Az ​utolsó élet (John Adderley ügynök 1.) 116 csillagozás

Peter Mohlin – Peter Nyström: Az utolsó élet

John ​Adderley FBI-ügynök, miután beépült a baltimore-i nigériai maffiába, arra kényszerül, hogy a tanúvédelmi program keretében új életet kezdjen. Saját kérésére a svédországi Karlstadba küldik, a városba, ahol felnőtt, de ahová húsz éve nem tette be a lábát. Új személyazonosságot és munkát is kap: a rendőrség döglött aktákkal foglalkozó csoportjánál kezd dolgozni.
Első esete egy sikeres divatcég örökösnőjének tíz évvel ezelőtti eltűnési ügye. A rendőrség annak idején úgy vélte, hogy a lány – aki a tragikus esemény előtt nem sokkal egy rendkívül különös tetoválást készíttetett – gyilkosság áldozata lett, de a holttestét nem sikerült megtalálniuk.
Csakhogy John ebbe nem nyugszik bele, ugyanis valójában nem csak a nosztalgia hozta vissza szülőhazájába: féltestvére nevét szeretné tisztázni, aki gyanúsított az ügyben. John beleveti magát a nyomozásba, de óvatosnak kell lennie, mert minél több titka tudódik ki, annál nagyobb lesz annak kockázata, hogy a bűnbanda, amely… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2020

464 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633248836 · Fordította: Dobosi Beáta

John Adderley

klara_matravolgyi>!
Peter Mohlin – Peter Nyström: Az utolsó élet

Az utóbbi időben kicsit aggódtam, hogy észrevétlenül „kiszerettem” a skandináv krimikből, ugyanis az elmúlt pár hónapban olvasott könyvek közül nem is igazán tudok olyat felidézni, ami elnyerte volna a tetszésemet. Szerencsére megtört a jég, Az utolsó élet izgalmas és rejtélyes, sodort magával a cselekmény. Számomra ilyen egy tökéletes skandináv krimi!

mate55>!
Peter Mohlin – Peter Nyström: Az utolsó élet

A krimit és drámát tökéletesen egyensúlyozza oly módon, ami túllépi a krimi műfaj macska-egér játszmájának megszokott dinamikáit. A rutin gyilkossági ügy egyszerre izgalmas, komplikált nyomozássá válik, amit a karakterek magánélete egészíti ki érzelmes, drámai történetszálakkal. Empátiával fordulhatunk a karaktereik felé, akiknek belső vívódásait a lehető legárnyaltabban ábrázolják az írók. Miközben a nyomozás során a sötét titkok és az elhallgatott kapcsolatok napvilágra kerülnek, egyre több hangsúlyt kap a tragédia által érintett emberi életek bemutatása, amitől a sztori egyre érettebb, összetettebb alkotássá válik. Mert úgy vannak kimérve itt a dolgok, hogy a módszeres építkezés során kerülhetünk egyre közelebb a megoldáshoz, mely teljesen másképpen nyújt feloldozást, mint ahogy azt előzetesen várnánk. A karakterek közti kapcsolatoktól kezdve, a hangulatán és az emberi drámáin keresztül, az érdekfeszítő nyomozásig minden adott ahhoz, hogy tényleg ezt nevezzem az év egyik legjobb krimi élményének, szóval semmiképp sem szabad kihagyni. Ráadásul hozott egy olyan befejezést, ami bár számtalan kérdésre szolgált válasszal, nem sok mindent hintett el arról, hogy milyen folytatással számolhatunk majd a jövőben. Mondhatnám azt is: jókora „zsákbamacska”, hogy mit hoz majd a folytatásban a szerzőpáros, de abba a hibába már egész biztosan nem fogok beleesni, hogy belehelyezzem majd bármilyen skatulyába is, mert az eddigiek alapján „Az utolsó élet” következő része, valószínűleg úgyis kitör majd kezdeti keretei közül.

Kókuszka>!
Peter Mohlin – Peter Nyström: Az utolsó élet

Egy újabb skandináv krimi az elsőkönyves szerzőpáros tollából, megalkotva John Adderley FBI ügynök karakterét, akinek első ügye egy tíz évvel ezelőtt eltűnt fiatal lány rejtélyének megoldása. Nehezíti a nyomozást, hogy ő maga is egy tanúvédelmi programban vesz részt és veszélyes vizekre evez azzal, hogy egykori szülővárosába kéri magát, ahol a főgyanúsított a féltestvére. Akciódús, megdöbbentő, családi és társadalmi viszonyokat is boncolgató történet, melynek hátterében egy lélektani dráma húzódik meg. Ahogy haladunk előre a sötét titkok útvesztőjében egyre feszesebbé, fordulatosabbá válik, jó pár meglepetést tartogat a végére. Remélem, hamarosan olvashatom a folytatást.

