A ​világ végei 29 csillagozás

A földtörténet tömeges kihalásai
Peter Brannen: A világ végei

„Szellemes, ​lírai, és izgalmas, mint egy krimi. Brannen bámulatos mesélő, márpedig ezt a történetet érdemes elmesélni.” Goodreads

Apokalipszis, most?

A Föld történetében eddig ötször fordult elő, hogy egyetlen geológiai pillanat – kevesebb mint egymillió év – alatt csaknem valamennyi élőlény megsemmisült.
A legújabb tudományos kutatások szerint a tömeges kihalásokat azonban nem valamilyen külső tényező – például egy kisbolygó becsapódása – okozta; a földtörténet megakatasztrófáiban a klímaváltozás játszhatott kulcsfontosságú szerepet.
Peter Brannen tudományos újságíró ezt az állítást vizsgálja könyvében. A legfontosabb földtörténeti helyszíneket felkeresve az idő mélyére utazik, majd a téma legelismertebb szakértőivel – paleontológusokkal, geológusokkal, geokémikusokkal, jövőkutatókkal – beszélgetve vérbeli nyomozóként illeszti össze a múlt kirakósának darabjait, hogy felvázolja az emberiség és a Föld lehetséges jövőjét.

„Amikor a jól fésült… (tovább)

Park, 2022
408 oldal · ISBN: 9789633557112 · Fordította: Gyárfás Vera
Park, Budapest, 2022
408 oldal · ISBN: 9789633557129 · Fordította: Gyárfás Vera

Katalin_V_Tóth>!

Peter Brannen: A világ végei A földtörténet tömeges kihalásai

Szeretem az ismeretterjesztő irodalmat, a biológia kedvenc témáim közé tartozik, onnan pedig már csak egy apró ugrás ez a terület. Nem volt egyszerű olvasmány a szakmai részletek, szakszavak miatt, de megérte, mert nagyon sokat tanultam belőle. Az öt kihalást meséli el rávilágítva az összefüggésekre és ezzel párhuzamosan előremutat a hatodik kihalás lehetősége felé.
Bővebben a blogomon:

Baráth_Zsuzsanna P>!

Peter Brannen: A világ végei A földtörténet tömeges kihalásai

Hány tömeges kihalás volt és mennyi lesz még? Egészen pontosan öt kihaláson van túl a Föld, és már vastagon benne vagyunk a hatodikban is. A jó hír az, hogy van már rutinja a Földnek a tömeges kihalásokban – gondoljunk bele, 4,6 milliárd év alatt mennyi mindenen ment keresztül – , vagyis van remény, a rossz az, hogy a végzet elkerülhetetlen. Na nem mostanában várható a világvége, beletelik még valószínűleg néhány százezer vagy millió évbe, de akkor is mellbevágó szembesülni azzal, hogy egyszer tényleg vége lesz annak a földi életnek, amit most ismerünk. Félelmetes végigolvasni, hogy a tudósok nem csak a múltról tudnak mindent, hanem a jövőről is, az élet ugyanis tudomány, és mint olyan előrelátható. Az ugyanakkor nagyon is izgalmas, ahogyan a szerző velünk együtt fedezi fel, hogy mit lehet tudni a múltról és mi vár még ránk a közeli és távoli jövőben. Jót tesz az egonak szembesülni azzal, hogy milyen aprók is vagyunk a földi élet rendszerében, hiszen 4,6 milliárd! éve létezik az élet a Földön, amelyben nekünk eddig csak néhány százezer év jutott. Belegondolt már valaki abba, hogy a dinoszauruszok 200 millió évig uralták a Földet? És abba, hogy előttük még hány élőlény mondhatta el ugyanezt magáról? Vajon nekünk is lesznek millió éveink vagy csak egy kis epizód leszünk a Föld történetében? Meglepő módon erre a kérdésekre is választ kapunk a könyvből, tényleg döbbenet, hogy hol tart már a tudomány, mennyi mindent tudnak a tudósok előrejelezni, illetve milyen sok minden derült már ki az előttünk járó korok történetéből. Ez a katartikus erejű könyv alapvetően egy izgalmas nyomozás, amelyhez kell egy kis elszántság, hiszen nagyon figyelni kell a tudományos magyarázatokat, hogy ne veszítsük el a fonalat, de összességében nagyon is megéri végigolvasni, mert egy valóban időn túli tudásra tehetünk szert általa.
A teljes kritika itt olvasható:

Renáta_G>!

Peter Brannen: A világ végei A földtörténet tömeges kihalásai

Olvasmányos, érdekes kötet, ami nem nélkülözi a szakmai, latin kifejezéseket sem, szóval lesz azért munkánk a rengeteg információ feldolgozásával, de akit érdekel a téma, nyitott szemmel tekint a világra, nyitott a tudományok felé, garantáltan élvezni fogja ezt az időutazást a megakatasztrófákon keresztül.

