A ​természet jelbeszéde 91 csillagozás

Kertészkedő hangyák, „liftező” ölyvek, virágillat és jégeső
Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

A ​természetben tett felfedezőutak a kertkapunk előtt kezdődnek. Ezernyi kisebb-nagyobb izgalmas és lenyűgöző jelenség játszódik le itt – feltéve, hogy észrevesszük őket. A természet jelbeszéde pontosan ebben segít: hogy meglássuk azokat a jeleket, amelyeket a szél, a felhők, a növények és az állatok adnak le. A százszorszép felcsap időjósnak, a daru élő hőmérő, a körömvirágtól pedig megtudhatjuk, hány óra van. Peter Wohlleben sokféle természeti jelenséget bemutat, és hasznos ötleteket kapunk tőle a kerti munkákhoz is az öntözéstől a fagyvédelemig.
Megismertet minket a hétköznapi jelenségek és az ismert népi bölcsességek tudományos hátterével, miközben lerántja a leplet néhány mítoszról. Praktikus tudnivalókban és érdekes tényekben bővelkedő könyve érzelmes védőbeszéd a természet védelme mellett.
Peter Wohlleben (1964) gyermekkora óta természetvédőnek készült. Erdőgazdálkodást tanult, s napjainkban az Eifel-hegységben irányít egy környezetbarát erdőgazdaságot. Számos… (tovább)

Eredeti cím: Kranichflug und Blumenuhr

184 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633556825 · Fordította: Malyáta Eszter
184 oldal · ISBN: 9789633557037 · Fordította: Malyáta Eszter

kratas P>!
Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde Kertészkedő hangyák, „liftező” ölyvek, virágillat és jégeső

Nagyon érdekes volt, nekem a leginkább a talajról leírtak adtak nagyon sok újdonságot, mármint nem a földigilisztás meg vakondos rész, hanem a növények gyökerei, meg a hogy lehet megmondani, hogy ki van-e száradva a föld, kell-e locsolni.
Egy kis bajom van csak vele, hogy nagyon sok mindenről van benne szó, emiatt jó néhány témát csak felületesen érint a szerző, pedig biztos bőven tudna még mit mondani róluk. Nem igazán találtam a helyét mondjuk a világűrről, Holdról, stb. szóló részeknek, sőt, olyan érzésem volt, mintha gyerekeknek akarna magyarázni az író, pedig szerintem ez a könyv mindenkinek szól(na).

aurorakönyvmoly>!
Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

Érdekes és hasznos. Legalábbis nekem, mint kertészkedni és természetben létezni szerető ember, ez a két jelző jutott eszembe. Bár A fák titkos élete 5*** nálam, ennek ehhez mérten 4,5 csillagot adtam. Kétség kívül azoknak hasznos, akik maguk is kerttel rendelkeznek, de sok szempontból azok számára is érdekes olvasmány lehet, akik kirándulni szeretnek, esetleg érdekli az őket körülvevő környezet működése.

Tetszett, hogy több helyen apró illusztráció színesítette a lapokat, de egy-egy beszúrt rész néha megakasztott olvasás közben.

Szórakoztató, megmosolyogtató részeket is csempészett bele az író, akinek kétség sem fér hozzá, hogy meglehetősen biztos és nagy tudása van a természetről. Mindenkinek ajánlom, aki kicsit más típusú kikapcsolódásra vágyik.

theodora P>!
Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

A könyv eredeti címe jobban érzékelteti, hogy miről is szól ez a kötet – nekem ez a fülszöveg alapján nem volt annyira egyértelmű – olvasás közben csodálkoztam rá, hogy PW most a kertre és az ott található/elvonuló élővilágra koncentrál.

A könyvben bemutatja, hogy az időjárás változásai milyen hatással vannak a kertre, annak élővilágára. Miből állapíthatjuk meg a közelgő jó vagy rossz időt, és mely fajok vannak a segítségünkre ebben. Több fejezetben kitér arra, hogy milyen módszerekkel lehet a természet legkisebb károsításával kertészkedni, a locsolástól kezdve a talaj védelméig, vagy a megfelelő növényfajok elültéséig.

Az ismertetett fogalmakat, jelenségeket érdekes példákkal egészíti ki, ami a környezetünk tudatosabb megfigyelésére késztet. Nem titkoltan ez is volt a célja a könyv megírásával, ami miatt szintén DA könyvéhez tudtam magamban kapcsolni, illetve az utóbbi évek stresszoldó gyakorlataihoz, amiknek célja a környezet megfigyelése, a természethez való kapcsolódás.

Újdonság volt, hogy ezt a kiadást szép kis rajzokkal illusztrálták, így keresgélés nélkül képet kapunk a szóba kerülű növényekről, állatokról, tárgyalt fogalmakról.

Elsősorban kerttulajdonosoknak ajánlom ezt a könyvet, mert a fő irányvonal a kert és az ott található természet, de akinek tetszettek PW eddigi könyvei, egyaránt érdekes olvasnivalót kaphat ezzel a kötettel.