Peter Mohlin – Peter Nyström: Az utolsó élet

A történet egy fordulatokban bővelkedő, lélektani dráma, amit simán el tudnék képzelni filmen. Szeretem az ilyen „döglött akták”-tipusú történeteket. A két szerzőnek, a két Peternek érdemes megjegyezni a nevét.

smetalin>!
Peter Mohlin – Peter Nyström: Az utolsó élet

Szeretem az ilyen lassan építgető történeteket. (és 100 oldalt kihúztak belőle, úgy veszem észre akkor a srácok is kedvelik):)
A főszereplővel viszont nem tudtam megbarátkozni, még kell egy pár randi hogy összecsiszolódjunk, nekem nagyon parás volt és hogy is mondjam, túlírták a szerepét? Talán ez kifejezi az érzésemet, idétlenül viselkedett bizonyos helyzetekben, egy „menő” efbíájos szerintem nem csinál ekkor hülyeségeket, remélem még javítani fognak rajta.
A cím, hát az telitalálat, és erre csak a vége felé jössz rá, hogy pontosan mire is utal.
Remélem, hogy még sokat fogunk hallani a két Péterről, szerintem ott a helyük a skandináv és krimi kedvelők top listáján.

Paulinusz_Tünde P>!

Első könyvnek kiváló.
Tetszik a borító, kivételes, szép munka, és a cím is telitalálat.
Egy régi kihűlt nyomozásról van szó, és a történet összefonódik egy ügynökkel. John egy kiégett FBI-ügynök (hát ez kicsit klisé, de nem vészes), spoiler, ami nem túl jó leosztás. A történet nagyon izgalmas és érdekfeszítő, jó volt olvasni. Egyre csak tudni akartam, hogy mi a fene fog ebből kisülni. Váltakozva kapjuk a fejezeteket, hol innen, hol onnan és éppen ezért izgalmas. Szépen van felépítve, jól vannak megformálva a karakterek és lassan mindenkiről lemállik a máz, ahogyan nem ismerhetünk senkit ezer százalékosan, itt is kiderül, hogy nem mindenki az, akinek mutatja magát. A vége felé egészen felcsapnak az érzelmek és az indulatok. Bevallom nem számítottam erre a végre. Kicsit függőben is maradt (nem az eset lezárása), hanem John további élete, nem lenne rossz, ha kapnánk ezek után egy második részt spoiler. Én reménykedem.

Books_of_Peter P>!
Peter Mohlin – Peter Nyström: Az utolsó élet

Könyvünk főhőse, John Adderley FBI ügynök egy nigériai bűnbandába épül be, majd kitudódik, hogy ő a tégla és új személyazonosságot felvéve visszatér Svédországba, gyerekkora színhelyére.
Azonnal a Lillyhammer nevű sorozat jutott eszembe, ami frenetikus, de itt nem a humor dominál, mint Frank Tagliano sorozatában, hanem a komplexitás.
Az ugyan igaz, hogy ebben a kötetben minden elem már milliószor szerepelt más könyvekben. A bosszú elől menekülő rendőr, a saját testvér utáni nyomozás vagy a kisvárosban sok éve eltűnt lány ügyének megoldása közül egyik sem tűnik akkora boom-nak, de mégis a svéd szerzőpáros jól főzte a levest, igazán tempós krimi lett egy szép, íves csattanóval a végén.

Petiko>!
Peter Mohlin – Peter Nyström: Az utolsó élet

Kiforrott stílusban megírt, fordulatos történet, amely végig fenn tudta tartani a figyelmem. Feszült, izgalmas, de nem elborzasztó jelenetek és akciók miatt – aki ezeket kedveli, bizonyára unalmasnak fogja találni a könyvet –, hanem azért, mert a nyomozás szálait a szerzők beleszövik a magánéleti kapcsolati játszmák hálójába, ráadásul úgy, hogy ebben a nyomozó és az áldozat családja egyaránt érintett.

A szerzők a bűnügy mélyebb rétegeibe ásnak le azáltal, hogy feltárják a szereplők magatartásának lelki mozgatórugóit. Ezek a pszichológiai aspektusok tették számomra összetetté és tartalmassá a regényt. Egyes véleményekkel ellentétben a főszereplő karakterét nem tartom kidolgozatlannak, megismerve családi hátterét, s az ebből adódó motivációs konfliktusait, a szakmaiság követelményeinek ellentmondó, önfejű magatartása egyáltalán nem tette hiteltelenné.

A befejezéssel egy nyomozás lezárult, ugyanakkor a regény kezdeti jelenetéhez kapcsolódóan egy rendkívül váratlan epizód történt. Várom a folytatást!

PRicsmond>!
Peter Mohlin – Peter Nyström: Az utolsó élet

Idèn sem maradtunk debütáló szerzők nèlkül hála @Animus kiadónak. Mohlin ès Nyström első könyve felvonultatja a skandináv krimik szèles eszköztárát. Èn személy szerint nagyon kedvelem „döglött akták” tèmájú nyomozásokat. E történet főhőse John is egy ilyen esetbe csöppen, plusz pikantèriája, hogy a tìz èvvel ezelőtti gyilkosság gyanúsítottja pont a volt FBI ügynök fèltestvère.
A könyv első felèben megismerjük hősünket ès a tinèdzser eltűnèsènek körülményeit. Mivel John pályafutása, mint beèpìtett ügynök vèget èrt ès a tanúvèdelmi programba kerül, egyetlen kìvánsága, hogy a karlstad-i rendőrsèg újonnan alapìtott osztályára kerüljön, hogy bármi áron is, de ki tudja derìteni a régi bűncselekmény korülmènyeit.
Nyomozása számos fordulatot hoz, a régi vád kártyavárkènt dől össze, a gyilkos kilètère pedig a könyv vègère fèny derül. Èrzelmekben és meglepetèsekben gazdag törtènet, amely nagyon jól lett felèpìtve az utolsó oldalakig amely magában hordozza a folytatását John törtènetènek. Remélem nem kellesz rá sokat várni.

