Abba az elveszett múltba, amikor a tudományos fantasztikum, fantasy és horror nem váltak el egymástól. Így nem is csodálkozhatunk azon, hogy ezek a történetek olvasók széles táborát képesek megszólítani, a kalandok és a küzdelem kedvelőitől, egészen a feszült thrillerek és történelmi krimik rajongóiig.

Pető Zoltán felhívja a figyelmünket arra, hogy a rémirodalom nem csupán letaglózó rémlátomás, de… (tovább)

TBA Könyvek, 2020

Noro P>!
Pető Zoltán: Rejtett hold

Az öt történetet tartalmazó válogatás a múlt század eleji weird és kozmikus horror klasszikusainak stílusát idézi meg.

A Munroe-klán a XVI. századi Skóciába vezet, ahol egy távolba szakadt rokon felkeresi a család ősi hajlékát. A Cthulhu-mítosz ismerői valószínűleg könnyedén összerakják a töredékes elbeszélésből, mi is történt valójában, a többiek viszont könnyen megütközhetnek az első és az utolsó jelenet közti jókora stílusváltáson. A lezárás olyan harsány, bár kétségkívül eltalált Lovecraft-homázsra épül, hogy egészen elfeledteti: itt egy eredeti történetet olvastunk. spoiler Így ebből egy kicsivel kevesebb alkalmasint több lett volna. A történelmi keret viszont kifejezetten jól megrajzolt.

A Septimus rövid, elégikus történet egy költőről és túlvilági múzsájáról. Az előző íráshoz képest kifejezetten visszafogott, témájához illőn melankolikus stílusú.

Az idő mögül a heroikus fantasyből indul ki, hogy fokozatosan egy jóval sötétebb irányzat felé vegye az irányt. Atlantisz korában járunk, amikor az ember különféle ősállatokkal osztja meg a Földet. (Megjegyzem, nekem furcsa volt latin neveket használni a vadvilág szörnyeire, amikor a rómaiak még sehol nincsenek.) Két vándorló harcos egy szentélyben olyasmire bukkan, ami még náluk is régebbi korból származik. A történetet erős, hangulatos világábrázolás jellemzi: annak ellenére, hogy sokszor csak sejteti az információkat, mégis határozott képet rajzol velük.

Az Emlékezet a történelmi Görögországban játszódik, ahol egy ifjú fokozatosan elhagyja az emberek világát. Filozofikus stílus jellemzi, egyfajta szenvtelen, de korántsem érzéketlen elfogadása az eseményeknek.

Végül A Triptichon ismét a Cthulhu-mítoszba viszi vissza az olvasót. Firenzében járunk az ellenreformáció idején, ahol egy inkvizítor eretnekek után nyomoz. A csavaros sztori történelmi kidolgozottsága Kornya Zsolt Sötét Mersant-történeteivel vetekszik, a mítosz elemei pedig ügyesen kombinálódnak a valódi eurázsiai okkultizmus, például a kabbala motívumaival. Ez pedig (főleg az európai viszonyok ismerete) pontosan az, ami Lovecraft és körének eredeti műveiből hiányzott. Ami azt illeti, ötletből túl sok is került ebbe a történetbe, mivel egy részük kihasználatlanul vész el menet közben. spoiler Ez kifejezetten egy olyan történet, amelyet akár hosszabban is ki lehetne dolgozni, az izgalmas sztori és az alaposan megrajzolt háttér megérdemli a figyelmet.

A kötetben még néhány vers is megjelent, amelyekből azt a fajta morbid dekadencia sugárzik, ami Poe-tól Clark Ashton Smith-ig jellemezte a horror világát.

Buótyik_Dorina IP>!
Pető Zoltán: Rejtett hold

Előbb olvastam H.P. Lovecrafttól (azt is tavaly télen), és azt kell mondjam, hogy már az első történet egyből eszembe juttatta. Nem ismertem az Írót, de ha Lovecraftot sem, biztos összekeverném őket :D

Már a borító meggyőzött, hogy olvassam. Elég horrorosra, nyomasztóra sikeredett, de nekem tetszik és hozza a könyv hangulatát. A fülszövege is izgalmas. Történelmi, horror, thriller, misztikum, kaland a témája, amik elég közel állnak hozzám.

A könyv novellákat és verseket tartalmaz. Bevallom, nem számítottam versekre, az nem az én világom. Viszonylag elmentek egy olvasásnak, ugyanakkor jó kis pihenő volt a novellák közt. A novellák más-más évekből íródtak, és az első egészen két évtizedre nyúlik vissza. Rengeteg leírást találhatunk bennük, amik kifejezőek, izgalmasak, líraiak. A hangulata helyenként nyomasztó, vagy épp kalandos. Egyszer ókori Görög területekre utazhatunk, máskor az ókori Itáliában nyomozhatunk gyilkosság után. Egy szóval, elképesztően tud az Író mesélni. Nagyon ötletesek, egyediek, filmszerűek a történetek. A cselekmények rettentően izgalmasak, szinte nem hagy egy szusszanásnyit sem, minden egyes oldalon történik valami. Szeretem az olyat, ami egyáltalán nem unalmas. Persze aki a merengős, érzelmes, elgondolkodtató, pihenős könyveket szereti, annak nem az ő könyve.

