A ​magyar romlásnak századában 5 csillagozás

Péter Katalin: A magyar romlásnak századában

A magyar romlásnak századában… A romlás melyik századában? – kérdezi az olvasó, és joggal. Történelmünkben talán nem is lehet kijelölni olyan tízszer tíz esztendőt, aminek hosszabb vagy rövidebb szakaszára ne illenék, ha romlásról beszélünk. Leginkább mégis a Mohács után következő évtizedeket szoktuk a mélypontnak tekinteni, amikor a nemrégen még nagy ország területe szétesett, és a magyar állam függetlensége megszűnt. Ez a könyv azonban nem a 16. század eseményeit követi, címét is olyan valaki sugallata, aki hat év híján száz esztendővel a nagy katasztrófa után született. Zrínyi Miklóstól származik a címadó idézet, és ha Mohácsra emlékeztet, az azért van, mert a 17. századnak ez a nagy politikusa valóban valahol ott látta kora romlásának eredetét.

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyar História Gondolat

>!
Gondolat, Budapest, 1975
196 oldal · ISBN: 9632802616

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Alvarando P>!
Péter Katalin: A magyar romlásnak századában

A sorozat ezen kötete Bethlen Gábor sikertelen bécsi lánykérésétől Zrínyi Miklós haláláig tárgyalja a magyar történelmet, a királyi Magyarország és az Erdélyi Fejedelemség főbb szereplőinek karrierjén keresztül. Láthatjuk hogyan maradnak hűek a Habsburgokhoz Eszterházy Miklós és Pálfy Pál nádorok, miközben azért próbálják azt összehozni, hogy a három részre szakadt ország végre egyesülhessen. Láthatjuk hogyan dől romba a Bethlen Gábor által felépített Erdélyi Fejedelemség. Azt még láthatjuk, hogy I. Rákóczi György sikeresen harcol a harmincéves háború végső szakaszában, de utódja lengyelországi hadjárata majd a Porta haragja elhozza a káoszt Erdélyre. A fejedelmek mellett megismerhetjük a tragikus életű Rákóczi Zsigmondot is, akinek a házasodási szokásait érzésem szerint a szerző enyhén szólva ironikusan mutatja be. A kötet egy része Zrínyi Miklós katonai és irodalmi pályafutásával is foglalkozik, külön fejezetet kap a Szigeti veszedelem, de több kisebb művét is megismerhetjük, főleg a politikai mondanivalója miatt. A kötet jobbára csak a politikatörténet mentén dolgozza fel a témát, Zrínyi által került elő egy kicsit a művelődés. A szöveget a sorozathoz hűen képek egészítik ki, amelyek közelebb hozzák hozzánk az olvasmányt. Ajánlható bárkinek ez a kötet, aki a 17. századi Magyarországról szeretne olvasni!

cserepes_virág>!
Péter Katalin: A magyar romlásnak századában

Igazából csak a könyv második felét olvastam, mert kellett az OKTV-és választott témámhoz, de nagyon regényesen és egyáltalán nem szárazon ír Magyarország három részre szakadásának időszakáról


Hasonló könyvek címkék alapján

Nagy László: Kard és szerelem
Nagy László: Egy szablyás magyar úr Genfben
Szekfű Gyula: Rövid magyar történet 1606–1939
R. Várkonyi Ágnes: Megújulások kora
Kovács Ágnes: Károlyi Sándor
Nagy László: A török világ végnapjai Magyarországon
R. Várkonyi Ágnes: Europica varietas – Hungarica varietas
Makkai László: A kuruc nemzeti összefogás előzményei
Hermányi Dienes József: Hermányi Dienes József jegyzetkönyve
Rákóczi László: Rákóczi László naplója