A ​felejtés emlékei / Memories of forgetting 1 csillagozás

képek a természet és művészet között / images between art and nature – a Magyar Képzőművészeti Egyetem fényképgyűjteménye / the Hungarian University of Fine Arts photographic collection
Peternák Miklós (szerk.): A felejtés emlékei / Memories of forgetting

Képek a természet és művészet között

A 19. századi fotográfiák jelentős halmaza archívumok mélyén lapult rendezetlenül. A digitális, adat-alapú képrögzítés általánossá válásával, könnyedségével, robbanásszerű elterjedésével az analóg technikák eltűnése is együtt járt, vagyis e folyamattal párhuzamosan a 19. századi fotográfiák egyszerű archív dokumentumból a műtárgy státusába migráltak. Kötetünk a Magyar Képzőművészeti Egyetem történeti fénykép gyűjteményből nyújt reprezentatív válogatást, alapul véve az 2016-ban és 2018-ban rendezett kiállítások tematikáját. A válogatásnál arra törekedtünk, hogy a gyűjtemény fontosabb jellemzőiről képet adjunk. A kötet integrálja az újabb kutatások eredményeit, ebből adódóan számos kép attribúciója a korábbi publikációktól eltér, s jelentősen bővült az eredeti képek szerzőiként azonosított fotográfusok névsora is. A válogatásnál a fotókat tematikus csoportokra bontottuk, bár a címek alapján sok kép akár több fejezet eleme is lehetne.

Hevesy Anna – Hevesi Katalin – Kincses Károly: Hevesy Iván és Kálmán Kata könyve
Bán András: Haris László
Bognár Katalin – Felvinczi Sándor: Térbe zárt pillanat
Budai Lotti: Rizsporos hétköznapok 2.
Ibos Éva: XIX–XX. századi magyar festészet
Leah Bendavid-Val: A világ képekben
Akiko Fukai: A divat története a 18-20. században
Fári Irén: Szeged anno…
Körner András: Hogyan éltek? 2.
Baki Péter – Colin Ford – Daniela Mrázková: Korniss Péter – Folyamatos emlékezet