Hátránya, hogy túl sok jó történet van egyben, én még olvastam volna hosszabban is őket. Szinte mindegyik tetszett, de ha választani tudnék, akkor Az idő mögül, Engesztelő áldozat és A Triptichon lennének.

Köszönöm a lehetőséget az Írónak, hogy olvashattam a könyvét. Nagyon örülök, hogy megismerhettem a munkásságát, mert igazán hiánypótlóak a művei. Ajánlom minden Lovecraft rajongónak, és a horror szerelmeseinek.

Praetorianus P>!
Pető Zoltán: Rejtett hold

Ez a kötet éppen ugyanazt az élményt nyújtja, mint Zoli másik gyűjteménye. Ez mondjuk kissé kurtára sikerült, amit már csak azért sem értek, mert olvastam az írótól publikálatlan gyöngyszemet, ami ide simán befért volna. Innen most nekem (az általam sikítva kerülendő verseken kívül) csak két írás volt újdonság, a Munroe-klán és a Septimus, a többit már elolvastam a Szepessy gyűjteményben. Az mindkettő tetszett, mondjuk főleg a Munroe, a Septimust a rövidsége miatt inkább valamiféle mítosznak vagy mesének kategorizálnám, de az elmélyedéshez kissé rövidke. A kötet legjobbja számomra egyértelműen a Szepessyben is megjelent „Az idő mögül”, azt még önszorgalomból újraolvastam. Összességében kellemes hangulatú, szépirodalmi igényességgel megírt történeteket kaptam.

Mortii P>!
Pető Zoltán: Rejtett hold

Pető Zoltánnal már megismerkedem az Aether Atrox jóvoltából, A világítótorony egy színvonalas darabja volt a válogatásnak.
Itt újabb és régebbi történetek és versek is olvashatóak. A versekre nem térnék ki, nem vagyok nagy vers fan és értő sem. Mindenképp színesítették a kiadványt, nagyon jó intermezzo-ként voltak jelen a novellák között.

A Munroe-klán egész jól kezdődött, nagyon tetszett a kor, az elbeszélés módja, aztán valami változott és (tényleg nem tudom, mi történt, lehet, hogy figyelmetlen voltam) inkarnációs sztori lett, aztán megjelentek a kozmikus erők, de számomra nem derült ki teljesen, mi is történt a Munroe-toronnyal.

A Septimus egy „mesés”, szerelmi történet a római korból. Ovidius Metamorphoses-át juttatta eszembe.

Az idő mögül vastagon Clark Ashton Smith világa. Nagyon érezhető az íróra tett hatása, gyakorlatilag olyan volt, mintha tényleg egy CAS történetet olvastam volna a történelem előtti korokból.

Az Emlékezetben is érezhető Smith hatása, Hellás pusztulását és annak körülményeit beszéli el a főszereplő, aki népével együtt eggyé vált az isteneikkel és a túvilági létből szól ki. Nagyon tetszett maga a történet és az elbeszélés módja is.

És a Triptichon, személyes kedvencem. Inkvizíciós nyomozás indul Emilio Fibonacci rejtélyes halála után. A történetben bőven helyet kap a Necronomicon, titkos társulatok, kabbalizmus, alkímia, Nicolas Flamel és természetesen némi kozmikus horror. Ebben a történetben leginkább lovecrafti hatást lehet nyakon csípni, különösen az inkvizítor sorsa és a nyomozás kimenetele árulkodik erről.

Összességében egy kellemes „kötet”, HPL és CAS rajongóknak kötelező, homage jellegű olvasmány!

MetalMurphy IP>!
Pető Zoltán: Rejtett hold

A szemnek igencsak tetszetős, sötét tónusú borítóval rendelkező mintegy ötven oldalas gyűjtemény a szerző 2003 és 2020 között készült műveiből válogatva nyújt át egy csokorral az olvasóknak. Az elektronikus kötetben helyet kapott versekről (Fekete próféta, Rejtett Hold, Engesztelő áldozat) vajmi keveset tudnék elmondani, ugyanis nem kenyerem a líra, viszont az elbeszélések igencsak igényesek és szórakoztatóra sikerültek.

Bővebben:

NorbertCsizi P>!
Pető Zoltán: Rejtett hold

Remek kötet. Clark Ashton Smith és a Weird Tales magazin híveinek erősen ajánlott.

feketz01>!
Pető Zoltán: Rejtett hold

Merő felüdülés volt olvasni! Már már gyermeki izgatottság hatott át a kötetet olvasva. Legalább olyan élmény volt, mint annak idején az első Lovecraft kötetem.
Változatos művek kaptak helyet ebben az irományban, ebből kifolyólag szerintem nem csak a műfaj kedvelői találhatnak közte igazi gyöngyszemeket. A történelmiség, a magabiztosan felépülő sejtelmes és nyomasztó hangulatok, a megjelenő földöntúliság mind hozzájárulnak ahhoz, hogy élvezetes olvasmány legyen.
A versek pedig mintegy apró fellélegzések törik meg az egyes szakaszokat, feloldva az előző történet feszültségét, vagy éppen kiegészítve azt.
Nem csalódtam sem az íróban, sem a kötetben és nyugodt szívvel ajánlom mindenkinek!

Fatima_Szarka>!
Pető Zoltán: Rejtett hold

Remek kötet, csak ajánlani tudom! Magukkal ragadtak a sodró, álomszerű képek, és a novellákat átszövő borzongató, lidérces hangulatok. Várom a folytatást!