A ​fák titkos élete 55 csillagozás

Mit éreznek, hogyan kommunikálnak? Egy rejtett világ felfedezése
Peter Wohlleben: A fák titkos élete

Az ​erdő a csönd, az érintetlen természet, a mese és a titkok birodalma. Egy hely, ahol bármi megtörténhet. Peter Wohlleben, a neves német erdész a fák titkos életébe enged betekintést, és meglepő dolgokat tár fel. Mert az erdőben ámulatba ejtő dolgok történnek: a fák beszélgetnek egymással. Nemcsak utódaikról gondoskodnak odaadóan, de idős és beteg szomszédaikat is ápolják. A fák éreznek és emlékeznek. Hihetetlen? Pedig igaz!
Peter Wohlleben fényt visz az erdő sűrűjébe, és bepillantást enged egy titokzatos világba. A fák eddig nem is sejtett képességeiről írott lebilincselő tudományos esszéiben a legújabb felfedezéseket éppúgy figyelembe veszi, mint saját tapasztalatait és érzéseit. És az olvasó nem győz álmélkodni a természet csodáin.

„Tanulságos, mély empátiával megírt könyv, amely lehetővé teszi számunkra, hogy új szemszögből lássuk az erdőt. Peter Wohlleben könyve az erdőhöz intézett szerelmi vallomás.”
-Literatur Spiegel

Peter Wohlleben (1964)… (tovább)

Eredeti mű: Peter Wohlleben: Das geheime Leben der Bäume

Eredeti megjelenés éve: 2015

Park, Budapest, 2016
220 oldal · ISBN: 9789633553428 · Fordította: Balázs István
Park, Budapest, 2016
220 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633552803 · Fordította: Balázs István

Nikolett0907 P
Peter Wohlleben: A fák titkos élete

Peter Wohlleben: A fák titkos élete Mit éreznek, hogyan kommunikálnak? Egy rejtett világ felfedezése

" Hé Te!
Igen Te, aki most olvasol, kérlek vegyél észre, láss és próbálj megérteni, elfogadni!
Mert szükséged van rám, ahogy szükségem van nekem is Te rád!
Élek és lélegzem, nem csak egy tárgy vagyok.
Kérlek láss és hagyj élni! "

Nos ez a kezdeti kis szösszenet, csak az én egyszerű gondolataim, miután becsuktam a könyvet.
Nagyon nehéz értékelést írni eme témához.
Mint ahogy a cím is megmutatja, a fákról szól.
Eme csodálatos élőlényekről, melyek mellett nap mint nap elmegyünk, de különösebben nem foglalkozunk velük.
Pedig kellene. Nélkülük nem tudnánk lélegezni, nagyon fontosak a mindennapi életünkben.
Csodálatos volt végig barangolni fejezetről fejezetre, miként élnek, hogyan kommunikálnak, milyen mindennapos problémáik vannak.
Lassan haladtam a művel, fejezetenként olvastam és emésztettem, utána jártam mindennek ami szóba került.
Tudom, hogy erős amit írok, de most ezen tudás birtokában, magam is jobban oda fogok figyelni eme csodás élőlényekre. Jobban fogom védeni és értékelni őket.
A könyvet tekintve, remekül és élvezhetően megírt műről van szó, amit biztos többször is újra a kezembe veszek.
Ajánlom mindenkinek és nagy kedvenc.

B_Tünde P
Peter Wohlleben: A fák titkos élete

Gondolkodtam egy darabig a csillagozáson, mert a tartalom és a mondanivaló önmagában jóval többet is ér, mint öt csillag, viszont a stílus hagyott némi hiányérzetet maga után. Pedig elég olvasmányos, és laikusok – mint pl. én – számára is érthetően tálalja a mondanivalót, sőt néhol túlságosan is leegyszerűsíti – de csak néhol – és talán épp emiatt vált nehézkessé a szöveg olvasása.
Ennek ellenére örülök hogy olvastam, és csak ajánlani tudom mindenkinek, mert sok olyan dologra felhívja a figyelmet, ami egy – vagy több – erdei séta során nem tűnik fel egy kirándulónak, mert ehhez a tudáshoz, amit a szerző próbál átadni, több évtizetes (sőt, évszázados, évezredes – amire azért, lássuk be, elég korlátozottak a lehetőségeink… :)) megfigyelésre és az ebből levont következtetésekre van szükség.
És a csillagozás? Hát…. legyen 4,5 csillag.

