Játék ​a végtelennel 12 csillagozás

Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel Péter Rózsa: Játék a végtelennel

Péter Rózsa a 20. századi magyar matematika egyik nagy alakja, 2005-ben lesz 100. évfordulója. Azok közé a kivételes egyéniségek közé tartozott, akik egyformán kiemelkedőt alkottak kutatóként, pedagógusként, és könyvíróként. Játék a végtelennel című könyvét elsősorban nem- matematikus érdeklődésű intellektuális embereknek szánta, melynek alapja Benedek Marcellel folytatott levelezése volt. Ezért úgy kellett írnia szeretett tárgyáról, hogy a komolyabb előképzettséggel nem rendelkező olvasók is követni tudják, s kedvüket leljék benne. Hogy kísérlete mennyire sikeres volt, az bizonyítja, hogy a számtalan magyar kiadáson túl tizenkét idegen nyelvre is lefordították, s hazánkban generációkkal szerettette meg a matematikát a könyv.

Typotex, Budapest, 2010
Typotex, Budapest, 2010
Typotex, Budapest, 2004

Péter Rózsa: Játék a végtelennel

Ez a könyv tökéletes arra, hogy megmutassa azon embereknek a matematika főbb mozzanatait, akik nem ezzel foglalkoznak. A könyv az alapműveletekkel kezd, és bizonyításelmélettel zár. Tökéletes rálátást nyújt a mértani sorokra, a differenciálszámításra és a csoportelméletre. Minden témában mutatott egy másik szemszöget, aminek nagyon örültem. Nagyon tetszett, hogy a szerző nem képletekkel, hanem példákkal, feladatokkal és mesékkel próbálta elmagyarázni a koránt sem egyszerű gondolatokat. Nagyon tetszett, hogy végig élő, eleven dolognak éreztem a matematikát, egy folyamatosan alakuló dolognak, amelynek sosem volt kezdete és sosem lesz vége.

BubbleTea

Az ember szemlélete nem megmásíthatatlan: a tudomány fejlődése is egyre formálja.

BubbleTea

A formula felírása az örömünk kifejezése azon, hogy mindezt egyetlen gondolat segítségével tudjuk megoldani.

BubbleTea

De messzire jutottunk az ujjakkal való játéktól! Már szinte el is felejtettük, hogy 10 ujjunk van.

BubbleTea

Értsük meg: a matematika nem formális eszközökkel dolgozik, neki állandóan tudnia kell, hogy mit csinál, ő mindig tudatosan következtet, sohasem gépiesen. De ebből még nem következik, hogy az ő következtetéseiből nem is lehetne formális játékszabályokat csinálni.

BubbleTea

Érdemes bejárni a komplex függvénytant, ezt a „semmiből alkotott világot”, ahol mégis nagyobb a rend, mint a valóságos világban.