Sippancs P>!
Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

Most már biztos, hogy ezt a könyvet nem 1,5 héttel A természet rejtett hálózata után kellett volna olvasnom, mert látványos az átfedés a két könyv között. Nem minden, de viszonylag sok infó visszaköszönt azok közül, amit abban a kötetben olvastam, így annyi újdonsággal nem szolgáltak már számomra a fejezetek. Emellett eléggé földrajz-szagú volt jó pár rész, olyan dolgokról mesélt az író – persze a maga, rettenetesen olvasmányos stílusában –, amiről középiskolában is tanultunk, ennélfogva megint csak azt kell mondanom, hogy jó, jó, de személy szerint mást vártam volna.
Összességében nem bántam meg, hogy kihoztam a könyvtárból, mert megtudtam például, hogy 12 ℃ alatt ne keressek méheket, vagy hogy a tyúkhúr nemcsak ideális talajtakaró, de salátaként is fogyasztható, mégsem aratott most nálam teljes sikert. Ezért 1 csillag mínusz.

Kis_Andrea>!
Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

Másra számítottam, amikor kézbe vettem ezt a kötetet. Igazából valami olyasmi cím jobban passzolna hozzá, mint a „Mi újság a kiskertemben?”. Inkább a kertészkedő olvasóknak ajánlanám, mivel zömében nem a természetről, hanem a kertben megfigyelhető, lezajlódó folyamatokról szól ez a könyv. Nem minden téma tudott lekötni, volt sok minden, amit már tudtam. Persze azért voltak benne új, érdekes, hasznos információk is, így nem bánom, hogy elolvastam, viszont azt a hűha faktort nálam nélkülözte, amit mondjuk a Természet rejtett hálózat című könyvében megtaláltam.

kerimaci P>!
Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

Ismét egy Wohlleben és ez is kedvenc lett, az 5 csillag jár. Rögtön azzal kell kezdenem, hogy pont azon morfondíroztam az olvasás előtt, hogy hiányoltam a képeket a könyvekből, mert sokat kerestem rá bizonyos állatokra, növényekre (vizuális típus vagyok :D), és legnagyobb örömömre ebben a kötetben voltak. Nagyon megszerettem az írót és a stílusát is, látszik, hogy könyvről könyvre fejlődik és az is, hogy mennyire élvezi. Amiből következik, hogy az olvasó is élvezni fogja. Én bizonyosan :).
A természet jelbeszéde is nagyon sok hasznos és szemléletformáló információt adott, sőt volt már példa, hogy emlékezve egy korábbi könyvben olvasottakra visszakerestem hasznos információt. Nagyon élveztem minden oldalát, és szívből ajánlom.

Ha úgy vesszük, az eső voltaképpen folyékony napfény.

Kitabu_hu P>!
Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

Peter Wohlleben neve biztosan ismerősen cseng a természetrajongó olvasók számára, hiszen fantasztikus művei évek óta színesítik a téma iránt érdeklődők olvasmányainak palettáját.⁣

Az élővilág iránti rajongása és elhivatottsága hosszú múltra tekint vissza, gyakorlatilag kint a természetben tölti minden napját mind a munkahelyén, mind magánemberként. Megfigyeléseinek újabb gyöngyszeme ez a szuper kis kötet, mely gyönyörű illusztrációival nem csupán élvezetes olvasnivaló, hanem egy hasznos gyakorlati útmutató azoknak, akik szeretnének természetközelibb módon élni. ⁣

Wohlleben érthetően, szórakoztatóan vezet vissza bennünket a környezetünk megfigyeléséhez, s megannyi ötlettel, tippel, praktikával szolgál azoknak, akik nem az okostelefonjaikról és az internetről, hanem elsőkézből, magától a természettől szeretnének tájékozódni. Legyen szó akár a kertünk megfelelő talajáról, állatvilágáról, a várható időjárásról, vagy a környező erdők által sugallt jövőről, Wohllebent olvasni olyan, mint amikor egy kedves, vicces és roppant nagy tudású ismerőssel ül le beszélgetni az ember, miközben bezsebel pár igazán hasznos információt.⁣
Természetrajongóknak alap.♥⁣

Boglinc P>!
Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

Szeretem Wohlleben írásait, és bármi legyen is az alaptéma, biztos lehetek benne, hogy megannyi más érdekességet képes egy fedél alá hozni.

Bár jelen kötetnél a kert a fő csapásvonalunk, mindenféle szóba kerül, aminek csak köze lehet a kertünkhöz. A modern időjárás megbízhatatlanságától a méhek hőmérsékletigényéig, az énekesmadarak viselkedésétől az égtájak karóránkkal való meghatározásáig.

Minden oldalon találtam érdekes információkat, amivel utána traktálhattam a környezetemet. :D Ráadásul, ha egyszer leszek majd olyan szerencsés, hogy kertem lehet, akkor már tudom, hogyan alakítsam ki azt a lehető legoptimálisabban. Wohlleben rengeteg tanácsot ad, hogy megkíméljen bennünket a csalódásoktól.

