Játék ​a végtelennel 23 csillagozás

Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel

Péter Rózsa a 20. századi magyar matematika egyik nagy alakja, 2005-ben lesz 100. évfordulója. Azok közé a kivételes egyéniségek közé tartozott, akik egyformán kiemelkedőt alkottak kutatóként, pedagógusként, és könyvíróként. Játék a végtelennel című könyvét elsősorban nem- matematikus érdeklődésű intellektuális embereknek szánta, melynek alapja Benedek Marcellel folytatott levelezése volt. Ezért úgy kellett írnia szeretett tárgyáról, hogy a komolyabb előképzettséggel nem rendelkező olvasók is követni tudják, s kedvüket leljék benne. Hogy kísérlete mennyire sikeres volt, az bizonyítja, hogy a számtalan magyar kiadáson túl tizenkét idegen nyelvre is lefordították, s hazánkban generációkkal szerettette meg a matematikát a könyv.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyar tudósok Typotex

Typotex, Budapest, 2010
Typotex, Budapest, 2004
Typotex, Budapest, 1999

Péter Rózsa: Játék a végtelennel

Ez a könyv tökéletes arra, hogy megmutassa azon embereknek a matematika főbb mozzanatait, akik nem ezzel foglalkoznak. A könyv az alapműveletekkel kezd, és bizonyításelmélettel zár. Tökéletes rálátást nyújt a mértani sorokra, a differenciálszámításra és a csoportelméletre. Minden témában mutatott egy másik szemszöget, aminek nagyon örültem. Nagyon tetszett, hogy a szerző nem képletekkel, hanem példákkal, feladatokkal és mesékkel próbálta elmagyarázni a koránt sem egyszerű gondolatokat. Nagyon tetszett, hogy végig élő, eleven dolognak éreztem a matematikát, egy folyamatosan alakuló dolognak, amelynek sosem volt kezdete és sosem lesz vége.

Viktória_Kiss>!
Péter Rózsa: Játék a végtelennel

Másod éves matematika tanár hallgató vagyok Szegeden. Van amit már tanultam vagy hallottam, azok közül, amit a könyv érint, de ezeket egy teljesen másik szemszögből mutatta meg nekem most az író. Nagyon érdekes volt, hogy nem csak annyira szárazon, hanem sokkal hétköznapibban is lehet egy-egy témához közelíteni. Amiről pedig nem tanultam, arra nagyon kíváncsi vagyok hogyan is fogok a tanulmányaim során találkozni vele. Nagyon örülök, hogy pár évente elkészül az újabb kiadás, ezzel is aktualizálva a könyvet. Mintha a könyv életre kelt volna:)

Péter Rózsa: Játék a végtelennel

Mivel matematikus szeretnék lenni, először furcsa volt a könyv mindennapi nyelvezete, hiszen hozzá vagyok szokva a szaknyelvhez. Aztán ahogy haladtam, ez egyre kevésbé volt szembetűnő, annyira tetszett. A könyv felépítése nagyon logikus, még a matematika legbonyolultabb részeit is úgy fogalmazza meg, mintha ez lenne a legegyszerűbb dolog a világon, mindezt úgy, hogy közben szakmailag semmi kivetnivalót nem hagy maga után. Sokat tanultam belőle, és még azoknak is tudom ajánlani, akik nem jártasak a matematikában, vagy talán soha nem is szerették, ugyanis úgy van megírva, hogy előismeret nélkül is érthető legyen, így bárki élvezheti. :)

csiripelek>!
Péter Rózsa: Játék a végtelennel

Na, hát ez tényleg móka volt. Persze, matekozni senki nem fog megtanulni belőle, ahhoz túlságosan felületesen érinti az adott témákat. Viszont talán elcsíphetjük belőle az alapvető matekos logikát és hozzállást. Az érintett témakörök kb. 90%-át tanultam, így nagy meglepetések nem voltak a mondottakban, ellenben Péter Rózsa olyan vadul ugrál a témák között, hogy az szinte lázadás. És milyen jól teszi! Az egyik pillanatban még a sorozatokról van szó, a következőben geometriázunk vagy függvényezünk. Az órákon annyira elszeparáltan tanulunk mindent, hogy fel sem merül az emberben, hogy lehet közöttük összefüggés, pedig hogy ne lehetne. Tehát azt most már megtanultam tőle, hogy „egy a matematika”.
Tényleg érthetően mond el mindent, nem kell ülnöd felette és törnöd a fejed, hogy akkor most mi van, mindent szépen tálcán kínál neked, szerintem ezért is csodálatos.
Azért azt bevallom, hogy a metamatematika szótáras részénél elvesztett, ott továbbra sem értem, hogy ez hogyan nem csak játék a betűkkel és mi értelmve van. Ettől eltekintve nagyon tetszett a harmadik rész, ahol a matek kialakulásáról kutatásáról, párhuzamos igazságairól (például Euklidész és Bolyai geometriája) volt szó.
Ami mellett viszont nem tudok elmenni szótlanul, azok a pontatlanságok. Elég sok képlet el van gépelve, ami egy ilyen régi könyv 9. kiadásánál picit már kellemetlen. Mivel sokszor ez alsós matekpéldákban jön elő, nem annyira gáz, mert az ember ki tudja következtetni, hogy minek kellene ott állnia. De azért mégis… Tegyük fel, hogy valakinek nem ilyen magától értetődő a levezetés, aztán ülhet felette napestig, hogy akkor 2*12-ből hogyan is lett 28.

