Mulandó ​Üresség (Üresség-trilógia 2.) 11 csillagozás

Peter F. Hamilton: Mulandó Üresség

Óriási ​zűrzavar támad a Nagy-Nemzetközösségben, mert küszöbön áll az Eleven Álom mozgalom vallásos Zarándoklata a titokzatos Ürességbe. Ráadásul nem csak egy ellenséges flotta közeledik, hogy kiirtsa az emberiséget, de a homályban könyörtelen polgárháború robbant ki, melynek tétje, hogy milyen úton fejlődik tovább az emberi faj.

Az egyre kétségbeesettebbé váló politikai frakciókkal csupán Paula Myo, a tántoríthatatlanul céltudatos nyomozó száll szembe. Kénytelen összecsapni egykori, de még ma is halálos ellenségeivel, gyanúsan viselkedő munkatársaival, miközben rádöbbenarra, hogy kezd kifutni az időből.

Közben pedig valahol Colwyn Cityben rejtőzködve egy fiatal nő, Araminta rádöbben arra, hogy ő a Második Álmodó. Menekülnie kell, mert ettől kezdve szinte mindenki az ő fejére pályázik.

Mindezekért a fejleményekért, Edeard, a híres Vízenjáró a felelős. Az Eleven Álom messiása valamikor nagyon régen az Ürességben élt. Sok milliárd ember merít erőt az álmaiból,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2008

Delta Vision, 2019
776 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633953020 · Fordította: Varga Csaba Béla

pat P>!
Peter F. Hamilton: Mulandó Üresség

Jó, de akkor most valaki mesélje el, hogy a Nemzetközösségben játszódó, nagyjából… hát, valahány darab cselekményszál hol ért véget maradt abba, a kötet vége előtt 150-110 (melyik ugye épp hol volt soron) oldallal, mert már most nem emlékszem.
Edeard történetének minden nüansza megvan, köszi. Volt idő benne elmélyedni. (Bár az esküvőt letudtuk valami másfél oldalban?! Épp csak kiderült, milyen ruhája van a menyasszonynak? Ne már! :)

Viccet félretéve, egészen izgalmas és érdekes vége lett helyen szakadt félbe egy csomó cselekményszál. Edeard története kifejezetten szemöldökfelszaladósra sikerült, és a Mellékesen Ténfergő, Egyébként Baromi Érdekes, de Érdektelen Szupertáposságba Pácolt Poszthumán Szereplőfélék kalandjai is pont felcsigázták volna az érdeklődésemet, mikor elhagytuk őket szép sorjában a kanyarokban.

Indítványozni fogom, hogy a harmadik kötet fantasy kategóriában rajtoljon. Nem is azért, mert gondolom annak is effektíven Edeard-fantasy a bő fele, hanem azért, mert az ún. SF rész is annyira hiperhajtóműves meg egzotikus anyagos meg szilfenösvényes, hogy annyi erővel varázspálcájuk is lehetne. spoiler

kvzs P>!
Peter F. Hamilton: Mulandó Üresség

És a bábuk mozgásba lendülnek…
Látszólag egyre több mindent tudunk, valójában egyre kevesebbet értünk. Az Üresség és a Nagy-Nemzetközösség világa is tartogat még meglepetéseket, amelyek az egész világ sorsára hatással lehetnek. Nagyon kíváncsi vagyok a végjátékra, remélem nem kell rá sokáig várnunk.

Nuwiel P>!
Peter F. Hamilton: Mulandó Üresség

Édes Ozzie! – kiált fel elkeseredetten a lelkes Hamilton rajongó énem, miután becsukta ezt a könyvet és letette maga elé az asztalra. Igazán nem vethetem az író szemére, hogy az Ürességben játszódó szál is megjelenik a könyvben, hiszen maga az Üresség köré szerveződik a trilógia, de amikor a könyv 60%-a bent játszódik (részletes statisztika: spoiler), az már kissé túlzás. Olyan ez, mint Ozzie utazása az előző duológiában: biztos fontos valamiért, de nem lehetett volna rövidebb?

Edeard története úgy folytatódik, ahogy az első részt olvasók várnák. Folytatja a harcot a várost uraló bandák ellen, egyre nagyobbak a tétek és egyre durvábbak az ellencsapások is, de semmi igazán egyedi, semmi igazán ötletes nincs benne. Nagyon ritkán, általában az álmok utolsó oldalain történik végre valami, ami segít jobban megérteni, miért is vágyik az Eleven Álom mozgalma az Ürességbe, vagy mi a fene is az az Üresség, de nem érzem, hogy ez ellensúlyozná a többit. Inkább Justine fejezetei azok, amik segítenek megérteni az Üresség működését, ő viszont szerintem túlságosan alulreprezentált.

A Nagy-Nemzetközösségben igencsak felpörögnek az események, a számomra izgalmas események ott történnek, az a történet jelene számomra. Még spoiler mögé sem merem dugni azt a fordulatot, ami a leginkább felcsigázta az érdeklődésemet, hogy aztán megint kispadra küldje Hamilton, és tovább foglalkozzon Araminta menekülésével vagy Paula nyomozásával. A Júdás elszabadul óta eltelt 1200 év történéseiről persze itt derül ki a legtöbb információ, de a fent linkelt statisztikából is érezhető, hogy nem jut elég idő ezekre. Míg az Ürességben csak Edeardot követi a sztori, azon kívül három-négy szál is osztozik az oldalakon.

Összességében tehát csalódottan fejeztem be a könyvet, pedig én még a többség körében népszerűtlen Eltékozolt ifjúságot is szerettem. A végére valószínűleg minden össze fog állni egy nagy képbe, de jobban örültem volna, ha nem ezen az úton kell eljutni odáig.

erasmus>!
Peter F. Hamilton: Mulandó Üresség

Tipikus Hamilton, vagy 200 oldalt ki lehetett volna vágni belőle. Az előző könyvei is ilyenek voltak, de egyre nehezebben bírom magam átrágni ezeken a teljesen felesleges mellékszálakon, aminek várhatóan vajmi kevés kapcsolódási pontja lesz a fináléhoz.

nyulbocs>!
Peter F. Hamilton: Mulandó Üresség

Annyira szeretem az egész történetet, mindig örülök, amikor felismerek egy régi szereplőt.
Várom nagyon a befejezést, igazából nem értem az ürességet, hátha a végére egyértelműbb lesz nekem is. Csak spoiler