A ​természet rejtett hálózata 14 csillagozás

Felhőt csináló fák, nefelejcsek és hangyakalács
Peter Wohlleben: A természet rejtett hálózata

A természet számtalan meglepetést rejt: a lombos fák befolyásolják a Föld forgását, a darvak akadályozzák a spanyolországi sonkatermelést, a tűlevelű erdők pedig esőt csinálnak. Peter Wohlleben, A fák titkos élete című sikerkönyv szerzője legújabb kötetében – a tőle megszokott eleven mesélőkedvvel – megannyi érdekes és különös példán keresztül mutatja be, milyen bámulatos kölcsönhatás és összjáték zajlik a növények és az állatok között. Hogyan épül fel a természet hatalmas óraműve, melyben minden „fogaskeréknek” megvan a maga helye és szerepe? És mi történik, ha ez a finoman kiegyensúlyozott rendszer megbillen? Mi a jobb: ha az ember „segíti” a természetet, hogy helyreálljon ez az egyensúly, vagy ellenkezőleg, ha békén hagyja?

Park, Budapest, 2018
218 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633554432 · Fordította: Malyáta Eszter
Park, Budapest, 2018
ISBN: 9789633555422 · Fordította: Malyáta Eszter

Sister
Peter Wohlleben: A természet rejtett hálózata

Peter Wohlleben: A természet rejtett hálózata Felhőt csináló fák, nefelejcsek és hangyakalács

Wohlleben úr jött, látott és győzött. A természet rejtett hálózata ugyanis tökéletes ötvözete az eddigi munkáinak. Egyszerre mesél az erdőről, az állatokról, és mindazon folyamatokról, melyek számunkra láthatatlan módon irányítják, és működésbe hozzák ezt az óriási gépezetet: a természetet.

A szerző a tőle megszokott lelkesedéssel és alázattal számol be az eddigi tapasztalatairól, élményeiről, melyeket ügyesen fűz össze a tudományos témájú cikkek fontosabbnak tűnő kijelentéseivel. Továbbá arra is ügyel, hogy az egyszeri olvasó ne vesszen el a szakzsargonban, hanem élvezze is ezt a különleges sétát.

Számomra számtalan ponton világossá vált, micsoda ereje van ennek a könyvnek, és szívből remélem, hogy minél több emberhez eljut majd az üzenete. Hiszen nem is lehetne ennél egyszerűbb: a természetet békén kell hagyni, mert ez az évmilliók óta fennmaradó óriás pontosan tudja, mit kell tennie. Nekünk csak hagyni kell, hogy tényleg úgy végezhesse a dolgát, ahogy neki a lehető legkényelmesebb.

Trixi
Peter Wohlleben: A természet rejtett hálózata

Pár hónapja láttam egy rövid videót arról, hogy pár farkas felbukkanása miként változtatta meg (avagy vissza) a környezetet. Örült a szívem, mert végre nem „gonosz vadállatokként” jelenítették meg őket. Ez a könyv is ezzel a farkasos szösszenettel indul, egyben rá is világít a természetben előforduló pár összefüggésre. Mert abban nincs hiány. Összefüggés összefüggés hátán, kicsit el is vesztem az sok infoban. Sokszor kaptam fel a fejem és csattant az állam. Rengeteg új információt kaptam, próbáltam is megjegyezni mindet (de szerintem ez lehetetlen vállalkozás). A sok-sok összefüggés között egy biztos…….az emberrel csak a gond van. A természet köszöni jól van, ha meg nem, meggyógyítja magát. A kártékonynak nevezett fajok is csak azért kártékonyak, mert az ember azt mondta, mármint a saját, önző igényeinek nem megfelelőek. De az a „kártékonyság” a természetnek nem feltétlenül az, sőt….. Érdekesek voltak a fákkal kapcsolatos részek (számomra totál hihetetlenek), ahogy „kommunikálnak” egymással. (Eszembe is jutott a Gyűrűk Urából az Ent-ek :D :D :D :D ).

Dyta_Kostova IMP
Peter Wohlleben: A természet rejtett hálózata

Kétség kívül érdekes bevezetőkönyv azoknak, akik szeretnének nagyobb egészként tekinteni a bolygó ökoszisztémájára, és megérteni, hogy ez az egész egy nagy egyenlet: ha elveszel az egyik oldalról valamit, a másik oldalról is kivonódik valami. Ha eltűnnek a Yellowstone-ból a farkasok, hanyatlásnak indul a természet, a folyópartok, kiönt a víz. És ez csak egy példa volt a sokból, melyeket nagyon olvasmányosan ad el ő a szerző, akár egy esti tanmesét, felnőtteknek és fiataloknak egyaránt.
Ám pont ez a mesélő stílus egyben a hibája is a kötetnek, ugyanis nekem hiányoztak a nagyobb tudományossággal, részletesebb adatokkal alátámasztott tények. Azok az apró információk, amelyekben tetten érhető a nagyobb ökológiai veszély. Egyszóval: hiányzott az ÉRTEKEZÉS.

