Gyönyörű ​hazugságok 10 csillagozás

Peter Swanson: Gyönyörű hazugságok

Harry ​Ackerson az első pillanattól kezdve vonzónak találta a mostohaanyját. Habár a kissé távolságtartó Alice mindig kedvesen bánt vele, a fiú úgy érezte, sohasem sikerült igazán megismernie az asszonyt. Amikor a nő pár nappal a diplomaosztója előtt felhívja őt, megdöbbentő hírt közöl vele: a fiú apja meghalt. Valószínűleg öngyilkosságot követett el. Harry a gyásztól magába zuhanva hazasiet az óceán partján álló házba, ahol előbb az utcán, majd a temetésen egy titokzatos fiatal nőt vesz észre, akivel nemsokára össze is ismerkedik. Grace azt állítja, hogy futólag ismerte az elhunytat, a fiú azonban úgy érzi, ennél sokkal több rejlik a dolog mögött, és felmerül benne a gyanú, hogy az apja múltjában sok titok és hazugság lappang. Eközben Alice egyre furcsábban viselkedik – mintha nem csupán a mostohafiaként tekintene rá, és félreérthetetlenül közeledni kezd felé. Harry megpróbálja kideríteni, mi is történt valójában az apjával, hamarosan azonban rádöbben, hogy mindkét nő halálosan… (tovább)

Eredeti mű: Peter Swanson: All the Beautiful Lies

General Press, Budapest, 2018
264 oldal · ISBN: 9789634521587 · Fordította: Kiss Ádám
General Press, Budapest, 2018
264 oldal · ISBN: 9789634521570 · Fordította: Kiss Ádám

Peter Swanson: Gyönyörű hazugságok

Bűn és mocsok, avagy a vágy, a megszállottság és a megtévesztés meséje. Őrült emberek hajlamosak egymásnak „nyájába” járni. Minden cselekedetünk valóban alakítja a körülöttünk lévők reakcióit? Miből fakad, honnan ered a gyűlölet? Örökölhető-e ez a gyűlölet, és ha igen, milyen hatással van a felnőttkorra? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merültek fel bennem, miközben egyre többet ismertem meg az eseményekből. Mint a mostanában felkapott divat szerint (sok más könyvvel egyetemben), ez a történet is a múlt és a jelen között – vagy inkább az akkor és most váltakozó fejezetek mintázatára épül. Ám a jól ütemezett idősík-váltás önmagában még nem garancia arra, hogy egy regény lekösse a figyelmünket. A borzongás hiányán hamar túltettem magam, viszont sajnáltam azokat a lehetőségeket, amelyeket a szerző nem használt ki: kis híján egy tucat szereplő interakcióiból próbálja meg kibontakoztatni a cselekményt, amely alig több mint 260 oldalon önmagában sem kis feladat. Ez a terjedelem arra viszont végképp kevés, hogy minden egyes karakter szemszögét, háttértörténetét, motivációját külön-külön is bemutassa. A fejezetek így elnagyoltnak, a jellemrajzok vázlatosnak, a szereplők pedig fájdalmasan egyformának tűntek. Egy ilyen szélsőséges történetnek a szereplőkön kívül a másik fontos aspektusa az élvezhetőség, mert ezeket az alkotásokat a cselekmény kellemetlensége miatt gyakran letesszük. A befejezés pedig nem hatott meglepetésszerűen, bár olvastam olyan véleményeket, hogy ez bizony kiszámíthatatlan volt. Lehetséges, de én azért örülök, hogy megannyi krimi elolvasása után már nem igazán tudnak meglepni az írók (tisztelet a kivételnek). spoiler

Kókuszka
Peter Swanson: Gyönyörű hazugságok

Alakoskodások, spekulációk, taktikázások regénye. Mindezt egy lassú folyamként kapjuk meg, elmarad a borzongás.. A karaktereket gyermekkoruktól mutatja be: mi hová vezet, mennyire fontosak a gyökerek, a közeg, amelyben élnek. Inkább lélektani dráma, ahol senkivel nem tudtam azonosulni. Jobb őket mielőbb elfelejteni. Az ördögi megszállottság, a bosszúvágy, a pszichopata egyének játszadozása vezet el a hidegvérű gyilkosságokhoz.

gizmo6
Peter Swanson: Gyönyörű hazugságok

Habár gyilkossággal és rejtélyekkel tűzdelt történettel van dolgunk, a Gyönyörű hazugságok mégis a lassúbb folyású regények közé tartozik. Sokszor nem is a történet, hanem a mögöttes okok, az érzelmek, a filozofikus mélységű gondolatok a lényegesek. Peter Swanson nemcsak megmutat, hanem az emberi cselekvések mélyét, azok kiváltó okait is kutatja. A szereplőit kissé távolságtartóan kezeli, sokszor mintha egy üvegbúra alatt szemlélné őket, mint egy tudós, aki egy érdekes rovarfaj viselkedését tanulmányozza.
Bővebben:

mate55

Az édesapja leginkább a krimiket szerette olvasni és gyűjteni.

mate55

Arra kell emlékeznünk, hogy mink van, és nem arra, hogy mit veszítettünk el.

mate55

Az öt legjobb, egyetemi környezetben játszódó krimi
Dorothy L. Sayers: Osztálytalálkozó
Edmund Crispin: Az aranyozott légy esete
Colin Dexter: Nicholas Quinn csendes világa
Hillary Waugh: Milyen ruhában tűnt el
Donna Tartt: A titkos történet

mate55

A problémára adott legegyszerűbb megoldás a legvalószínűbb.

mate55

Harryt egy pillanatra elvakította a szélvédőről pont a szemébe visszaverődő májusi nap fényes sugara, miközben befordult a Kennewick óvárosában található ház zúzott kagylóból készült felhajtójára.

Kogoro

Harry átnézte a tartalmát, a kemény táblás könyveket, köztük egy egész sor Agatha Christie-regényt.

62. oldal, 8. fejezet - Most (General Press, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: Agatha Christie
Kogoro

Talált egy példányt a Temetni veszélyes című regényből, amely mellett helyet kapott a szintén kemény táblás, amerikai változat is.

Kogoro

Ha úgy döntenél, hogy mindent elolvasol Agatha Christie-től, ne feledd, hogy néhány könyvének egynél több címe is van, úgyhogy vigyázz, nehogy kétszer olvasd el őket!

Kapcsolódó szócikkek: Agatha Christie
Kogoro

Harry épp az Öt kismalac borítóját nézegette, amikor csengettek.