Aki szerette a korábbi írásait, szerintem ebben sem fog csalódni. Én imádtam! :)

Bővebben itt írtam róla:

184 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633556825 · Fordította: Malyáta Eszter
Sister>!
Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

Peter Wohlleben már régi kedves „ismerősöm”, és mindig nagy élvezettel olvasom, miket mesél nekem a természetről vagy az állatokról. Így aztán kissé meglepett, hogy milyen sok földrajzi, meteorológiai ismeret színesítette ezt a kötetet, mert erre eddig nemigen akadt példa.

Noha a földrajz sosem tartozott igazán a kedvenc tantárgyaim közé, Wohllebennek sikerült olyan érdekesen és érthetően mesélnie róla, hogy bárki számára egyből világossá válik minden. Valószínűleg fel fogom még csapni máskor is, mert nem sikerült mindent megjegyeznem, de így legalább tudom, kihez kell fordulni, ha újra kérdéseim támadnának. Legjobban az állatokról szóló rész tetszett, de sok hasznos információt kaptam a tudatos és környezetbarát kertészkedéssel kapcsolatban is.

Wohllebentől mindig tanul az ember, minden egyes kötete élmény! Bárkinek jó szívvel ajánlom, az illusztrációkért pedig külön piros pont jár! :)

Avilda IP>!
Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde

Ha meghalljuk a szerző nevét, valószínűleg inkább A fák titkos élete c. könyve jut eszünkbe, azonban érdemes elolvasni a többi művét is. Ez a könyv inkább a kertről és a mindennapi életről, a praktikusságról és a természettel folyamatosan alakuló viszonyunkról szól. A stílusa olykor monotonná válik egy-egy fejezetnél, ha az adott téma éppen nem is annyira érdekel, de alapvetően olvasmányosnak tartom, lekötötte a figyelmemet.
Biztosan elolvasom a szerző többi könyvét is :)
Videó: https://www.youtube.com/watch…

Trixi>!

Egy hópehely valóságos csoda – és minden pehely egyedülálló.

Joó_Katalin_Kata>!

A felhőzet ugyanis olyan, mint egy melengető takaró: ha lehúzzák, kihűl a táj.

Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde, 14. oldal

Sippancs P>!

A világ kitágul, ha sokféleségében sikerül megragadnunk.

Joó_Katalin_Kata>!

Egy kert csak azért olyan megnyugtató, mert a növények nem tudnak szaladni.

Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde, 118. oldal

Boglinc P>!

Az állatvilág felosztása hasznos és kártékony lényekre azt sugallja, hogy léteznek ilyen fekete-fehér kategóriák a környezetben. A természet persze nem így működik, mert a többi teremtménynek édes mindegy, milyen céljai vannak az embernek. Hogy milyen keveset értünk az élővilág működéséből, az mindig akkor válik világossá, amikor tevőlegesen megpróbálunk beavatkozni annak érdekében, hogy bizonyos fajokat visszaszorítsunk.

Trixi>!

Amikor a madárberkenye vörösen pompázik a fákon, tudhatjuk: végéhez közeledik a nyár. Pókok ezrei bocsátanak ki a potrohukból egy hosszú fonalat, amely aztán mint egy ejtőernyő a következő széllel messzire repíti őket. Ezek az ezüstösen csillogó fonalak adták a nevét a nyár utolsó szakaszának, amelyet ma egy félrefordítás nyomán vénasszonyok nyarának hívunk.

Joó_Katalin_Kata>!

Egy hópehely valóságos csoda – és minden pehely egyedülálló. A formák kombinációs lehetőségei olyan sokfélék, hogy amióta a Föld létezik, valószínűleg még soha nem hullott két azonos szerkezetű hópehely.

Peter Wohlleben: A természet jelbeszéde, 43. oldal

R_Kingaa>!

A víz a kert életelixírje.

30. oldal, Eső nélkül nem megy

Véda P>!

Apropó, hó! A hó mennyiségéből és állagából elég sok mindent kiolvashatunk. Alapvetően elmondható, hogy minél kisebbek a hópelyhek, annál hidegebb a levegő, és annál inkább megmarad a hó. Tudniillik a hideg levegőben alig van folyékony víz, így a hópelyhek nem tudnak növekedni.
A kövér hópelyhek ellenben enyhülő időt jeleznek. Mielőtt leesnének, egész úton szorgosan gyűjtögetik magukba a vízgőzt, és ettől egyre nagyobbak lesznek. Néha egész kupacokban hullanak le, ám ilyenkor nem tart sokáig a természeti varázs. De minthogy a vastag pelyhek többnyire igen nedvesek is, súlyos veszélyt hordoznak magukban. Miután leesnek, szabályosan rátapadnak az ágakra vagy a villanyvezetékekre, vaskos réteggé növekszenek rajtuk, anélkül, hogy lehullanának. A „nedves hó” elnevezésű, komoly ijedelmet gerjesztő jelenség felelős a letöredező ágakért és elszakadó villanyvezetékekért, valamint egész csarnoktetők beomlásáért.

TTauriel>!

Elvégre mire megyünk azzal, ha a naptár ugyan azt mondja, hogy most már melegednie kellene az időnek, de odakint a kertben mégis kupacokban tornyosul a hó?