Ady ​és Csinszka 7 csillagozás

Egy másik szerelem története
Péter I. Zoltán: Ady és Csinszka

„Csinszka ​akaratos, makacs, de játékos, vágyakkal teli és élni akaró gyermek volt, jókedvű gamin, akinek csipkelődő szelleme és csúfondáros hajlandósága csakhamar jól összehangolódott Ady ostorvágósan suhogó, maró, epés emberszólásával. Bandit érdekelte Csinszkában a vidéki 'úri' lány, a nem pesti és nem zsidós, ingerelte fiatalsága, lánysága, kereszténysége, osztálybelisége (erdélyi fél-mágnás – konferálja be Hatvanynak). Tetszett házassági hajlandóságának az eredeti szituáció is: a 'vár' és Budapesten a haragos apa (…) Izgatta a harc a zord apával, a konzervatív Tisza-baráttal, de mindenekfelett tetszett a kislány, a különös, kedves, szeleburdi teremtés, akinek lényében nincsenek konvenciók, aki nem ismeri a gátakat, épp ezért nem is retten meg előttük, és akiben a gyerekes külső s a pajzán modor ritka nagy emberséget takar.” (Bölöni György)

„Sokféle szándékból terelődött össze Ady házassági akarata. Legőszintébb volt mindezek között, hogy ezt a friss, csikós,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2008

Róluk szól: Ady Endre, Csinszka

Noran, Budapest, 2008

Csinszka

cseri>!
Péter I. Zoltán: Ady és Csinszka

Péter I. Zoltán: Ady és Csinszka Egy másik szerelem története

Nagyon utáltam az elején Csinszkát. És bár meg nem szerettem, de azért az biztos, hogy nagyon átformálták az Adyval töltött évek. Ezt elég drámai látni egyébként. Nehéz dolga volt, és nagyon fiatalon kellett helyt állnia, és ő ezt megtette, és biztos meg is érte neki.
Ez persze nem szerelem volt. Bonyolultabb helyzet, de ha valaki elolvassa a könyvet, akkor át lehet látni.
Majd még foglalkozom Csinszkával, más nézőpontból meg a későbbi életével, de nem mostanában.

@sztimi53 – köszi! :)

Frank_Waters I>!

Tudja, mire tanított meg Páris? Hogy a festett arcnál szebb az én igénytelen – de érintetlen arcom. Hiszi-e?

46. oldal (Csinszka Adynak)

Frank_Waters I>!

Íme a jövőt megérző, jóslatos levél [Lédától, 1912-ből]: "Kedves Szűts, Én már tudom ki az, aki utánam jön. Jól van, vegye át Adyt, amit meg tudtam menteni, megmentettem, többet senki se tudott volna. A neve Bertuka, dr. Boncza miniszteri tanácsos lánya. Érdeklődtem utána, vékony, kis leány, sovány, mint egy esernyőnyél, elöl-hátul szexuális duzzanatokkal. Lausanne-ban vagy Gengben ismerkedtek meg, amikor Ady ott járt. Ez is belekapaszkodott, mint a többi, szintén meg akarja menteni, istenem, s azóta mindig rosszabbul van. Mit mondanak Pesten a színésznők? Harmos Ilona, Szűcs Kornél: Ady vegyél el. Hát csak mentse meg, s ne legyen az a vége, hogy ő maga is alkoholista lesz. Most nagy levelezés van köztük, mint szokás, a leány írja naponta a leveleket, Ady néha válaszol. Azóta nekem is buzgón küldi a leveleket, panaszkodik, hogy beteg. Mindig így tesz; ha új nő van a játékban, betegségről panaszkodik. Mondja, ez lesz az utódom, ennek őriztem én meg Adyt? Különös, hogy a sors mindent elvesz tőlem. S ez a Dodó [Léda férje – sz. m.] hogy szereti ezt az embert, néha féltékeny vagyok rá. Én már nem bánom, történjék bármi, csak nagyonfáj, hogy ez lesz a vége.

Adél

Kapcsolódó szócikkek: Lausanne
Frank_Waters I>!

Higgye el, hogy a kultúra, a mai, a miénk, nem is olyan nagy dolog, hogy egy egészséges tizenhat éves kislyány könnyen le ne számolhatna vele.

20. oldal (Ady Csinszkának)

Nadjaa>!

Úgy fájna, ha fölbosszantana, ha komolyan vennéd – ha szép – ragyogó – arcod – csak egy percig is elszomorodna – ennyi kicsinyes méltatlanság láttára. – Bocsáss meg Neki – Drága – én megbocsájtottam – s a harag úgy piszkítja, úgy öregíti, eltorzítja – a haragvó embert. – Nekünk nem szabad elcsúnyulni.

Nadjaa>!

Ha pénteken írt levelem szent és szép lázas émotionjára gondolok, ma is irigyen, büszkén érzem, milyen igaz – szép – és nemes volt a felindulásom. – Milyen méltó volt gyönyörű, bennem élő, lobogó – forró gőgöm, lázadásom, és milyen igaz – szent, asszonyi érzés az alázat, a megsemmisülés, mikor önként választott és Sorsomtól kirendelt Uram lábainál félve egészen kicsin és boldogan – megcsókolom azt. És milyen – csodásan – szép – az és rendkívüli, h[ogy] egymásért születtünk, csaltunk – harcoltunk – kerestünk, fájtunk, sírtunk mai napig; h[ogy] játszottunk és kijátszottunk érzéseket, embereket egymásért, hogy mindég, magunkban – egymásért, egymásnak. – Csinszkym, be szép, be gyönyörű – be páratlan ez.

Csinszkám,
úgy értsd, ahogy én írom most: ha te ne volnál, minden bátorítás, minden más haszontalan volna, s én most nem élnék tovább. A te életed s a folytonos reádgondolás a morfinista morfiumja, s szinte galádul sok öröm ez időkben. Szeretem sok, bolondos színű, kiszámíthatatlan s végzetes voltodat, de – talán mégiscsak rontanálak – magamnak! –, ha mindent bevallanék. Szeress, mint én, s gondolj a halálra mindig, hogy el ne rontsuk egymásnak a kivételes szépségeket, miket kaptunk, s miket ma egy órában elveszítettünk a sír aljáig.

Kapcsolódó szócikkek: Csinszka