Meg ​kell halnod (Roy Grace 13.) 25 csillagozás

Peter James: Meg kell halnod

Mi tesz valakit gyilkossá?
A szerelem vak. A szerelem öl.
Lorna Belling jobb életet érdemel. Egy bántalmazó férjnél mindenki jobbat érdemelne. Így gondolja ezt a fodrásznő is, ám pokoli házassága elől menekülve egy újabb férfi bűvöletébe kerül, aki a csillagokat is lehazudja neki az égről. A vendége telefonján véletlenül megpillantott fénykép végképp összetöri Lorna boldog újrakezdésről szőtt álmait. Az őt ért sérelmekért azonban valakinek végre fizetnie kell…
Amikor Brightonban egy nő holttestére bukkannak egy fürdőkádban, Roy Grace nyomozó főfelügyelőt riasztják. Az első látásra sima ügy fő gyanúsítottja is megvan, így Grace-nek nincs kétsége afelől, hogy a távollétében a megbízottja, Guy Batchelor nyomozó felügyelő lezárja a vizsgálatot. A nyomozás során azonban egyre több lehetséges forgatókönyv merül fel, és az események végül olyan fordulatot vesznek, amely a tapasztalt kollégákat is meglepi.

General Press, Budapest, 2019
380 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634523086 · Fordította: Szabó István
General Press, Budapest, 2019
380 oldal · ISBN: 9789634523352 · Fordította: Szabó István

Peter James: Meg kell halnod

Ki ölte meg Lorna Bellinget? A könyv központi ügye a bonyolult és szerelmes Lorna Belling gyilkossága, (öngyilkossága?) Lorna azt remélte, hogy egy másik férfi iránti szeretete segít neki elmenekülni kilátástalan helyzetéből. De egy találkozó megsemmisíti álmát. Nyilvánvaló gyanúsított a bántalmazó férje. Ennek a lehetséges bűncselekménynek a motivációja sok bonyodalmat okoz Grace és csapata számára. Ráadásul értesítik, hogy a volt felesége öngyilkosságot követett el Németországban, s ekkor szembesítik azzal a ténnyel, hogy van egy tízéves fia, Bruno. Felesége, Cleo támogatásával Grace-nek meg kell birkóznia ezzel a hatalmas, életét megváltoztató eseménnyel is. A krimi szerelmesei fellélegezhetnek: Peter James megint egy kiváló krimit tett le az asztalra. Habár tele van az eredeti „ki tette” típusú krimikre jellemző sajátosságokkal, ugyanakkor kreativitása könnyűszerrel emeli ki az átlagos nyomozós darabok mocsarából. És a „lassú víz partot mos” perspektívájával (nyugtalanító-nyomasztó, mereven csordogáló cselekményével) szemben, ez egy fordulatosabb, tipikusan krimisebb darab. Noha e sorozat könyveit önmagában is el lehet olvasni, a háttér-történet és a karakterfejlesztés teljes előnyeit akkor lehet igazán élvezni, ha sorozatként olvassuk őket.

Peter James: Meg kell halnod

Kissé lassan indul be, de utána expresszvonat lesz a helyközi vicinálisból. Az eredmény meglepő, ami sejthető ugyan, de mégsem úgy. Mesteri a csavar benne, a lelki tényező és a sok egyéb háttérből picit visszavenne, feszesebb, még izgalmasabb lehetne a krimi. Egy hagyományos nyomozós történet, nem vérben tocsogó akciókrimi .

smetalin>!
Peter James: Meg kell halnod

Nagyon langyos ez a sorozat. Az ez előtti résznél pedig megfogadtam, hogy abbahagyom a sorozatot, de lám mégis csak elolvastam. Hát az van, hogy nem változott. Sok az üresjárat, a felesleges szócséplés, a történet meg olyan, hogy erre sem fogok emlékezni, mint az előzőeket sem igazán tudnám felidézni. A zsaru magánélete csorog tovább, az összefüggő,de amúgy lehet ugrálni a részek között, de ha pont ugrassz egy nagyot és kihagyod se lesz nagy baj. Legközelebb én is a hétmérföldes csizmámat veszem fel, és átlépem, de az egész sorozatot.
A krimi része ennek, hát mondom semmi extra.

Rooxy>!
Peter James: Meg kell halnod

Nagyon szeretem az író könyveit, így még azokkal is kissé elfogult vagyok, amik azért nem igazán kiemelkedőek. Ennél a könyvnél a nyomozati szállal nem volt gond, végig fenn tudta vele tartani az író a feszültséget. Viszont a főszereplő magánéletével kapcsolatos részekkel ezúttal akadtak problémáim… A vége egy picit kiszámítható volt, de ettől még olvasmányos és szórakoztató könyv volt.
Bővebben: http://ilovebooks.blogger.hu/2021/08/20/peter-james-meg…

robinson P>!

– Tudod, ki a pesszimista?
– Mindjárt megtudom. Na?
– A tapasztalt optimista.

mate55>!

Semmivel érkezünk erre a világra, és a távozásnál sincs szükségünk zsebekre, mert semmit nem viszünk magunkkal.

robinson P>!

Az emberi gonoszságnak nincsenek határai. […]
Gyakran jutott eszébe Edmund Burke egyik mondása: „A gonosz dicsőségéhez elég annyi, hogy a jó emberek nem tesznek semmit.”

Kapcsolódó szócikkek: gonosz
robinson P>!

– Tudod, mit, kisöreg? Az élet veszélyes. Senki sem jön ki belőle élve.

mate55>!

– Tudod, mi a legborzalmasabb a családon belüli erőszaknál? Az áldozatok jelentős része nem meri otthagyni a partnerét, mert fél a bizonytalan jövőtől.

mate55>!

Azt mondják, akkor hal meg igazán az ember, amikor az utolsó ismerőse is meghal.

mate55>!

– Az egyik indián törzs bölcsessége volt, hogy mielőtt megítélnél valakit, járj tíz hónapig a cipőjében.

robinson P>!

Úgy vélte, hogy minden gyilkos elkövet legalább egy hibát. Valahol.
Csak meg kell találni.

robinson P>!

– Egy kicsit James Bondra emlékeztetett.
– James Bondra? És melyikre? Daniel Craigre, Pierce Brosnanre, Roger Moore-ra, Sean Conneryre vagy valamelyik másikra?

mate55>!

Az egyik kedvence Kurt Vonnegut egyik, talán kissé tiszteletlen sora volt: „Ide figyeljenek: A végből születtünk erre a világra, hogy ökörködjünk. Nehogy elhiggyék az ellenkezőjét.”

Roy Grace sorozat · Összehasonlítás