Kurszk 10 csillagozás

Oroszország elveszett büszkesége
Peter Truscott: Kurszk

2000. aug. 12-én 118 emberrel a fedélzetén elsüllyedt a világ egyik legmodernebb atom-tengeralattjárója, a Kurszk. Ez volt a legnagyobb katasztrófa, amelyet az orosz haditengerészet békeidőben valaha is elszenvedett, az eset pedig alapjaiban rendítette meg Putyin elnök pozícióját Oroszországban csakúgy, mint külföldön. Mi történt valójában? A könyv szerzője nemcsak a tengeralattjáró legénységének utolsó óráit rekonstruálja, hanem bemutatja azt a demokráciát is, amelynek védelmére ezt a több száz millió dollár értékű tengeralattjárót építették. Peter Truscott, brit, orosz, norvég és amerikai hírszerző tisztektől gyűjtötte be információit, és felkereste az áldozatok családtagjait is

Eredeti cím: Kursk

Eredeti megjelenés éve: 2002

Szukits, Szeged, 2003
248 oldal · ISBN: 9639441392 · Fordította: Szente Mihály

Peter Truscott: Kurszk Oroszország elveszett büszkesége

A tragédia idején és közvetlenül utána sokat olvasgattam róla, különböző, egymástól nagyon eltérő forrásokból. Az azóta eltelt sok év során tulajdonképpen nem foglalkoztam tovább a témával. Mikor megláttam a kihívást, egyből eszembe jutott, hogy van itt még sok minden, amire akkoriban nem kaptam választ. Erre a könyvre esett a választásom, és bár a másik két könyvet nem olvastam, úgy érzem, jól választottam.

Truscott nagyon alaposan körüljárta a témát. Nemcsak a katasztrófával magával foglalkozott, hanem a háttérrel is, a politikai, szakmai, emberi vonatkozásokkal. Igénybe vette minden – orosz, angol, norvég, amerikai – kapcsolatát, hogy utánajárjon az eseményeknek. Sikerült személyes kapcsolatokat kialakítania az áldozatok családtagjaival, és kézzelfogható közelségbe hozta a tengeralattjárósok mindennapi életét is. Nem száraz, dokumentumokkal operáló dokumentumkötetet írt, hanem meglehetősen szenvedélyes hangú, regényszerű tényfeltáró regényt. Könyvével méltó emléket állít az áldozatoknak.

A katasztrófa okait a haditengerészet lepusztult állapotában, a krónikus pénzhiány miatti leépítésekben, a haditengerészeti vezetők „megszokott” majd-csak-lesz-valahogy hozzáállásában és a veszélyes „takarékos” megoldásokban látta.

Engem a tragédia emberi oldala érdekelt elsősorban, maguk az emberek. Olvasás közben sokszor visszalapoztam a fotókhoz, hogy ne csak olvassak róluk, lássam is őket. Ezen kívül „barangoltam” a Google térképen is, megnéztem a tengeralattjáró bázisokat, a tengeralattjárósok kisvárosát, a tengeralattjáró-temetőt.

A tengeralattjáró katasztrófájának vizsgálatán túl az oroszországi mindennapi élet részletei voltak érdekesek. Hihetetlennek tűnik, hogy azok az emberek (pótolhatatlan szakemberek!), akik egy ilyen fontos, több milliárd dollár értékű, nemzetbiztonsági szempontból rendkívüli fontosságú, veszélyes hadiberendezést irányítanak és működtetnek, mindezt éhbérért teszik (sokszor még az éhbérüket se kapják meg…), családtagjaik nélkülöznek, lakás- és életkörülményeik emberhez méltatlanok. Teszik mindezt hivatásuk (és egyben szenvedélyük) iránti elkötelezettségből és hazaszeretetből. Cserébe a haza vezetői nemcsak életükben, de halálukban is semmibe vették őket.

Ezüst P>!