dunaimano>!
Péter Rózsa: Játék a végtelennel

Érdekes gondolkodása van az írónak, összességében azt tudnám rá mondani: nagyon matematikus. A könyv 90%-ban az eddigi ismereteimet találtam hétköznapiasabban megfogalmazva, majd az utolsó 30 oldalon voltak újdonságok. Jó volt kicsit visszatérni a matematikába, ismételni a megkövesedett tudást. Régebben nagyon szerettem a matematikát, gimiben és egyetemen is, de a felnőtt életből már kikopott. Milyen lehet egy matematikáról szóló könyv? Azt hittem, nem fog lekötni. Fárasztó olvasmány volt, kellett hozzá némi önuralom, de megetette önmagát: meglepően olvasmányos, a matematikai problémák érthetően levezetve, sokszor hétköznapi példákkal, rajzokkal szemléltetve. Szakmához értőknek ez valószínűleg nagyon kevés, laikusoknak, ismételni vágyóknak, illetve érettségizőknek jó olvasmány.

Luca535>!
Péter Rózsa: Játék a végtelennel

Érettségi előtt egy évvel elképesztően örültem ennek a könyvnek, nagyon sok mindent összefoglal, és olyan egyszerűen magyarázza el a bonyolultabb fogalmakat is (deriválás, integrálás), mintha csak az időjárásról társalogna. Ha minden tanár csak egy kicsit hasonlítana Péter Rózsához teljesen megváltozhatna a diákok matematikához való viszonya. Kötelező olvasmány mindenkinek, aki szeretné a matek alapjait egyszerűen, mindenféle bonyolult körítés nélkül megérteni.

BubbleTea>!

Az ember szemlélete nem megmásíthatatlan: a tudomány fejlődése is egyre formálja.

BubbleTea>!

De messzire jutottunk az ujjakkal való játéktól! Már szinte el is felejtettük, hogy 10 ujjunk van.

BubbleTea>!

Érdemes bejárni a komplex függvénytant, ezt a „semmiből alkotott világot”, ahol mégis nagyobb a rend, mint a valóságos világban.

BubbleTea>!

A formula felírása az örömünk kifejezése azon, hogy mindezt egyetlen gondolat segítségével tudjuk megoldani.

Chris_Q>!

A matematikusok az érthetetlenségükről hírhedtek, pedig talán senki más nem fogalmazza meg a mondanivalóit olyan messzemenő tekintettel a másik emberre, mint éppen a matematikus.

BubbleTea>!

Értsük meg: a matematika nem formális eszközökkel dolgozik, neki állandóan tudnia kell, hogy mit csinál, ő mindig tudatosan következtet, sohasem gépiesen. De ebből még nem következik, hogy az ő következtetéseiből nem is lehetne formális játékszabályokat csinálni.

Chris_Q>!

Az ember megteremtette a maga céljaira a természetes számsort, ez az ő alkotása, a számlálás és a számlálásból eredő műveletek céljait szolgálja. De ha már egyszer megteremtette, nincs hatalma fölötte.

Chris_Q>!

Az örök tanulság: a matematika nem sztatikus, zárt, hanem élő, fejlődő valami: bárhogyan próbáljuk zárt formába merevíteni, talál magának rést; elevenen robban ki belőle.

Chris_Q>!

Én így képzelem: a matematika egyik forrása az ember játékos természete, és éppen ezért nemcsak tudomány a matematika, hanem legalább ugyanolyan mértékben művészet is.

15. oldal, I. A bűvészinas - 1. Játék az ujjakkal (Tankönyvkiadó, 1974)

Chris_Q>!

Talán ez az igazság: az emberi szellem megjátszik minden kínálkozó játékot, de de maradandóvá csak az válik e játékok közül, amit a józan ész célszerűnek ítél.

16. oldal, I. A bűvészinas - 1. Játék az ujjakkal (Tankönyvkiadó, 1974)