Olvashatunk azokról az élőlényekről, amelyek számunkra rém távoli múltban éltek ezen a bolygón. Arról, hogy miként éltek, milyen életkörülmények között, majd végigvezet ezek változásán, a geológiai, biológiai változásokon, melyen a kihaláshoz vezettek. És azt is megmutatja, hogy a tudomány emberei miként képesek a múlt maradványai alapján visszakövetni az idő fonalát.

A kötet végén kapunk egy elemzést napjainkról is és, hogy vajon mire kell számítanunk a jövőben. Elgondolkodtató, tökéletes zárása a könyvnek. De vajon valóban képesek vagyunk rá, hogy a múlt ciklikus eseményei alapján megjósoljuk a jövőt?

Bővebben: https://www.kulturpara.hu/2023/12/a-foldtortenet-tomege…

kissvirag22 P>!

Peter Brannen: A világ végei A földtörténet tömeges kihalásai

Nagyon érdekel, és szeretem a témát, amivel a könyv foglalkozik, és remekül is szemlélteti, mutatja be a kihalásokat.
Szinte magam előtt láttam a Földet a korokban, amiken a könyv végig vitt.
Amire nem számítottam, hogy sikerül ezt nem kevés humorral kivitelezni. De így lett. Nagyon tetszett. :)
A kép, amit az emberiség közeli jövőjéről festett….hát enyhén szólva nem biztató, ellenben nagyon elgondolkodtató.

Delfinlány>!

Peter Brannen: A világ végei A földtörténet tömeges kihalásai

Fantasztikusan érdekes könyv, de erősen szakmai, mert tele van latin szavakkal és szakszavakkal. A paleontológia iránt érdeklődőknek kötelező és ne adjátok fel, mert érdemes elolvasni, csak nem könnyű. Remek ahogy bemutatja a nagy kihalások lehetséges okait és leírja a helyszíneket ahol, és a módszereket ahogyan ezek után kutatnak. Külön érdeme, hogy kitér a lehetséges jövőre, jövőnkre is, ami nem túl biztató.

Ceela>!

Peter Brannen: A világ végei A földtörténet tömeges kihalásai

Információgazdag, ugyanakkor mégis olvasmányos. Tetszett, hogy az akár egymásnak ellentétes véleményeket is bemutatta, amiből ki-ki levonhatja a maga következtetéseit. Nem tudományos szakkönyv, hanem igényes ismeretterjesztő irodalom. Ha pedig valaki jobban szeretne elmélyedni valamelyik bemutatott elmélet részleteiben, a könyv végén szakirodalom-listát is talál. Ajánlom, ha valakit érdekel ez a téma.

lakatoszoltan>!

Peter Brannen: A világ végei A földtörténet tömeges kihalásai

A könyv érdekesen vezet végig a földi élet és annak nagy, ismert kihalási eseményein. A stílusa jó a könyvnek, próbál pártatlan maradni olyan eldöntetlen kérdésekben, melyek még a tudósok előtt is kétségesek, így nem tolja az olvasó képébe a saját igazát a szerző.

Az utolsó rész, ami a mai kor és a rövid jövőképelemzés, az nagyon hatásos. Pozitív, hogy nem mondja, hogy most itt a világvége, csak azt, hogy nem lesz jó vége, de az emberi tényező fontos dolog a jövő kialakításában, melyet a zárszavak koronáznak meg.

Egyedüli negatívum, hogy elég sok ismétlés van a szövegben, újra és újra visszatérnek magyarázatok, amik töltetléknek tűnnek. Valószínű ezek nyomatékosításnak szánt ismétlések.

Én ajánlom a könyvet az érdeklődőknek.

shadowhunter1975 P>!

Új geológiai korszak hajnalán járunk.

shadowhunter1975 P>!

Egy tömeges kihaláshoz mindenekelőtt áldozatokra van szükség.

39. oldal, Az ordovícium végi tömeges kihalás

shadowhunter1975 P>!

Az ordovícium maga volt a buja káosz: a hihetetlen, korábban soha nem tapasztalt virágzást azonban még hihetetlenebb bukás követte. Megkezdődött a tömeges kihalások kora.

34. oldal, A kezdetek

Füles>!

Ami az ember szerint szép, azt elhagyja a szerencse.

Niki4>!

…ha elég messze vezetjük vissza a családfánkat, végül eljutunk a vakmerő halakig

120. oldal, A késő Devon időszaki tömeges kihalás

Niki4>!

… ha a Triász végi tömeges kihalást vesszük alapul, az ökoszisztémák nem évtizedek, évszázadok vagy akár évezredek, hanem évmilliók alatt térnek csak magukhoz.

208. oldal A Triász végi tömeges kihalás

Niki4>!

Napjainkban … a szárazföldi emlősök mindössze három százaléka él természetes élőhelyén, a biomassza fennmaradó 97 százalékát az ember, a haszonállat-állomány, illetve a házi kedvencek alkotják.

298. oldal A Pleisztocén végi tömeges kihalás

Niki4>!

Az ősmaradványok leletanyaga hihetetlenül hiányos. Egy közelítő becslés szerint a valaha élt fajok felfoghatatlanul elenyésző részét, mindössze 0,01 százalékát ismerjük.

310. oldal A pleisztocén végi tömeges kihalás