A ​bolygók 4 csillagozás

Peter Francis: A bolygók

Az ​utóbbi két évtizedben többet tudtunk meg a bolygókról, mint az elmúlt három évezred során összesen, és az új ismeretek hatására jócskán meg is változott a róluk kialakult kép. Számos, sokáig titokzatosnak tűnő jelenséget sikerült megmagyarázni, s az eddig fényfoltoknak látszó objektumok új világgá tárultak. Az ismereteknek ezt az ugrásszerű megnövekedését főként az űrszondákkal végzett vizsgálatok tették lehetővé. Ezekre alapozza a könyvet a szerző, a londoni Szabadegyetem oktatója, aki kiadónk kérdésére a Vénuszról és a Szaturnuszról szóló fejezetet utólag még ki is egészítette a legfrissebb eredményekkel. Nem a csillagás hagyományos szemszögéből, hanem a geológus nézőpontjából mutatja be a nyolc \"új világ\" és a körülöttük keringő holdak \"földrajzát, geológiáját, meteorológiáját\" – vagyis felszínét, felépítését, légkörét, a Földet választva viszonyítási alapul. A teljesség kedvéért ír bolygórendszerünk kisebb tagjairól, a meteoritokról, kisbolygókról, üstökösökről is, majd… (tovább)

Gondolat, Budapest, 1988
422 oldal · ISBN: 9632818725 · Fordította: Guman István

Geotacsi>!
Peter Francis: A bolygók

Kiskorom óta lelkesedek a világűr rejtelmeiért, amit a könyv újra felébresztett bennem. Az író egyszerűen, közérthető módon fogalmaz és olykor a humort sem veti meg. A stílusa miatt kedvet kaptam további műveinek az olvasásához. Annak ellenére, hogy egyes részei már elavultak, érdekes olvasmánynak tartom. Egyedül azt sajnálom, hogy nem olvashattam el előbb.

attatoth P>!
Peter Francis: A bolygók

Kiskamaszként vettem meg a könyvet, akkorban egy jó időre elbűvölt. Egyszerűen lenyűgözött a bolygók és holdak változatos és különleges világa. Sok év után újra olvasva, ma sokkal rövidebbnek tűnik, de nagyon jól összefoglalta akkori tudásunkat. Az űrkutatás fejlődésével persze már elavult, mégis érdekes olvasmány.

Terka6>!

A bolygók közül a Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter és Szaturnusz már azóta ismert, amióta a gondolkozó ember először az égboltra tekintett. Fényességükön kívül még az is felhívta rájuk a figyelmet, hogy az állócsillagháttérhez képest ide-oda vándorolnak. Egy ideig az egyik irányba haladnak, azután megállni látszanak, majd az ellenkező irányban mozognak, egy idő múlva ismét megállnak, és újra az eredeti irányban folytatják útjukat. Maga a „planéta” szó görög eredetű, jelentése vándor.