Peter Wohlleben: A természet rejtett hálózata

Peter Wohlleben először a fákról írt, utána az állatokról, most pedig azt mondja minden mindennel összefügg, ezért ebben már az ember is benne van….de nem pozitívan.
A könyv sokat foglalkozik az emberi tevékenységek negatív hatásaival, a klímaváltozással, és azzal, hogy az állatok/fák hogyan próbálnak meg ehhez alkalmazkodni. Egész megdöbbentő dolgokat írt.
A címek nagyon jópofák voltak (eddig is ilyen jó fejezetcímek voltak?) és tetszett, hogy most néhány fejezet végén még tippeket is adott (pl. a madarak téli itatásával kapcsolatban).
Sajnos sok olyan téma is volt, amikről egyszer már olvashattunk tőle. Ezek az ismétlések engem kicsit zavartak.
Bár Wohlleben sokmindent belevett a könyvbe, azért érezhető volt, hogy a szíve csücskei azért mindig is a fák maradnak.

Zoltán_Bálint P
Peter Wohlleben: A természet rejtett hálózata

A fák titkos élete után ez volt a második könyv, amit a szerzőtől a kezembe vettem. A könyvet nem találtam annyira érdekesnek, mint az előzőt (soknak éreztem benne az ismétlést is), amit olvastam tőle és a könyv végére érve egyfajta hiányérzet is maradt bennem. Bár a könyvben szereplő példák sokszor érdekesek voltak, de valahogy a cím alapján többet vártamspoiler.

Nashira P
Peter Wohlleben: A természet rejtett hálózata

Nagyon-nagyon jó! Jobban tetszett, mint A fák titkos élete és Az állatok érzelmi élete, pedig ezek is toplistásak nálam. Objektívebb, gyönyörűen ütköztet véleményeket, felfogásokat, nézőpontokat. Remekül megragadta és megtartotta a figyelmem, még a kissé filozófikus hangvételű fejezeteknél is.

Ancse
Peter Wohlleben: A természet rejtett hálózata

Ez már a harmadik könyv volt Peter Wohllebentől, amit olvastam, és továbbra sem tudom megunni. Az író roppant érdekfeszítően mesél a természetről, mintha nem is ismeretterjesztő könyvet olvasnék, hanem egy roppant izgalmas regényt. Korábban nem gondoltam, hogy a természetről szóló könyv ilyen érdekes lehet, még elevenen élnek bennem Jókai és Victor Hugo soha-véget-érni-nem-akaró tájleírásai; azt hittem, ahhoz, hogy lekösse az embert, kell a film nyelve, a képek világa. Nem kell.

Smici P
Peter Wohlleben: A természet rejtett hálózata

Peter Wohllebent már szerencsére megismerhettem A fák titkos élete című remek könyvének köszönhetően. A természet rejtett hálózata méltó folytatása annak a kötetnek.
Wohlleben egyszerűen, érthetően mesél, nagy átéléssel, kellő szakértelemmel és remek megfigyelőkészséggel tárja elénk egy rejtett világ mindennapjait.
Nem is gondolnánk, hogy a növények mekkora „zsenialitással” képesek a maguk oldalára állítani az állatokat, legyen szó nemcsak a szaporodásról, hanem a saját védelmükről is.
Jelen könyvben nemcsak a növények, hanem egyes állatfajok helyét is megismerhetjük a természet hatalmas láncán, ahol ők is csak egy-egy láncszemet alkotnak.
A könyv nagyon jó gondolatébresztő, rávilágít, hogy annak ellenére, hogy – ahogy a könyvben is látunk példákat – a természet milyen erős és ellenálló tud lenni, sokszor védtelen és egyben nagyon is sebezhető.
A fejezetek olyan kérdéseket is feltesznek és boncolgatnak, melyek a jövőben is parázs viták tárgyai lehetnek, illetve valószínűleg lesznek is.: gondoljunk itt arra, hogy egy jövevényfajt mennyire érdemes kiűzni az adott élettérből, kivágjuk-e a beteg fákat, elhordjuk-e kidőlt, korhadt törzseket, erdőgazdálkodással beavatkozzunk-e egy védett terület mindennapjaiba…
A természet rejtett hálózata nagyon informatív, könnyen emészthető olvasmány. Minden természetszerető, természetbúvár számára ajánlott.

