Blindsight (Firefall 1.) 13 csillagozás

Peter Watts: Blindsight Peter Watts: Blindsight Peter Watts: Blindsight Peter Watts: Blindsight Peter Watts: Blindsight

Two ​months since the stars fell… Two months since sixty-five thousand alien objects clenched around the Earth like a luminous fist, screaming to the heavens as the atmosphere burned them to ash. Two months since that moment of brief, bright surveillance by agents unknown. Two months of silence, while a world holds its breath. Now some half-derelict space probe, sparking fitfully past Neptune's orbit, hears a whisper from the edge of the solar system: a faint signal sweeping the cosmos like a lighthouse beam. Whatever's out there isn't talking to us. It's talking to some distant star, perhaps. Or perhaps to something closer, something en route. So who do you send to force introductions on an intelligence with motives unknown, maybe unknowable? Who do you send to meet the alien when the alien doesn't want to meet? You send a linguist with multiple personalities, her brain surgically partitioned into separate, sentient processing cores. You send a biologist so radically interfaced… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2006

302 oldal · ASIN: B08JLFP7GH
Tor Books, New York, 2020
Tor Books, New York, 2008
384 oldal · ISBN: 9780765319647

Peter Watts: Blindsight

Hard sci-fi a 21. századból. Ez pedig egészen mást jelent, mint a zsáner fénykorában, 30-40 évvel ezelőtt. Akkor elég volt realisztikus űrhajókról írni, és érteni a newtoni fizika meg a csillagászat alapjaihoz. Ma már az informatikától a kvantummechanikán át a neurobiológiáig számos tudományban kell képben lenni – legalábbis Peter Watts szerint, aki még Charles Strossnál is nehezebben olvasható szerző, már ha ez fizikailag lehetséges :) Ez a brutális töménység főleg a könyv első harmadára jellemző, és mindent egybevéve örülök, hogy a Blindsight egy viszonylag rövid regény (legalábbis mai viszonylatban). Ha sokkal hosszabb, nem biztos, hogy a végére jutok.
Az alapsztori sokban hasonlít a Randevú a Rámával ötletére: hatalmas idegen objektum a naprendszer peremén, amit föl kell deríteni. Hangulata azonban sokkal sötétebb. Bár a történetben is vannak jó csavarok (azzal együtt, hogy a közepén egy kissé leül), a könyv erőssége mégis a felfedezők ábrázolása. Milyen érzés poszthumánnak lenni? Ragadozó vámpírnak, aki nem „félig ember, félig szörny”, hanem egy teljesen idegen gondolatvilággal bíró létforma (és hogy mennyire, az csak az utószóban derül ki…). Vagy olyan kiborgnak, aki fontosabbnak tartja külső, távvezérelt részeit, mint a saját testét. És ott vannak még a szolidan lovecraftinak tűnő idegenek, amelyek felvetik a kérdést, mit is takar pontosan az értelmes/érző lény fogalma.

Marcus>!
Peter Watts: Blindsight

Egy eléggé sokrétű könyv, amiben persze a tudomány a főszereplő, de néha filozófiai kérdéseket is feltesz, úgy mint szabad akarat, lét, gondolat, kommunikáció. Bár Peter Watts maga tengerbiológus, saját szakterületén kívül is rengeteg tudományos könyvet és cikket olvas, amelyekről aztán be is számol a regény végén található jegyzeteiben.

A történet szerint a 2080-as években járunk, amikor is az emberek már nem igazán hasonlítanak száz évvel korábbi önmagukra. Az emberi test és az emberi agy megismerése és átalakítása igencsak előrehaladott, bár távlatok még mindig bőven vannak. Sokan a Heaven-be, a virtuális mennyországba menekülnek a túl gyors fejlődés elől, bár ebben a jövőben a szingularitás hívőknek legfeljebb csak nevetség tárgyai – hiába, a technológiai sokk így is jelentős.

Ezt a furcsa, tőlünk idegen, és nem feltétlenül szimpatikus világot egy globális esemény rázza meg: a Föld légkörében egyszerre hatvanötezer űrobjektum jelenik meg és robban fel egyszerre. Kárt nem okoznak, de sokkot igen: bizonyságot nyert a földönkívüli élet léte. A Naprendszert mérsékelten meghódító emberiség keresni kezdi a jeleket, és hamarosan találnak is egy aszteroidát, azon túl pedig egy bolygószerűséget, amelyeknek köze lehet az idegenekhez. Útnak is indul a csapat, hogy felvegye a kapcsolatot velük.

Nos, a csapat eléggé érdekes tagokból áll. A vezetőjük egy vámpír, aki szuperintelligens, és egy rég kihalt, de nemrég feltámasztott faj képviselője. A csapat nyelvésze egy olyan nő, aki direkt több személyiségre osztotta az elméjét, hogy így a kommunikációban és gondolkodásban is sokkal hatékonyabb legyen. Van még egy katonánk és egy orvosunk is, akik még egész normálisnak tekinthetők, hacsak azt nem nézzük, hogy gyakorlatilag a gépeikben, a gépeiken keresztül élnek. És itt van a narrátorunk, a szinesztéta – egyfajta érzelmek nélküli kiborg, aki a megfejthetetlenül bonyolulttá vált gépi jelzéseket fordítja le az emberek számára is érthető formába, és mellesleg az embereket is kitűnően „olvassa”, hiszen szó szerint minden rezdülésüket látja.

