Vesztegzár 85 csillagozás

„Peter ​May az az író, akit a világ végére is követnék.” – New York Times
2005-ben írta Peter May ezt a thrillert, melyben egy halálos vírus miatt zárják le Londont – és a világot.
Jack MacNeil detektívfelügyelő utolsó napja a londoni rendőrségnél. A karrierje romokban, a házasságának lőttek. Már a családtagjai is vírusosak.
De hiába nagyszerű a regény, hiába világhírű bestsellerszerző May – a kiadók sorra adták vissza a kéziratot.
„Nem realisztikus.” "May túl messzire ment." – Ilyen reakciókkal adtak kosarat a skót sztárszerzőnek.
A Vesztegzár ma már – sajnos – realisztikus.
15 évet kellett várni, hogy végre nyomdába kerüljön a kézirat, mely eddig az író számítógépén kallódott.
„A szerkesztők extrém kitalálmánynak, lehetetlenségnek nevezték a könyvemet, amelyben Londont le kell zárni egy láthatatlan ellenséggel, a vírussal folytatott harcban. Azt mondták, ez soha nem történhet meg. Pedig sok kutatást folytattam, és nekem nagyon is… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2020

XXI. Század, Budapest, 2020
320 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156122728 · Fordította: Tomori Gábor, Novák Gábor, Gömöri Péter
XXI. Század, Budapest, 2020
320 oldal · ISBN: 9786156122735 · Fordította: Tomori Gábor, Novák Gábor, Gömöri Péter

Kókuszka>!
Peter May: Vesztegzár

Pusztító világjárvány ötvözve egy gyermekgyilkosság felderítésével. Éppen sürgősségi kórházat építenek a Temze folyó mellett, mikor egy kislány csontjai kerülnek elő. MacNeil felügyelő élete romokban áll: utolsó napját tölti a rendőrség kötelékében, házassága véget ért, fia belehal a vírusba. Csupán órái vannak, hogy kiderítse a gyilkos kilétét, egy pszichopata gonosszal kell felvennie a versenyt a csontok azonosításának megakadályozására. Ijesztő felvetések, mesterségesen létrehozott vírus mutáns variációi, amelyek emberről emberre képesek terjedni. A szellem kiszabadult a palackból. Hadiállapotok uralkodnak, senki sincs biztonságban, MacNeil küldetése feszültséggel teli.

robinson P>!
Peter May: Vesztegzár

A krimi letehetetlen, mozgalmas és olvasmányos. Nagyszerű karakterrajzokat kapunk, rövid és tömör háttér bontakozik ki a szereplőknél. Egy nagyszerű regény, aminek hátterét a titokzatos vírus adja, mára valósággá vált. Csupán a végéért kár, de azért érdemes elolvasni.

Peter May: Vesztegzár

Az eleje kicsit zavaros volt számomra és egy kicsit unalmas is. Ott tartottam, hogy abbahagyom, amikor elkezdett izgalmas lenni a történet. Annyira belelendültem az olvasásába, hogy alig bírtam letenni. Örülök, hogy gazdagodhattam ezzel az olvasmánnyal. Kicsit letargikus, de néha ilyen is kell.

Nemes_Tímea P>!
Peter May: Vesztegzár

Nem igazán értem , miért kapott csak 76%-ot ez a krimi. Nekem nagyon tetszett, közel került hozzám MacNeil és Amy is.
A mostani – világunkban zajló -események tükrében pedig, nagyon is valóságosnak hatott az egész.
Engem megvett.

smetalin>!
Peter May: Vesztegzár

Ahogy beharangozta az író az elején, hogy ezt 2005-ben azért nem adták ki, mert nagyon szürreális lett volna egy ilyen világ leírása és most meg ez milyen aktuális! Hát én úgy gondoltam, akkor ez a része jobban fog domborodni, de azon kívül hogy kijárási tilalom, meg sok katona szerepel, meg persze sok halott is van a vírus miatt, én nagyon mást nem vettem észre, jó, lőnek is benne az igaz, de ez a része kevés volt.
Akkor jöjjön a krimi oldala, van egy nyomozónk akik utolsó esetének, hisz már csak egy napig zsaru, kap egy gyermekcsontvázat. Gyorsan bele is húz az ügy megoldásába, hisz szorít az idő. És itt megint az a bajom, hogy egy nap alatt lezavarja az egészet, épp ezért két szereplőn kívül a többieket már csak felületesen ismerhetjük meg. Pedig szereplő azért akadt itt, a vége meg………utolsó oldal?Hm?????
Összefoglalva, a sztori jó, de nekem hiányos.

Kabódi_Ella P>!
Peter May: Vesztegzár

„– Akkor most azonnal felhagyhatunk az élettel, mert egyébként is meg fogunk halni. – Amy felpillantott a férfira. – És ha nem éljük az életünket, amíg tehetjük, akkor úgy halunk majd meg, hogy egyáltalán nem is éltünk.”

