A ​társkapcsolat krízisei 4 csillagozás

Nem kell feltétlenül vesztesnek lenni
Peter Lauster: A társkapcsolat krízisei Peter Lauster: A társkapcsolat krízisei

A nemek közötti harc, a napi civódások, a csalódottság és a frusztráció, a kölcsönös szemrehányások könnyen válságba sodorhatják a társkapcsolatot. Nehéz kikeveredni abból az ördögi körből, amelybe belekényszerítjük magunkat vádaskodásainkkal, a kölcsönös bántásokkal. Hogyan jut el idáig a kapcsolat? Volt-e valaha is harmonikus és szeretetteljes? Egy kapcsolat zátonyra futásához mindkét fél hozzájárul. Peter Lauster, a ma is gyakorló pszichológus, számos könyvében azt boncolgatja, hogy a szeretetlenség miatti félelmeink gyökere saját kishitűségünkben, vészes önelégültségünkben rejlik. Hogy félelmeinket legyőzzük, meg kell tanulnunk először is szeretni önmagunkat.

M-érték, Budapest, 2006
270 oldal · ISBN: 9637304924 · Fordította: Pap Éva
Magyar Könyvklub, Budapest, 2001
286 oldal · keménytáblás · ISBN: 963547489x · Fordította: Pap Éva

Peter Lauster: A társkapcsolat krízisei

Peter Lauster: A társkapcsolat krízisei Nem kell feltétlenül vesztesnek lenni

Megnyugodhat mindenki, nem lesz több idézet a könyvből. Ahogy néhány idézet alatt már kifejtettem, ezek az idézetek végtelenül személyesek, inkább mutatnak meg engem, mint a könyvet. Ezeket én magam is átéltem, vagy magam is erre törekszem.
Ez egy újabb olyan találkozás, amelynek most kellett létrejönnie. Szeretem ezeket a csodákat, bár nem tudom megmagyarázni, és nem is akarom, de örömmel fogadom.*
Nagyon fontos felhívnom a figyelmet arra, hogy ez a könyv keveseknek fog segítséget nyújtani. Aki nem került életében olyan határhelyzetbe, amikor a pokol fenekén ülve már az öngyilkosság is az eszébe jutott, annak nem fog segíteni. Annak sem, aki nem tud, vagy nem akar kilépni az „áldozat” státuszából. Annak sem, aki az adott rendszeren belül próbál megoldásokat keresni,** mert ez radikális. Radikális, mert az autentikus életre tanít, a szabadságra, az önszeretetre, az elfogadásra, az elengedésre, őszinteségre önmagunkkal szemben. És természetesen a szeretetre, amiből gyaníthatóan nem lesz párkapcsolat.
Persze senki se higgye, hogy beértem a célba,*** de ráléptem az útra, és ez a könyv segíteni fog néhány újabb lépés megtételére.
Köszönöm Lauster, teljes szívből hálás vagyok neked és mindazoknak az embereknek, akiknek a közreműködésével eljutottak hozzám a gondolataid. Méltó helyed van Yalom, Fromm, Frankl… mellett****.

* a könnyeimmel együtt
** például listák írásával, hogy miben jó a kapcsolata és miben rossz
*** az talán soha el nem érhető, ideált pedig nem szeretnék belőle alkotni
**** például a szeretet és a szabadság polcaimon is

nyenyenye716>!
Peter Lauster: A társkapcsolat krízisei

Peter Lauster: A társkapcsolat krízisei Nem kell feltétlenül vesztesnek lenni

Nagyon jó könyv. Segít megismerni magad és a párkapcsolatod. Elfogadtam tőle, hogy nem én vagyok az egyetlen akinek sz@r csúszott a palacsintába. Gondolatokat ébreszt, segít megérteni mi, miért történt. Mindenkinek ajánlom, akár szakítás után, szakítás előtt van vagy csak meg akarja előzni azt, hogy a kapcsolata alapvető hibákon félre menjen.

Morpheus>!

Az egónak el kell tudnia viselni azt is, ha nem szeretik. Lehet, hogy nem szeretnek, de ismerem az értékeimet, és akár szeretnek, akár nem, vagyok aki vagyok.

Kapcsolódó szócikkek: érték · szeretet
Morpheus>!

A félelem a szeretet ellenlábasa, amely megöli a lelket.