Fejes_Valentin
Peter Wohlleben: A természet rejtett hálózata

„Az elmúlt hetekben olvasóink már megismerkedhettek Peter Wohlleben munkásságával A fák titkos élete, valamint Az állatok érzelmi élete példáin keresztül. A lelkes természetvédőnek azonban harmadszorra is akad mondanivalója, méghozzá nem kevés! Ezúttal A természet rejtett hálózata című könyvében folytatta a mesélést, ami az előzőekhez hasonlóan a Park Könyvkiadó gondozásában jelent meg idehaza.”

A teljes kritika a linkre kattintva érhető el: https://smokingbarrels.blog.hu/2018/12/27/konyvkritika_…

Enikavics
Peter Wohlleben: A természet rejtett hálózata

Második könyvem a szerzőtől. Sokkal jobban tetszett, mint a Fák titkos élete. Lenyűgöző betekintést nyújt a természet működésébe, nem is tudom, hogyan lehetetett erről átfogó képet alkotni és átadni az olvasóknak. De sikerült. Továbbra is könnyen emészthető laikusok számára, de most talán tudományosabb, mint az első kötet, amiben (számomra) megkérdőjelezhető állítások is elhangzanak. (Pusztán tudományos szemmel nézve.) Nagyon sokat jut eszembe a könyv, gondolatébresztő és rendkívül tajekoztató olvasmány.

Joditti

Ha mindannyian egy kicsit lejjebb adjuk az igényeinket, akkor elég tér marad a körülöttünk élő többi teremtménynek is.

Joditti

Másképp is lehetne, ahogyan azt a lombos fák bizonyítják: élő állapotban totálisan immunisak a tűzzel szemben, amiről bárki könnyen megbizonyosodhat (de tanácsos lehetőleg csak egyetlen kis zöld ággal kipróbálni!). Bármilyen hosszan tartjuk is az öngyújtót alája, az ág nem fog meggyuladni. A lucok, erdeifenyők és társaik ellenben még friss állapotukban is nagyon könnyen lángra kapnak.

Joditti

A sokat magasztalt, lángok általi tápanyag-felszabadítás vagy a holt biomassza erdőtüzek nyomán megvalósuló újrahasznosítása véleményem szerint pusztán mítosz, amely relativizálni igyekszik, hogy az ősidők óta gyújtogató ember megzavarja az érzékeny ökoszisztémát. Alapvetően nem a tűz az, amely szabaddá teszi az elraktározott tápanyagokat és hamu formájában a növények növekedését támogatja. Nem! Az állati szemétszállítók milliárdos létszámú serege végzi el a piszkos munkát (és ég el teljes egészében az erdőtüzekben, mivel szegényeknek sajnos nem elég vastag a bőrük).

Joditti

A bükk-, tölgy-, luc- és erdeifenyőfák mind folyamatosasn új anyagot termelnek, és a régitől meg kell szabadulniuk. A leglátványosabb átváltozásra minden évben ősszel kerül sor: a régi levelek kiszolgáltak, elhasználódtak, és a rovarok kilyuggatták őket. Mielőtt a fák megválnának tőlük, beléjük ömlesztik a szemetüket – vagy úgy is mondhatnánk, elvégzik a nagydolgukat. Ha ezzel megvannak, akkor egy elválasztó réteget alkotnak, majd a legközelebbi szélfuvallattal elhullatják. A zörgő levélhalom, amely immár vastag rétegben borítja a talajt, és amelyen olyan élvezetes nagy robajjal áttrappolni, lényegében véve nem más, mint a fák vécépapírja.

Joditti

A természet talán még bonyolultabb is egy óraműnél. Nem csupán egyik fogaskerék kapaszkodik a másikba, de ezek mind egymással is összefüggnek. Ez a hálózat pedig annyira finoman szerteágazó, hogy valószínüleg sohasem fogjuk teljes mélységében megérteni. És ez jól is van így, hiszen ily módon továbbra is elvarázsol a növények és állatok titokzatos világa. Fontos azonban felismernünk, hogy a legapróbb beavatkozás is messzeható következményekkel jár, és ezért jobb, ha nem nyúlunk bele a természetbe, ha nem feltétlenül szükséges.