Amrita IP
Peter Wohlleben: A fák titkos élete

Más szakterületen dolgozó, ám a növények iránt is érdeklődő biológus végzettségű emberként nem tartom rossz könyvnek. Egy kimondottan fákkal foglalkozó botanikus valószínűleg nálam jobban meg tudja ítélni a szakmai hátteret ezért várom szívrepesve Zimmermann Zita értékelését. ;) @Zimmermann_Zita Amit környezetinevelőként mondani tudok hogy a könyv hangvételével semmi baj sincsen az abszolút 5 csillagos. Ez egy ismeretterjesztő könyv és szerintem fontos hogy a laikusokhoz közel hozza az ismeretterjesztés tárgyát. Szerintem nem viszi túlzásba megszemélyesítést. Én azt gondolom hogy kimondottan így, ebben a formában van rá szükség, kell hogy megérintse az emberek lelkét hogy meginduljon valami a természetvédelemben. Szórakoztató a humora, stílusa. Száraz szakmai szövegekkel nem lehet természetvédelmet csinálni.

Larawyn
Peter Wohlleben: A fák titkos élete

Erdész nagypapám már réges-rég megszerettette velem a fákat, de ilyen érdekességeket még ő se mesélt! Mennyi apró csoda és titok rejlik a lombsátor alatt… talán egy nap tényleg sikerül megfejtenünk a fák nyelvét.

Zsálya P
Peter Wohlleben: A fák titkos élete

Nagyon szép kiadás, jó érzés kézbe venni, különösen az üzenete és a tartalma miatt. Pici hiányérzetet mégis hagyott bennem. A Bélügyek után – ami persze teljesen másról szól –, ez nem volt az igazi. Ott megtapasztaltam egy előadásmódot, ami nagyon tetszett. Tudományos, néha száraz témáról olvashattam érdekesen és szórakoztatóan. Itt nem éltem át ezt, többször elkalandoztam, ami miatt rosszul éreztem magam. Ennyire érdektelen a fák élete számomra? Miért nem tudok odafigyelni? Végül nem marcangoltam tovább magam. Minden szaktudása és jószándéka ellenére Wohlleben Úr elbeszélői stílusa nem ragadott magával. Néha túl banálisnak éreztem a magyarázatokat és egy kis humort is hiányoltam. Sok információ van a könyvben, laikusként nem panaszkodhatok, viszont pont emiatt szükségem lett volna arra a kis pluszra az írói stílusban, amivel teljesen mindegy hol ütöm fel a könyvet olvasgatni, ott egyből peregni kezdenek a lapok.

bfg3 P
Peter Wohlleben: A fák titkos élete

Tipikusan az a fajta könyv ez, amit szerzője a legnagyobb jószándékkal, de komoly szakmai hozzáértés nélkül írt meg.
Félreértés ne essék: nem vonom kétségbe, hogy Wohlleben úr kiváló erdész és természetvédő, aki számos érdekes megfigyelést tett élete során; mint ahogy azt sem, hogy törekvései tiszteletreméltók, és megvalósításuk sok szempontból hasznos és értékes lenne az emberek számára.
Az azonban meglehetősen nyilvánvaló, hogy élettani, ökológiai ismeretei erősen hiányosak vagy elavultak. Már a 70-es évek táján sejteni kezdték, és mostanra bizonyossá vált, hogy az élőlényközösségek a legkevésbé sem önszabályozók, a „természet egyensúlya”, mint olyan, nem létezik. Mint ahogy az egyes élőlények sem aszerint működnek, hogy a faj túlélése szempontjából mi a kedvező, egyszerűen azért, mert a „fajok” nem léteznek. Ez csupán két kiragadott példa, de nagyjából érzékelhető belőle, miért tűnik úgy hozzáértő szemmel nézve, hogy a leírt elméletek, elképzelések tudományos megalapozottsága a könyvből nemigen derül ki.
Hozzátehettem még azt a technikai részletet is, hogy ha egy tudományos kutatásra hivatkozunk, akkor talán ne a New York Times „Vélemény” rovatában megjelent cikket írjuk be forrásnak, hanem kutassuk fel a tényleges dokumentációt. És bár nagyon élvezetes olvasgatni a fák antropomorfizálásának kísérleteit, nekem biológusként úgy tűnik, a leírt jelenségek enélkül is magyarázhatók.