Peter Truscott: Kurszk Oroszország elveszett büszkesége

Truscott könyve kifejezetten olvasmányos, néhol már-már regényszerű: „A nap gyönyörűen csillogott az öböl olajsima vizén, amikor életre keltek a Kurszk hatalmas, hétágú ikerpropellerei.” Lelki szemeim előtt szinte láttam a filmelőzetest meg a moziplakátot. És akkor még a további rekonstruált jelenetekről szó sem esett. Szerencsére nem dől át a dolog fikciós kalandregénybe. Mondjuk néha egy kicsit rezeg a léc, de összességében az embernek pont jólesnek ezek az epizódok. És végre, végre…! Történetek meg nyilatkozatok a legénység hozzátartozóitól, személyes sztorik, apró betekintések. Bár az Arisztov-Izing páros (Kurszk-ügyben először az ő könyvüket olvastam) is megemlített néhány dolgot a tengerészekkel kapcsolatban, személyesen – tudtommal – nem keresték fel a legénység rokonait. Truscottnak viszont sikerült beszélnie több hozzátartozóval. Mint a másik könyv kapcsán is írtam, elsősorban mindig a történetek mögött álló emberek érdekelnek. Érezni és látni őket – számomra ez a legfontosabb. Mivel rendkívül telhetetlen vagyok, szívem szerint még többet olvastam volna róluk, és bár képek is voltak (!), szerettem volna továbbiakat látni.

Ami a Kurszk pusztulásának okait illeti, Truscott egyetlen verziót tart lehetségesnek. Többekkel együtt azon a véleményen van, hogy nem külső behatás okozta a katasztrófát, hanem a gyakorlat során robbanást előidéző torpedó-üzemzavar. Truscott amúgy nem finomkodik, legtöbbször keményen savazza az oroszokat, és olvassa a fejükre az elavult felszerelés hibáját, a haditengerészet költségvetésének csökkentését, ami aztán a kiképzés és karbantartás kárára vált, a segítségnyújtás késői elfogadását (úgy véli, a megfelelő mentőegységekkel rendelkező országok segítségével lett volna esély a legénység még bizonyos ideig életben lévő tagjainak kimentésére), a hadititok megőrzésének elsődlegességét a túlélők megmentésével szemben, az alkalmatlan eszközökkel végzett katasztrofális mentési kísérleteket, és így tovább. A magam részéről hajlok rá, hogy a legtöbb pontban igazat adjak neki. Abban szintúgy, hogy a helyrehozhatatlan hibák ellenére a Kurszk kiemelését (külföldi segítséget is igénybe véve) valóban jól levezényelték. Visszacsinálni viszont így sem lehet a tragédiát.

soksokx_Csilla>!

Peter Truscott: Kurszk Oroszország elveszett büszkesége

Szenvedélyes, tényfeltáró regény a Kurszk elsüllyedésének okairól, a mentési kísérletek kudarcáról és a következményekről. Truscott keményen bírálja az orosz haditengerészetet, a kormányt és persze magát Putyint is. Minden mondaton érezni, hogy a szerző egyáltalán nem objektív, hogy mélyen megérintette a tragédia. Jogosan és őszintén háborodik fel az orosz kormány és haditengerészet viselkedésén a tragédia után, jogosan teszi fel a kérdést, hogy miért volt fontosabb pár hadititok védelmezése 118 ember életénél. A válasz pedig…néma csend.

Tauri P>!