Peter May: Vesztegzár c. thrillere a 21. Század Kiadó egyik újdonsága. May még 2005-ben írta, és publikálni is szerette volna akkor, ám sikeres szakmai háttere ellenére minden kiadó visszautasította. „Nem realisztikus.” Ez volt az indok. Mígnem idén elért bennünket egy, az író által megálmodotthoz nagyon hasonlatos pandémia, a regény előkerült a fiókból, és ekkor már könnyű volt neki kiadót, és közönséget találni. Hátborzongató, mennyire pontos képet sikerült festenie tizenöt évvel ezelőtt egy elképzelt járványról, mely egész városokat kényszerít vesztegzár alá.

A Vesztegzár egy nap, vagyis huszonnégy óra történéseit öleli fel. Főszereplője egy elvált nyomozó, aki a felmondását tervezi, és egy fiatal lány, aki törvényszéki odontológusként dolgozik a rendőrségen. Egy építési területen találnak egy halom csontot – egy gyermek lecsupaszított csontjait –, és ezzel megkezdődik a hajsza a kegyetlen gyilkos után. Az események helyszínéül London szolgál. A rettegésbe burkolózó, kaotikus, lassan romjaiba dőlő London, ahol egy nagy százalékban halálos kimenetelű, újfajta influenzavírus szedi áldozatait.

A regény sodrása kétségkívül lebilincselő. Folyamatosan pörög, és egyre inkább növeli a feszültséget. Nincs egy percnyi üresjárat sem, és ez kifejezetten tetszett benne. Ördögi ügyességgel fűzi egymásba az események láncolatát, fejti fel az ok-okozatokat, és lassan kirajzolódik a háttérből egy borzalmas sejtés a halott gyermek valódi kilétét, és jelentőségét illetően. Nagyon élvezetes olvasmánynak találtam. Azt is remek ötletnek tartom, hogy az eseményeket nem csak a rendőr, hanem az általa üldözött gyilkos szemszögéből is követhetjük. Mi több, a tettes karaktere véleményem szerint talán még érdekesebb is, mint a főhősé, egy bizonyos pontig.

May kiváló írói vénával rendelkezik, tud hangulatot teremteni. Kapunk egy kis szerelmi szálat, jól adagolt drámát, akciót, érzékletesen árnyalt karaktereket, és mindezt olyan környezetben elhelyezve, ami még hátborzongatóbbá, még nyomasztóbbá teszi a történetet. Én letehetetlennek találtam. A baj a vége felé kezdődött, amikor May valóban beleesett abba a hibába, amivel évekkel ezelőtt vádolták: nem realisztikus. Addig mondhatni tökéletes. Vérfagyasztóan hiteles. Majd a tetőpont felé száguldva történik valami, és attól fogva át-átcsúszik a hihetőség határvonalán. Kár volt ezt így lezárni, és a legszomorúbb az egészben, hogy tényleg csak egy apróságon múlott.

A Vesztegzárat az utolsó oldalakon kizárólag May tehetsége, és rendkívüli stílusérzéke menti meg. Bizony felhúztam a szemöldököm több alkalommal is, és hitetlenkedve ráztam a fejem. Ettől függetlenül hajtott a korábban beadagolt feszültség-löket, és átsiklottam ezek felett a hibák felett, mert mindenáron tudni akartam, milyen sorsot szán hőseinek az író. A gépszíj-effektus működött nálam. Olyan ez, mint amikor a sorozatban a kedvenc szereplőd egy nekiveselkedéssel betöri azt az ajtót, amit korábban harminc őrjöngő zombi se tudott betörni. Nem veszel tudomást róla, hogy ez lehetetlen, mert addigra már túlságosan is benne vagy a sztoriban, addigra már téged megvettek kilóra. Elvesz az élményből a végkifejlet sutasága, ez sajnos tény, de annyira erős, lendületes, műfajának minden szemponból megfelelő, eszményi thriller ez, hogy én egész egyszerűen csak szeretem. Dinamikus, feszes tempójú, izgalmakban bővelkedő, nyugtalanító történet, és a kíméletlen párhuzam napjaink eseményeivel úgy ér bennünket, mint a hideg zuhany. Félelmetes élmény.

Az eredeti bejegyzés a blogomban található:

kratas P>!
Peter May: Vesztegzár

Nagyon feszes tempójú thrillerhez volt szerencsém, de mi a fészkes fene volt ez a vége, hogy lehet így lezárni egy ilyen őrült ámokfutást?
spoiler
Kicsit több lelkizés jól esett volna, ha már szerelmi szál is van benne, akkor talán még spoiler egyéb érzelmeket is vihettünk volna bele finoman…
És az eleje kicsit lassan indult be nekem, több hétre félre tudtam tenni, de úgy a felétől meg már nem tudtam letenni :)

gyuszi64 >!