Kapcsolódó szócikkek: félelem · szeretet
Morpheus>!

[…] legyünk kíméletlenül őszinték és nyíltak még akkor is, ha ez esetleg azzal jár, hogy a társunk nem fog megérteni bennünket. Vállalni kell ezt a veszélyt, vállalni kell, hogy esetleg partnerünk nem ért velünk egyet. Azt is meg kell kockáztatni, hogy esetleg elveszítjük a szerelmét. Vállalni kell a rizikót, hogy nem felelünk meg társunk, a társadalom, az egyház, a politika vagy valamely filozófia elvárásainak. Meg kell tanulnunk kimondani, hogy mit szeretünk, és mit szeretnénk elkerülni, éspedig tisztán és egyértelműen.

Peter Lauster: A társkapcsolat krízisei Nem kell feltétlenül vesztesnek lenni

Kapcsolódó szócikkek: egyház · filozófia · megértés · őszinteség · politika · szerelem · társadalom · veszély
Morpheus>!

Ne keress külső támaszt sem egyházban, sem politikai pártban vagy bármely szaktekintélyben, hanem kizárólag magadban. Szeresd önmagad, ismerd meg önmagad és légy a saját „példaképed”.

Kapcsolódó szócikkek: önismeret · példakép · szeretet
Morpheus>!

Ha nem csak arra vágyom, hogy engem szeressenek. hanem én magam akarok szeretni, és szeretek is, akkor megnyílik előttem a világ.

Kapcsolódó szócikkek: szeretet · vágy
Morpheus>!

Ha mindkét fél részéről fennáll a szeretet, akkor nincs semmi probléma, hisz mindketten győztesek. Ezzel szemben ha az egyik fél szeret, a másik nem, akkor komoly gondok vannak. Aki szeret, vesztesnek érzi magát, mert kénytelen visszahúzódni, aki nem szeret, nem érzi magát győztesnek, mert a szerető fél ajándékát nem tudja örömmel fogadni.

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
Morpheus>!

Tudatossá kell tennem magamban, hogy a társam soha nem volt a tulajdonom, és nem is lesz, hogy egyszerűen téves és őrült gondolat azt hinni, hogy bárkit is birtokolhatok.

Kapcsolódó szócikkek: birtoklás · tudatosság
Morpheus>!

Hogyan tudom elkerülni a manipuláció csapdáját? Átláthatom és megérthetem, hogy mind a dicséret, mind a büntetés tökéletesen jelentéktelen a számomra, tehát függetlenítem magam a dicsérettől és a kritikától, büntetéstől is, minthogy egyik sem jelent számomra semmit. Ez nem azt jelenti, hogy közömbössé válok, hanem egyszerűen nem engedem, hogy befolyásoljon. Kibújok alóla, s ezzel megszabadítom magam a manipulálhatóságtól. Olyan vagyok, amilyen, akár jó, akár rossz. Autentikus vagyok, aki vagyok, és ez nagyon rendjén van így. Ezzel megszűnik a másik hatalma felettem.

Peter Lauster: A társkapcsolat krízisei Nem kell feltétlenül vesztesnek lenni

Kapcsolódó szócikkek: büntetés · dicséret · hatalom · kritika · manipuláció · megértés
Morpheus>!

Fájdalmas dolog, ha valaki nem engedi, hogy segítsenek rajta. Belefullad saját problémáiba, s az, aki segíteni akar neki, szenvedni fog, mert tehetetlenül végig kell néznie társa fuldoklását. A segítségnyújtás egészséges reakció, ám a segítség visszautasítása neurotikus.

Morpheus>!

Amikor szerelmesek vagyunk, igyekszünk minél többet együtt lenni. Minthogy azonban a szeretet mibenlétét többnyire nem értettük meg, miként azt sem, hogy mit jelent egyedül lenni, sem azt, hogy mit jelent a másiktól távol lenni, így a közösség, az együvé tartozás nem születhet meg. Érthető és jó is, hogy aki szeret, az keresi a másik társaságát és közelségét. Csakhogy a túlzott közelség nem tesz jót. Az ingának ide-oda kell mozogni a közelség és a távolság között. A közelséget távolság kell, hogy kövesse, a distanciát közeledés, mert csak így tud kibontakozni az élet, az elevenség két ember között.

Kapcsolódó szócikkek: egyedüllét · közelség · szerelem · távolság