A_Shara>!
Peter Mohlin – Peter Nyström: Az utolsó élet

Harmadjára is megírom az értékelést, hátha nem dob ki újra a moly….de előbb megsétáltatom a kutyát.
……….
Számomra az idei év egyik legjobb könyve volt. A skandináv krimi minden sajátosságát magában hordozza, és mégis más.
Megismerjük Johnt, az ex FBI nyomozót, aki egy utolsó bevetés következtében spoiler veszélyes helyzetekben, amit persze igyekszik titkolni. Visszavonul, hazatér és rendőrként bekapcsolódik egy tíz évvel korábbi eltűnési ügy nyomozásába, melyben az öccse is érintett.
Megismerjük az eltűnt lány szüleit, életét, kiemelten az apa, Heimer személyiségét – spoiler
John felveszi a kapcsolatot alkoholista anyjával és szintén az italozásba menekült féltestvérével. Az anyát utáltam – na vajon miért? Költői kérdés…jól ábrázolták az írók az iszákos, uralkodó, elnyomó jellemet…ismerős volt….Az öccsét sajnáltam és persze a kislányát is.
John mint kívülről érkezett ember, más szempontok szerint kezd nyomozni és mint kiderül, kellett ez a friss vér a nyomozásba.
Közben küzd a paranoiával, mindenhol az spoiler.
Van dráma, akció, izgalom, minden amit egy krimi rajongó vár. De mégis más mint az eddig olvasott skandináv krimik. Több. Nagyon jó jellem ábrázolások vannak benne, magam előtt láttam Heimert, amint minden nap fizikai teljesítőképessége határait átlépve edz, hogy spoiler. Magam előtt láttam a feleségét, aki erős, mindig tökéletes, és elrejti a fájdalmát.
Az ügy több fordulatot is tartalmaz, mire John rájön az elkövető kilétére.
És a végén megtudjuk, milyen jelentősége van egy „!” és egy „,”-nek.
Nagyon várom a folytatást.

robinson P>!

A szülei szerelmi sztorija remek példája volt annak, hogy az „ellentétek vonzzák egymást” nem jó stratégia a párválasztáshoz.

pribrgre P>!

John meg akarta kérdezni, miért gondolta meg magát, de már hozzászokott a megyei rendőrfőnök hatásszüneteihez. Többször hagyta függőben a mondandóját a legizgalmasabb résznél, mint az HBO a filmsorozatai epizódjait.

Kapcsolódó szócikkek: HBO
robinson P>!

Heimer nem gyakran hallotta káromkodni a feleségét. Az ilyesfajta erőteljes kifejezések szöges ellentétben álltak visszafogott modorával. Mintha nem is ő lett volna. Ugyanakkor ilyenkor emberinek tűnt.

robinson P>!

– Bakancslista? Az meg mi?
– Azoknak a dolgoknak a listája, amiket az ember az életében meg akar tenni – magyarázta Heimer.

Mónika_T P>!

A legjobb ellenszer a munkahelyi kudarcok ellen, ha más utakat keresünk ugyanannak a célnak az elérésére. Az A terv bármelyik legalább két működőképes agysejttel rendelkező rendőrnek az eszébe jutott volna. A B, C és D terv kieszelése és végrehajtása különböztette meg az igazi rendőrt az amatőrtől.

Mónika_T P>!

Hálás volt, amiért a többiek a konténerben maradtak. A halál személyes dolog, és senkivel sem akarta megosztani az utolsó pillanatait.

Mónika_T P>!

– Viselkedhetnénk kicsit, mindketten – mondta. – Különben még csökkenti a morfiumadagunkat.
– Ne harapd meg a kezet, ami belő – felelte John, és elégedett volt, hogy olyan választ adott, amely megnevetteti a kollégáját.

Mónika_T P>!

Most, hogy a pánik már nem bénította meg, eszébe jutott minden, amit a kiképzésen tanult. Az FBI edzőtermeiben töltött órák, amelyek alatt a kollégáival különböző helyzetek kezelését gyakorolták. Ha az ellenfélnek fegyvere volt, neki magának viszont nem, biztonságos helyre kellett mennie, és erősítést kellett hívnia. Hősök csak a filmekben vannak. A valóságban a boncasztalon kötnek ki fehér lepellel letakarva.

_Katie_ P>!

Ha valaki egy nő életkorára kíváncsi, elég megnéznie a kezét. Pont olyan biztos, mint a szénizotópos kormeghatározás.

John Adderley ügynök sorozat · Összehasonlítás