Peter Truscott: Kurszk Oroszország elveszett büszkesége

A Kurszk tengeralattjáró 2000. augusztus 12-én 118 fő legénységével technológiai (a hajtóanyag égését biztosító gyúlékony oxidálóanyag alkalmazása zárt térben) katasztrófát szenvedett a Barents-tengeren. A halálos balesetet 8 nappal a bekövetkezését követően ismerték el az orosz hatóságok. A könyv szerzője az érintett családtagok, hivatalos személyek, orosz és külföldi tengerészeti és fegyverzeti szakértők és a tengeralattjáró kiemelésében résztvevők megkérdezésével gyűjtött anyagot a baleset részleteinek tisztázásához. Külön érdeme a műnek, hogy a mai napig jelenlévő mítoszok, összeesküvés elméletek között is rendet vág a valódi események alátámasztását igazoló bizonyítékok feltárásával.
Megdöbbentő annak a felelősségtől irtózó, a korábbi politikai rendszerre jellemző elhallgató, ködösítő hozzáállás a politikai és katonai vezetésben, ami az időben hozott helyes döntések elmulasztásához vezetett. A vétkesen alulfinanszírozott haditengerészet (Ez jellemző a teljes Vörös Hadsereg egészére is.), a tengeralattjáróflotta karbantartási feladatainak elmulasztása vezetett oda, hogy nemzeti tragédiává vált a Kurszk személyzetének elvesztése. Hihetetlen volt olvasni az emberi élet fontosságát háttérbe szorító felfogásról, ami a technikai titkok megvédése érdekében a szakszerű és felkészült nyugati segítségnyújtást kezdetben elutasította. A fél éve hivatalba lépő Putyin szabadságát nem szakította meg az első időszakban, arra csak nyolc nap késéssel hozott döntést. A késlekedés a nemzet egészében nehéz haragot váltott ki. A szerző érintőlegesen bemutatja ennek az eseménynek, majd a putyini számonkérésnek a hatását az autokratikus „irányított demokrácia” kialakításának folyamatában.
A könyvet azok számára ajánlom, akik tényfeltáró dokumentum olvasására készülve szeretnék jobban átlátni a Kurszk tragédiájának okait és hatásait a jelenkori orosz történelemre.

balcso>!

Az ország már nem képes ellenőrzése alatt tartani nukleáris hulladékát. A felesleges reaktorokban és az elavult fegyverekben megtestesülő veszély még a környezetvédelemre legkevésbé érzékeny embereket is megfélemlíti. Körülbelül 100 orosz tengeralattjáró, 300 atomreaktor (a világ összes reaktorának mintegy ötöde) és több ezer kimerült fűtőelemcella egész egyszerűen ott rozsdásodik a fjordokban és a nyitott területeken. A Kola-félsziget mentén működésképtelen atom-tengeralattjárók tucatjai hevernek, partra vetett bálnákként.

Kapcsolódó szócikkek: atomreaktor · Kóla-félsziget
ppeva P>!

Popov a szovjet rendszerben nevelkedett, és akkor kapta a kiképzést is. Ismerte a két aranyszabályt – egy: sose vállald magadra a felelősséget egy hibáért; kettő: sose te legyél az, akitől a katonai vagy politikai vezetők megtudják a rossz hírt. Az élet nem sokat változott a kommunizmus bukása óta eltelt kilenc évben, így aztán – szembekerülve egy hatalmas katasztrófával – Popov pontosan azt tette, amit előtte oly sok főtiszt, illetve politikus, és amit a jövőben is tenni fognak: nem csinált semmit. Ugyanez történt 1986-ban, a csernobili atomerőmű felrobbanását követő napokban. Ez volt a szovjet módszer, és az érintettek szemében teljesen természetes elintézési módnak számított.

ppeva P>!

Elvileg minden rekeszben raktároztak három napra elegendő élelmiszert és vizet, hogy az ott dolgozók zavartalanul végezhessék a munkájukat. Néha, a néhány naposra tervezett gyakorlatokon előfordult, hogy egyáltalán nem törődtek a tartalék élelmiszer készletezésével, mert a visszatérés után a kapitánynak rengeteg erőfeszítésébe került, mire mindennel elszámolt. Ehhez ugyanis át kellett vergődnie a bürokrácia útvesztőin, ami rengeteg papírmunkával járt.

Ezüst P>!

Úgy látszik, könnyebb eltemetni száz embert, mint napvilágra hozni egy államtitkot.

ppeva P>!

Az orosz haditengerészet egyetlen rokonnal sem vette fel a kapcsolatot, és nem adott ki semmiféle információt a legénység állapotáról. A hozzátartozók egyike sem tudta pontosan, hogy mi történt, de attól tartottak, hogy valami szörnyű dolog. […] Néhány rokon még abban sem volt biztos, hogy fiuk, férjük, vagy testvérük egyáltalán a Kurszkon szolgált-e vagy sem. Az orosz haditengerészetnek megvan az a bosszantó szokása, hogy az utolsó percben szedi össze a legénységet. Ilyenkor a dokkokban megpróbálják kiválogatni a gyakorlott hajósokat. A tapasztalt tengerészek hiánya is híven jellemzi az orosz haditengerészetnél uralkodó állapotokat, illetve magát az egész korszakot.

ppeva P>!