Hiranneth
Peter Wohlleben: A fák titkos élete

Nem olyan rég fedeztem fel, hogy egyáltalán van ilyen könyv, és rögtön elkezdte izgatni a fantáziámat. Ilyenkor szinte látom, ahogy a biológus énem szeme felcsillan :D. Szóval eltrappoltam érte a könyvesboltba (egy olyan napon, amikor nem akartam semmit se venni, ehhez képest…). A munka és egyéb okok miatt azonban kissé lassan haladtam az olvasásával, de csak végeztem vele.
Nem egy vastag könyv, az tuti. Érdekes dolgok vannak benne leírva, és viszonylag könnyen fogyasztható a nyelvezete, bár tagadhatatlan, hogy bizonyos szakmázás azért fel-felbukkan benne. Ennek ellenére sem kell senkinek elbizonytalanodni szerintem, mert tényleg érthetőek benne a dolgok.
Őszinte leszek, odáig még nem jutottam el, hogy az emlegetett cikkeknek utánajárjak (bár ha mind német, akkor ez amúgy sem fog sikerülni :D), így azt nem tudom, hogy mennyire helytállóak a dolgok benne. Mindenesetre elgondolkodtató, és arra mindenféleképpen jó, hogy kicsit közelebb hozza hozzánk a fákat, meg úgy általában a növényeket.

DoktorGonzo
Peter Wohlleben: A fák titkos élete

Értem, miért vegyes a megítélése a könyvnek: bár van alapja, tudományos tanulmánynak nem tekinthetjük, az entekről meg Tolkien szebben írt.
Jó szokásomhoz híven, maradok az aranyközépen. Nem kell minden betűjét szentírásnak venni, de ha azt eléri vele Wohlleben, hogy valaki, aki addig nem volt természetközeli, de eztán jobban tiszteli majd az erdőt, mint egy nagy egész életközösséget, meg a fákat, mint élő entitásokat (mert, hogy többek szekrény-alapanyagnál, azt azért kár volna vitatni), akkor már megérte megírni.
Ami engem illet, gyerekkorom óta vonzódom a természethez, meg az állatvilághoz, és az egész bolygót egy nagy élő, egészként képzelem el, amiben az erdők fontos szerepet játszanak, szóval szimpatikus volt, amit itt olvastam, bele tudom illeszteni a világképembe.
Persze néhol olyan érzése támad az embernek, amikor olvassa, hogy ez a faszi ha tehetné, egy fával hálna, de Istenem, hát neki fontos ez a téma, ír róla, dolgozik érte, amiért full ríszpekt.
Az meg, hogy nem egy Tolkien… hát nagy kaland. Az öreg J.R.R. meg nem tudott ennyit a bükkfákról.

Peter Wohlleben: A fák titkos élete

Nem tudom, miként közvetítsem a feltörni vágyó áradozás-hullámokat értékelhető módon. Nagyon szerettem ezt a könyvet! Ez a könyv tele van információval az éhes olvasónak a Föld egyik legbámulatosabb teremtményeiről. Erdész szerzője szeretettel és éleslátással tolmácsol nekünk az erdőről. Kijelenti -végre-, hogy a vadászat és a hagyományos erdőgazdálkodás nem csak felesleges, de egyenesen károsak a természetre nézve. És tanácsot is ad, miként lehetne jóvá tenni az emberi élősködést. Tanult erdésztől mindez csodálatosan nyitott elmére vall. Mer eltérni. Megfigyelni, gondolkodni, BELÁTNI. Tiszteli az erdőt, és minden lakóját, azt a komplexitást, amit mostanában(?) oly könnyedén figyelmen kívül hagyunk, és ritkítjuk az őserdőket a sokkal gyengébb, telepített erdők kedvéért, a „pillangóhatásról” pedig mit sem sejtenénk, ha a könyv az arcunkba nem tolná, ugye. Csodálatos könyv! Olvassátok! :)
A következő ez lesz: https://moly.hu/konyvek/peter-wohlleben-az-allatok-erzelmi-elete

kratas P
Peter Wohlleben: A fák titkos élete

Ez egy csodálatos könyv, érdekes és érthető magyarázatokkal, szóval az az egy csillag levonás egyedül az én gyökérségem miatt van ide csak ez a jelző jöhetett, mivel néhány fejezetnél be-bekúszott az a nem szép gondolat a fejembe, hogy 'Ez sokkal több, mint amit valaha is tudni akartam a fákról!'.

B_Tünde P

Így egy teáskanál erdei föld több kilométernyi ilyen „hifát”, azaz gombafonalat tartalmaz. Egyetlen gomba évszázadok alatt jó néhány négyzetkilométernyi területen terjeszkedhet, így egész erdőket hálózhat be. Vezetékei révén továbbítja a jelzéseket az egyik fától a másikig, és segíti őket a rovarokkal, a szárazsággal és az egyéb veszélyekkel kapcsolatos hírek cseréjében. Időközben már a tudomány is „Wood Wide Web”-ről beszél, amely behálózza erdőségeinket. Annak kutatása, hogy ez az információcsere mit ölel fel és mekkora volumenű, napjainkban legfeljebb még csak a kezdeteknél tart.

