Az ​FJK-24-N 0 csillagozás

Peterdi Pál: Az FJK-24-N

Peterdi Pál ezúttal nem Clayről írt és nem mint humorista jelentkezett. Két hétig tanulmányozta egy bűncselekmény-sorozat 1228 oldalnyi terjedelmű jegyzőkönyveit, szakértői véleményeit, ellenszakértők ellenvéleményeit, vallomásokat, helyszínrajzokat. Beszélt rendőrökkel és bűnözőkkel, kriminálpszichológusokkal, a kiöregedett vagányokkal, ügyészekkel és csaposokkal. A Budapest Rendőrfőkapitányság Tanácsadó Szolgálata kérésére írta meg az FJK-24-N-et.
Rendőri szakértőnk kriminalisztikai „kislexikont” szerkesztett, mely egzakt módon tér vissza és ad magyarázatot az FJK-24-N egyes részeire, a bűnüldözés néhány szakkérdésére.
Figyelje a margón elhelyezett felkiáltójeleinket!
Végül pedig bemutatjuk az MMG. robotrendőrét.
A modern technika annyival gyorsabb és biztosabb a Sherlock Holmes-i intuícióknál, mint a Jaguár a postakocsinál.

MMG, Budapest, 1971
96 oldal · puhatáblás

Carmilla >!

– Sehol semmi – mondta Kóczián Géza. – A nagymenők ilyenkor már rég nyomon vannak. Poirot mester összehívja a könyvtárba mind a hat főszereplőjét és azt mondja: „Uraim, a tettes köztünk van.” Óriási. Az olvasónak végigfut a hideg a hátán az izgalomtól. Mi meg? Álljunk ki ide az ablakba és kiáltsuk el egész Pestnek, kétmillió embernek: „Uraim, a tettes köztünk van?”

25. oldal (MMG, 1971)

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot
Carmilla >!

– Szépen volnánk, ha a rokonszenv, vagy az ellenszenv irányítaná a munkánkat. Hová jutnánk, ha minden undorító embert letartóztatnánk?

11. oldal (MMG, 1971)

– Hantos Gyula?
     – Hantos alibije a legszilárdabb. Pénteken temették.

13. oldal (MMG, 1971)

Kapcsolódó szócikkek: Hantos Gyula
Carmilla >!

– …Kapott is volna akkora pofont tőlem, hogy kiesik a béketáborból.

22. oldal (MMG, 1971)

Carmilla >!

– A gépek lassan kiszorítanak. Pár év, és teljesen feleslegessé válsz.

54. oldal (MMG, 1971)

Carmilla >!

Az utcában nem volt közvilágítás. Sötét volt, mint a néger asszony ülepe.

62. oldal (MMG, 1971)

Kapcsolódó szócikkek: sötétség

A VISSZAESŐ BŰNÖZŐKRŐL

[…] Fontos ismérv az illető bűnöző életmódja. Az alkoholizmus, a munkakerülés szinte mindig kísérő jelenség. Élettársak váltogatása, szekszuális elferdülések, csavargás, felelőtlenség a család, a gyermek iránt. Hasonló baráti kör, betegségek. Műveletlenség, sokszor az analfabetizmus. 100 visszaeső relációjában, a számok tükrében így fest a helyzet;
61 fő az utóbbi időben nem olvasott semmit.
10 fő különböző újságot olvasott.
12 fő könyvekről beszélt (ebből 7 fő ponyvaregényt olvasott, amit darabonként 300 Ft-ért az Ecseri piacon vásárolt).
8 fő komolyabb könyvekről tett említést. (A könyvek címét egyik sem tudta megmondani.)
1 fő a Vörös és Fekete c. művet említette.
3 fő Passuth könyveire esküdött. (Címét egyik sem tudta!)
5 fő szovjet háborús könyveket olvasott. (Nem régen szabadultak és a börtönben ilyen műveket kaptak.)

76. oldal (MMG, 1971)

Kapcsolódó szócikkek: bűnöző
Carmilla >!

– A tettes innét mászott át az áruház tetejére.
     – Hát honnét mászott volna, ha egyszer innét a legkényelmesebb – mondta az öreg. – Mi is mindig átmászunk. A déli nap pont odasüt, akár pucérra lehet vetkezni, senki se látja az embert.

22. oldal (MMG, 1971)

Carmilla >!

– Ön sem lenne bolond a Vágóhídon belet mosni óránként kilencért, amikor a maszek esetenként tizenkettő ötvenet is megad ugyanezért a munkáért.

28. oldal (MMG, 1971)

Carmilla >!

Megálltak a lámpánál. Az öreg sofőr derűs, kék szemekkel nézett a főhadnagyra.
     – Szegény édesanyja – mondta. – Mit szólt, hogy hekus lett a fiából?
     – Gyertyát gyújtott a Szent Terézia lába előtt – mondta a főhadnagy. – Boldog volt, hogy jobb belátásra tértem.
     – Miért? – mondta a pilóta. – Mi akart lenni eredetileg?
     – Taxisofőr.

61. oldal (MMG, 1971)