Szocsiban Putyin a sajtó képviselői elé állt, akik feltették neki a kérdést: hogy mégis, mi történt a Kurszkkal? Egy óvatlan pillanatban odafordult a nyugati tévéstábokhoz, az ajkán megjelent egy cseppet sem a helyzethez illő mosoly, és annyit mondott: „Elsüllyedt.”

ppeva P>!

A rendszerint Kreml-barát bulvárlap, a Komszomolszkaja Pravda mintegy 18 000 rubelre (kb. 130 000 forintra) rúgó összeggel megvesztegette az északi flotta egyik tisztjét, így végül leközölhette a Kurszkon tartózkodó tengerészek névsorát. […] A tragédián belül az egyik legnagyobb botrány az volt, hogy a haditengerészet makacsul megtagadta a személyzet névsorának nyilvánosságra hozatalát, méghozzá „nemzetbiztonsági” okokra hivatkozva. Ugyanakkor a megvesztegetés ténye rámutat arra, hogy napjaink Oroszországában minden eladó. A Komszomolszkaja Pravdának köszönhetően a legénység tagjainak bizonytalanságban tartott hozzátartozói egyik pillanatról a másikra biztosak lehettek abban, hogy szeretteik a Kurszkon tartózkodtak. Néhány családot valósággal sokkolt a névsor, mivel addig azt hitték, hogy férjeik és fiaik egy másik tengeralattjárón teljesítenek szolgálatot. Mielőtt a Kurszk kifutott volna a Barents-tengeri gyakorlatra, szokás szerint úgy vadászták össze a legénységet, és igénybe vették a többi tengeralattjáró állományához tartozó tengerészeket is.

ppeva P>!

A vigyajevói tiszti klub zsúfolásig megtelt azon az éjszakán. Az összegyűlt rokonok dühösek és csalódottak voltak, […] Néhány család nem jött el a rendezvényre. A haditengerészet tekintélyes mennyiségű nyugtatót osztott szét a legénység hozzátartozói között. Orvosokat és pszichiátereket rendeltek a helyőrségi városba. Valerija, Andrej Miljutyin harmadosztályú kapitány felesége teljes egészében lemaradt a gyűlésről, mert a hatalmas adag nyugtató egész napra ledöntötte a lábáról. Úgy tűnt, Vigyajevo lakosságának fele a feje búbjáig tele van nyugtatóval, és néhány asszony drogos kábulatban lebegett két-három napon keresztül. Tekintet nélkül a testsúlyukra vagy az életkorukra, valamennyien ugyanakkora dózist kaptak.

ppeva P>!

Ez azt jelentette, hogy mindaz, amit az oroszok összehordtak az előző hét folyamán a mentőakciót akadályozó erős áramlatokról és a többi nehézségről, közönséges hazugságnak bizonyult. Egyszerűen nem voltak hajlandók elismerni a világ előtt, hogy nem rendelkeznek az embereik megmentéséhez szükséges felszereléssel. Az orosz haditengerészet büszkesége, valamint az a törekvésük, hogy távol tartsák a Nyugatot a Kurszk katonai titkaitól, sokkal fontosabb volt számukra, mint az, hogy megpróbálkozzanak a személyzet kimentésével. Kezdettől fogva tudták, hogy kevés remény van bárki megmentésére, de ha azonnal elfogadják a Nyugat által felkínált segítséget, kedvező körülmények között lett volna némi esély, hogy legalább néhány embert élve a felszínre hozzanak.

ppeva P>!

Bár maga a Kurszk csúcstechnikájú tengeralattjáró volt, az oroszok végzetes hibát követtek el, amikor megpróbáltak spórolni az elavult gyakorlófegyverzet használatával, illetve a biztonsági, életfenntartó és ellátórendszerekre költött pénzek lefaragásával.