15. oldal, - A fák nyelve (Park, 2016)

Odett

A körzetemben járva gyakran látok szenvedő tölgyeket. És egyikük-másikuk valóban nagyon szenved. Ennek csalhatatlan bizonyítékai a pánikhajtások, azok a kis ágkötegek, amelyek körös-körül kisarjadnak a törzsön, majd gyakran gyorsan újra elszáradnak. Azt mutatják, hogy a fa már agonizál, és félelem kerítette hatalmába. Sok értelme nincs, hogy annyira lent, mélyen ágakat hajtson. A tölgy ugyanis fénykedvelő fajta, a fotoszintézishez világosságra van szüksége. Az alsó szinteken uralkodó félhomályban a „napellenző ponyvái” szinte semmit nem engednek át, és a felesleges részeket a fa hamar újra eltávolítja. Egy egészséges fa meg sem próbálkozik azzal, hogy energiát fektessen ilyen ágak létrehozásába, inkább odafent, a koronában terjeszkedik tovább. Legalábbis akkor, ha békén hagyják. Csakhogy a közép-európai erdőkben nem egyszerű a tölgyek helyzete, mert itt a bükk a honos. A saját fajtájával szemben elképesztően szociális beállítottságú, de csakis azzal szemben. Az idegen fákat erőszakosan félrehúzódásra készteti.

Katan

Borisz Petrovics Tokin leningrádi biológus már 1956-ban leírta a következőt: ha egy csepp vízhez, amely protozoonokat, állati egysejtűeket tartalmaz, hozzáadjuk a luc- vagy erdeifenyő szétdörzsölt tűjének egy cseppjét, akkor ezek az élőlények kevesebb, mint egy perc alatt elpusztulnak. Ugyanebben az írásában Tokin arról is beszámol, hogy a fiatal fenyőerdőkben a tűkből kiáramló fitocidok révén a levegő szinte teljesen csíramentes.
A diófák a leveleikben tárolt anyagokkal hatékonyan védekeznek a rovarokkal szemben: ha csöndes és nyugalmas helyen szeretnénk padot felállítani, akkor ezt egy diófa koronája alatt tegyük. Itt a legkisebb a valószínűsége annak, hogy összevissza csípnek a szúnyogok.

Katan

Ha az erdőket fegyverként akarjuk bevetni a klímaváltozás elleni harcban, hagynunk kell, hogy megöregedjenek, pontosan úgy, ahogyan azt a nagy természetvédelmi szervezetek követelik.

Laza

Az egyik legvégső fék a saját genetika: aki túl mohó és túl sokat vesz el, anélkül hogy adna, az önmagát fosztja meg saját élete alapjától, és kihal.

molke P

Nem mindegyik fa hámlik azonban ugyanúgy. Vannak fajok, amelyek folyamatosan hámlanak (emberi megfelelőiknek ilyen mennyiség esetén korpásodás elleni sampont ajánlanának), de vannak olyanok is, amelyek csak nagyon visszafogottan potyogtatják hámpikkelyeiket.

59. oldal, A fák vállalják korukat

Gitta_Bry

A cukorral történő bőkezű fizetség fejében van még néhány kiegészítő juttatás, ilyen például a nehézfémek kiszűrése. Ezek semmiképpen sem tennének jót a gyökereknek, de a gombáknak nem árthatnak. A kiválasztott káros anyagok aztán minden ősszel felbukkannak a szép termőtestekben, amelyeket vargányaként vagy barna tinóruként hazaviszünk. Nincs mit csodálkozni azon sem, hogy például a radioaktív cézium, amely az 1986-os csernobili reaktorkatasztrófa óta még mindig benne van a földben, leginkább a gombákban található meg.

Kapcsolódó szócikkek: cézium
Gitta_Bry

A tápanyagcsere, a szomszédok segítségnyújtása szükséghelyzetben minden jel szerint megszokott dolog, és arra a megállapításra vezetett, hogy az erdők szuperorganizmusok, vagyis hasonló képződmények, mint például egy hangyaboly.

Ninácska P

A fűzfa szalicilt termel védekezésképpen, ami hasonlóan hat.

Virágszépe

Ha azonban legközelebb az erdőben járkálva halk kattogást hallanak, akkor az talán nem csak a szél volt.

18. oldal ( Park, 2016)