Démoni ​kapcsolat (Banks főfelügyelő 17.) 10 csillagozás

Peter Robinson: Démoni kapcsolat

Az ​északkelet-angliai Yorkshire megyében egyszerre két brutális gyilkosság is történik. A tengerparti sziklafal peremén egy elvágott torkú tolószékes nő, egy bizonyos Karen Drew holttestét találják. Ugyanazon nap reggelén a közeli kisváros történelmi óvárosának egyik sikátorában pedig egy megerőszakolt, majd megfojtott diáklány tetemére bukkannak. A tengerparti ügyet Banks főfelügyelő kapja, míg a másik nyomozást kolléganője, Annie Cabbot felügyelő vezeti.
Csakhogy a rendőrnő egyelőre falakba ütközik. A mozgásképtelen Karen Drew ugyanis az elmúlt hét évben csendes életet élt, szinte láthatatlanná vált a szanatórium falai között. Semmi sem utal arra, hogy olyan ellenségei lettek volna, akik a gyilkosságtól sem riadnak vissza. A diáklány ügyében kutakodó Banks sem számolhat be sikerről: a szóba jövő gyanúsítottak sorra tisztázzák magukat, ráadásul a lány halála után egy héttel újabb gyilkosság történik az óvárosi sikátorok útvesztőjében…
Ám az Annie vezette nyomozásban… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2007

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világsikerek General Press

General Press, Budapest, 2009
388 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636431228 · Fordította: Szieberth Ádám

gyuszi64 >!

2022/184, könyvtár, 4/9 eddigi értékelés

Teljesen rendben van, Robinson komoly író, a sorozata szórakoztató és tartalmas. (Jelenleg a 22. részig vannak fent a molyon magyar nyelvű regények, ezen a könyvön végig érezni a „sorozatrész”-tulajdonságot: gyakori történeti visszautalások és készen kapott karakterek formájában.) A fél csillagot a befejező cselekményszövésért vontam le.
A szerzőt stilárisan egyrészt az amerikai L. Sanders és Ross MacDonald, másrészt a (néha már túlzott társadalombírálattal íródott) skandináv krimik közé tehetjük, a brit stílus felemlegetésével, legközelebbi rokona a szintén igen jó Bryndza.
És mint Bryndzánál, itt is a magánéleti és a munkahelyi problémák sikeres ábrázolása nyújt a sima krimin túlmutató többletet.

smetalin>!
Peter Robinson: Démoni kapcsolat

Sajnos nem hozta a várt szintet! Egy sablonos, semmi izgalmat nem nyújtó könyv. Egyszóval: faék!:)
Egy teljesen átlagos krimi, tényleg mintha az ember megnézné a Dr. Csont 254. részét, bár a sorozat még érdekesebb mint ez a könyv!
Két helyszín, két gyilkosság, két nyomozó csoport. Pici magánéleti szálak boncolgatása, nyomozás, gyilkos találgatás, majd elfogás, de ha valaki szemfüles és nem ez az első krimije, akkor hamarabb tudja ki a tettes mint a nyomozók.
Az a baj az ilyen könyvekkel, hogy maradandó élményt nem nyújt, kikapcsol 2 napig, és utána zuhanó repüléssel süllyed a feledés homályába! de persze, ilyen is kell néha!!!!

Emerson>!
Peter Robinson: Démoni kapcsolat

Peter Robinson 1987-ben írta az első Banks regényt és azóta 19 önálló történet + 6 rövidebb írás jelent meg novellás kötet formájában a sorozatból. Kész rejtély, hogy miért pont a 17.-et adták ki magyarul… a történetben szép számmal vannak utalások a korábbi esetekre, illetve szorosan összekötődik a 12. regénnyel (Aftermath), amit meg is filmesítettek. Érdemes talán azzal kezdeni, hogy jobban képben legyen az olvasó. Biztos vagyok benne, hogy anélkül is érthető, de így kerek a történet.
Összességében a Friend of the Devil (csodás fordításban: Démoni kapcsolat) egy okosan és izgalmasan szőtt krimi volt hamisítatlan angol kisvárosi hangulattal. Az író zene iránti megszállottsága időnként zavaró, de ezt leszámítva számomra nagyon olvasmányos, letehetetlen könyv volt.
Érdekességképpen: másik két Banks regény mellett, ez is megfilmesítés alatt van, tehát beindult valami… talán ezt a kiadó is felismeri és hamarosan több Robinson könyv lesz a magyar piacon. Volna mit bepótolni.

HoneyBunny>!
Peter Robinson: Démoni kapcsolat

Emerson értékelésének hála, nem állok értetlenül az előtt hogy olyan volt, mintha egy krimisorozat 36. epizódját láttam volna csak a tv-ben. Mert ebben a regényben, már kész karakterek vannak, akik folyton változó kapcsolatban állnak egymással, van múltuk és jelenük, és ez a könyv tényleg csak egy epizód. Persze a megoldandó ügy egy kerek egész, illetve eleinte két fél, de a végére szépen összeáll. Nem lenne rossz, ha valami igényes kiadásban és fordításban kapni lehetne a sorozatot magyarul is.
Ugyanakkor én a „nyugis krimik” közé sorolnám, mert bár brutális volt az elkövetések jellege, néha inkább volt prüd, mint megrázó (vagy már megkötelesedtek az idegeim). Spoiler innen: Pl.: Ki akad ki ma egy leborotvált nemiszerven, egy egyéjszakás kalandon egy idősebb nő, fiatalabb fiú között stb. Spoiler vége.
Számomra továbbá indokolatlanul sok volt benne a rendőr, akik még piásan vezettek is, pfújj.

Emerson>!

A nappaliban álló Banks arra gondolt, hogy ez a lakás csak üres váz, és nem sokat árul el lakójáról. A modern bútorzat alighanem az Ikeából, vagy valami hasonló áruházból érkezett lapos dobozban, és nyilván valamelyik hétvégén szerelték össze sűrű káromkodásokkal fűszerezett, lázas munkával, amelyhez kellett egy hatszögű csavarkulcs meg egy hatos csomag olcsó, dobozos sör.

HQ369>!

– A semmiből mi sem lesz. Ez valami idézet, ugye?
– Shakespeare, asszonyom.
– Micsoda okostojás maga!
– Csak találgattam. De ha az ember minden idézetre azt mondja,hogy Shakespeare-től van, legalább negyvenkilenc százalék az esélye,hogy bejön.
– És a fennmaradó ötvenegy százalék?
– Abból negyvenkilenc százalék a Biblia, a többi pedig….hát, azt már tényleg találgathatjuk. Nagyrészt alighanem Oscar Wilde.
– Érdekes teória. Folytassa.

HoneyBunny>!

Az évek során hozzászokott, hogy a halottakat is minősíthetik „jó egészségi állapotúnak”.

Banks főfelügyelő sorozat · Összehasonlítás