Az idegenek ennél idegenebbek nem is lehetnek, igazán egyedien és tudományos alapossággal (igen) sikerült őket megalkotni, azt hiszem, ehhez hasonló „első kapcsolat” történet nem túl sok van. Sajnos számomra eléggé lerontotta az élvezhetőséget az, hogy sokszor zavarossá válik a cselekmény, ráadásul ez mindig a kulcsmomentumokban történik. Volt olyan, hogy a fejezetvégi cliffhanger-ből értesültem arról, hogy mi is történt az előző két oldalon, majd kétségbeesetten visszaolvastam, és csak igen nagy jóindulattal lehetett azt mondani, hogy tényleg az történt, ami. Watts-nál jelezhetett valami vagy valaki, mert az epilógusban egész jól összefoglalja az egész könyvet.

A tudományos rész tulajdonképpen nekem végig hiteltelenül hatott, úgy éreztem, hogy ez már kicsit sok, nem túl realisztikus az egész. Aztán jót koppantam, amikor elolvastam a könyv végén található kb. 20 oldalas jegyzetet (amelynek az elolvasását egyébként mindenkinek ajánlom, annak is, aki nem fogja elolvasni magát a regényt). Itt Watts szépen végigmegy az egyes, a regényben felbukkanó koncepciókon, és elmagyarázza, hogy milyen kutatások, cikkek, elméletek alapján találta ki őket, és persze mind friss és meghökkentő. Ezek a témák többek közt az agy és az idegrendszer működése, a tudat és a tudattalan, illetve ezek biológiai, kémiai, és filozófiai aspektusai. Azt hiszem, itt a gond ugyanaz, mint a cselekménynél: Watts nem tudja ezeket elég jól prezentálni egy regény keretein belül. Greg Egan ilyen szempontból sokkal „olvasóbarátabb”.

Nem véletlen, hogy bár sok fórumon dicsérik a könyvet, magyarul nem jelent meg. Eleve egy szűk rétegnek szól, és annyira nagyon jól sincsen megírva. Ugyanakkor a benne ábrázolt tudomány, és igazából maga a történet is nagyon érdekes.

A regény ingyenesen letölthető Peter Watts több más könyvvével együtt az író honlapjáról (http://www.rifters.com/real/Blindsight.htm). A folytatás pedig nemrég, 2014 augusztusában jelent meg Echopraxia címen, amely az expedíció alatt és után a Földön történő eseményeket tárgyalja. Minden negatívum ellenére én tuti benevezek arra is.

Koffi>!
Peter Watts: Blindsight

Nem mondom, hogy mindent értettem a történetből… :)

Egy kifejezetten érdekes kiméra ez a könyv – keveredik benne a sci-fi, a horror, a thriller műfaja. Tudományosan magyarázza a vámpírok, mint „mutálódott” emberek létezését, fiziológiáját. Még azt is megtudjuk, miért halálos rájuk nézve a kereszt. A történetet élveztem, kicsit az Annihilation atmoszféráját hozta, legalábbis sok párhuzamot véltem felfedezni ennek a könyvnek a Rorschach-ot felfedező, és az Anniliation-nek az alagutat felfedező jelenetei között.

Azonban azoknál a részeknél, amelyekhez én értek (űrfizika, plazmafizika), olyan érzésem volt, hogy az író nem igazán van tisztában a jelentésekkel. Hangzatos különböző tudományos fogalmakkal fűszerezni a történetet, de tudományos zsargonban ezeket egyszerűen így nem használjuk – mert értelmetlen lesz. Ilyenkor kicsit megvontam a szemöldököm, és elgondolkodtam, hogy vajon a tőlem távol álló tudományterületekről kölcsönzött fogalmak esetében is ugyan így járt-e el.

iquexy P>!
Peter Watts: Blindsight

Igazi, sodró hard sci-fi a Kapcsolatról (vagyis annak hiányáról), az idegenek (és az emberek) idegenségéről, és persze egy elképzelhető jövőről, ahol ki-ki kedve, és belátása szerint rendelkezik a teste és elméje fölött.

Tor Books, New York, 2008
384 oldal · ISBN: 9780765319647
Lecsós_Kivi>!
Peter Watts: Blindsight

Elgondolkodtató értekezés arról, hogy mi az öntudat, és mire jó.
Egy olyan kor emléke, amikor vámpír nélkül még sci-fit sem lehetett írni. :D

Ritka az olyan regényt, ahol a végén a szerző valós hivatkozásokkal tűzdelt leírást ad a könyvet inspiráló szakirodalomról.

Ha kíváncsivá tesz – évek óta ingyen van, megéri beleolvasni. :)

Noro P>!

This is how you communicate with a fellow intelligence: you hurt it, and keep on hurting it, until you can distinguish the speech from the screams.

219. oldal (Creative Commons PDF)

Emmerich_Bader>!

Maybe your empathy's just a comforting lie, you ever think of that?
Maybe you think you know how the other person feels but you're only feeling
yourself, maybe you're even worse than me. Or maybe we're all just
guessing. Maybe the only difference is that I don't lie to myself about it

Noro P>!

Their marriage decayed with the exponential determinism of a radioactive isotope

21. oldal (Creative Commons PDF)

Firefall sorozat · Összehasonlítás