2021/72, könyvtár, 22/43 eddigi értékelés

Nehezen értékelhető a könyv, több ellentmondás is zavar.
Alapjában jogos a fülszöveg: hat hét alatt készült el; a kiadók visszautasították; aztán váratlanul az élet, a covid legalizálta a cselekményt. Ereje a látnoki képek (ezek találók, nagyjából a covidot képzeljük el, csak valami magas halálozási aránnyal), de ugyanakkor nem éreztem az igazi átütőerőt, a megjelenítés plasztikusságát. A könyv hibája még, hogy kalandkrimi lett a közepétől, ráadásul az a fajta, amikor a rosszfiúk információval mindig megelőzik a jókat; valamint a hosszú és „túlamerikais” finálé (minden létező klisével).
Hogy írjak jót is: a szereplők kapcsolatrendszere nem hagyományos, a politikai vonal meggyőző. És jó a befejezés, az utolsó mondat.

Szóval kár a kalandkrimiért, ha kevesebb lenne benne a vér (és kicsit valószínűbb a cselekményszervezés és a nyomozás), akkor azt mondanám, olyan Nemerét kaptunk, ami az ifjúsági olvasókon túlra szól.

Bajnoczianna>!
Peter May: Vesztegzár

Mikor megrendeltem a leírás alapján rögtön egy izgalmas regény leírását kaptam meg. A sötét borító ellenére nekem kifejezetten izgalmas és esemény dús regény volt. A vírus helyzet közepén a rejtély nyomába ered Jack Macneil,minden követ megmozgat csak hogy kiderítse az igazat. Számtalan nehéz tényező kerül elé, de ö nem adja fel, folyamatosan nyomok után kutat.
Minden nappal egyre közelebb kerülni a megoldáshoz miközben a vírus is ott lappang a közelében. Mind félelmetes és izgalmas volt egyaránt olvasás közben. Szépen felépített karakterek és háttér történetek is megjelentek benne.

Berike>!
Peter May: Vesztegzár

Hű, ez nem semmi volt. Egyszerűen nem tudtam letenni. 2005-ben íródott a könyv, amikor a karanténnak még persze se híre, se hamva nem volt. Azóta azonban átéltünk egyet-mást, és aki tizenegynéhány évvel ezelőtt még csak valami fantáziadús elme játékának tekintette volna a történetet (talán ezért is hevert ennyi ideig kiadatlanul), ma már inkább azt mondaná – lehet benne valami. A párhuzamok a Vesztegzárral rémisztők.
2005-ben lehetetlen volt kiadót találni – írja az előszóban a szerző.
A könyvből képet kapunk, miféle káoszt idézhetne elő, és hogy az általunk ismert társadalom milyen gyorsan szétesésnek indulhatna tőle. A járvány epicentrumának helyszínéül Londont választotta Peter May, éspedig egy teljes vesztegzár alatt lévő várost. Ilyen körülmények között kerülnek elő egy meggyilkolt gyermek csontjai egy építési területen, amelyen munkások rohamtempóban igyekeznek felépíteni egy szükségkórházat. A detektív, Jack MacNeil éppen akkor kap utasítást a nyomozásra, amikor a vírus az ő családjában is megjelenik. Izgalmas, fordulatos történet.
Ami még érdekes volt – mintha egy idegenvezető kísért volna végig Londonon, olyan részletes leírást kaptunk az utcákról, fontos épületekről.

Barbcsie P>!

Egy apró hiba a genetikai kódban meghatározhat egy egész életet, elválaszthatja az okost az ostobától, a gyönyörűt a csúftól.

Barbcsie P>!

Az ártatlan öröm, amelyet csak egy gyerek képes lelni az adni aktusában, és ami éppoly valóságos, mint a kapni öröme.

Junes P>!

64. oldal (XXI. század kiadó, Budapest, 2020)

Pink_dinosaur P>!

Csak egyetlen életünk van, márpedig ez túlságosan is rövid ahhoz, hogy olyan pusztító dologra fecséreljük, mint a harag

Junes P>!

A fájdalom képes megváltoztatni, gyógyíthatatlanul megsebezni az embereket.

108. oldal (XXI. század kiadó, Budapest, 2020)

Junes P>!

Talán egyszerűen csak szeretett volna visszagömbölyödni a valóságtól elszigetelt, felelősségtől mentes gyermekkorába.

100. oldal (XXI. század kiadó, Budapest, 2020)

Junes P>!

Nem mintha az ő idejében minden annyira más lett volna. Attól függ, miben nősz fel, és miből nősz ki.

150. oldal (XXI. század kiadó, Budapest, 2020)

Szelén>!

Mert tudja, a vírus így működik: sejtről sejtre elpusztíthat bennünket. A rohadt kis szemetek! Mintha egyenesen úgy programozta volna őket a természet, hogy minden élőlényt kiirtsanak maguk körül.

Dettig>!

Elég, ha mindössze egyetlen fertőzött személy Londonba, New Yorkba vagy Párizsba utazik Vietnámból, Thaiföldről vagy Kambodzsából, és máris kész a baj. A modern légi közlekedés folytán voltaképp egy globális faluban élünk. És a buszokon, a repülőgépeken, a metrókocsikban, amelyekkel utazunk, tökéletes inkubátorokat alkottunk a vírus tenyésztéséhez és terjesztéséhez. Kódolva volt a katasztrófa az életmódunkban.