Peter Boxall (szerk.)

1001 ​könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz 41 csillagozás

A regény történetének teljes körű krónikája
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Egy remek és bátor kézikönyv a világ képzeletét megragadó regényekről és szerzőkről. Hasznos kalauz a könyvekhez, amelyek – akár kritikai sikerként, akár kultuszműként – hatást gyakoroltak ránk. Az írókból, kritikusokból, tudósokból álló nemzetközi szerzőgárda eklektikus válogatása új megközelítést ad a régi klasszikusokhoz, és eligazít a kortárs szépirodalom hatalmas dzsungelében. Több mint 600 színes illusztráció – könyvborítók, plakátok és fakszimile oldalak –, a regényekből vett idézetekkel kiegészítve: íme az ideális segédkönyv az olvasás szerelmeseinek.

Eredeti megjelenés éve: 2006

A következő kiadói sorozatban jelent meg: 1001... GABO

GABO, Budapest, 2008
960 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636891947 · Fordította: Beczásy Dorottya, Bori Erzsébet, Bozai Ágota, Dobos Lídia, Egyed Natália, Komló Zoltán, Medgyesy Zsófia, Székely Péter
GABO, Budapest, 2007
960 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636890759 · Fordította: Beczásy Dorottya, Bori Erzsébet, Bozai Ágota, Dobos Lídia, Egyed Natália, Komló Zoltán, Medgyesy Zsófia, Székely Péter

Don Quijote de la Mancha · Miguel de Cervantes

Nikolett0907 P>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz A regény történetének teljes körű krónikája

Bár nagyon örülök neki, hogy volt lehetőségem kézbe venni és benne összegyűjtött anyag értékesnek gondolom, lenne némi problémám vele.

Senkit nem óhajtok bántani, de ha már egy ilyen súlyos kötetet összeraknak miért nem figyelnek oda a hibákra?
Az egy dolog, hogy a nyelvhelyesség, vagy helyesírás nem megy, de a legtöbb műnél a fordítás botrány.
Azt hittem rosszul látok, címeknél, bizonyos kifejezéseknél ilyet leírni és kiadni…. inkább nem írom le mit gondolok ilyenkor.

Bár bele fogok lapozni, ötletelések miatt, ez három csillagnál többet nem ér a számomra.

Kár érte.

Frank_Waters I>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Nem rossz. De az egész oldalas Coelho-képért nem bocsátok meg.
Ja és azért sem, hogy tele van hibákkal. Nevek helytelenül írva – cselekményleírásokban is hülyeségek… Gyerekek, azért lehetnénk igényesebbek is. (Ford Perfect meg a „Reggeli Tiffanynál” csapták ki nálam a biztosítékot.)

Emmi_Lotta I>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Hibái ellenére is fontos kézikönyv, amit érdemes rendszeresen tanulmányozni.
Az első benyomás a meglepődés volt a könyv vastagságán (960 oldal) és súlyosságán (több mint 2 kg, mivel fényes, merített papírra nyomták). A beltartalmat illetően azt találtam megdöbbentőnek, hogy a tárgyalt művek milyen nagy – kb. fele – arányban nincsenek lefordítva magyarra. Vonatkozik ez mind a régebbi, mind pedig a kortárs irodalomra. A nőírókat a lefordítatlanság nagyobb arányban érinti, mint a férfiszerzőket.
Amíg nem ismertem a könyvet, attól tartottam, hogy indokolatlanul az amerikai írók műveinek bemutatása lesz túlsúlyban, de kellemesen csalódtam: az európai szerzőkön kívül szép számmal képviseltetik magukat az ázsiai, afrikai és ausztráliai szerzők is.
Az 1001 műből hatot jegyeznek magyarok (Gárdonyi, Márai, Konrád, Kertész, Krasznahorkai és Esterházy egy-egy regénye). A többi finnugor nép csak a finnek és az észtek által van képviselve a kötetben.
Finn írók közül Väinö Linna, Veijo Meri, Arto Paasilinna és a svéd nyelvű Tove Jansson került bele a válogatásba. Meglepetés számomra, hogy minden idők legnagyobbnak tartott finn szerzőjének, Mika Waltarinak hatalmas életművéből egyetlen regény sem tartatott érdemesnek arra, hogy szerepeljen a kiválasztott művek között.
Létszámarányuknál nagyobb súllyal vannak képviselve a kötetben az észtek: Jaan Krosstól kettő, Tönu Önnepalutól (Emil Tode) egy mű került be a válogatott regények közé.
A könyvek ismertetése többnyire bravúrosan sikerült, főleg ahhoz képest, hogy erre alig több, mint egy fülszövegnyi terjedelem állt rendelkezésre.
A dolog természetéből adódóan a tárgyalt szerzők és alkotások általában igen pozitív minősítést kaptak, kivéve talán a Tarzan, a majomember című regény, amit jócskán lehúz a szócikk írója.
Ezt az impozáns kézikönyvet még használhatóbbá tette volna a teljesebb képi anyag, azaz ha minden szerzőről közöltek volna képet.

Könyvmoly33>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Hosszú volt a könyv de nagyon megérte, a kilóméter hosszú várólistám majdnem megkétszereződött…. „jajj nekem :D”

Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Nagy lendülettel vágtam bele az olvasásba tavaly januárban, lelkesedésemben még azoknak a könyveknek a jelentősége, híressé/hírhedté válásának, kiadási és terjesztési nehézségeinek történetei is érdekesek voltak, melyekről tudván tudom, hogy eszem ágában sincs elolvasni.
A kötet legkevésbé sem tükrözi az ízlésemet, de azért olvasás közben készült egy óvatos, „előfordulhat, hogy valamikor az élet során elolvasom” listám.
Meglepően könnyű volt objektíven olvasni ezt a gyűjtést, de bosszantott a sok spoiler és az, hogy nagyon komoly aránytalanságok vannak a kötetben, ami a korokat és szerzőket illeti.

Sokat gondolkoztam az 1001-es lista létjogosultságán. Ha nem is értek teljesen egyet a szerzőkkel, és lehetetlen, nem beteljesített küldetésnek látom az egészet, azért el tudom képzelni, milyen fantasztikus meló lehetett összerakni ezt a monstrumot, és micsoda dicsőség azoknak, akiknek a 300 szavas összefoglalója és a monogramja szerepelhet benne. Talán a projekten dolgozni nagyobb muri is volt, mint elolvasni a végeredményt.

byBB>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Nagyon vágytam erre a könyvre, de egy kicsit más, mint amire számítottam.
Ha már gyűjtemény fotókkal, hivatkozásokkal, a kivitelezés is lehetett volna másmilyen, nagyobb méretű, albumszerű…
(megjegyzem, a könyvekhez fűzött fotók és mellékes információk helyenként nagyon jók!!)
Természetesen nem lehet az első betűtől az utolsó felé haladva szépen olvasni, inkább böngészésre való!
Érdekes, biztos hogy talál benne mindenki olyat, amit már olvasott, amit még nem, de szeretne, olyat amit még nem, de nem is szeretne és sajnos rengeteg könyv szerepel benne, ami nálunk meg sem jelent!
Azért örülök, hogy fent csücsül a könyvespolcomon, néha majd előveszem, fellapozom és szomorkodom, hogy ehhez egy élet is kevés….

Gyöngyöm>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Jó „kis” gyűktemény ez! Nem is tudom,hogy mikorra tudnék elolvasni ennyi klasszikust és kötelezően ajánlott könyvet. Bár azért a kiadás éve miatt az aktualitások hiányoznak belőle. Mert valljuk be, az elmúlt 14 évben is jelentek meg kb kötelező könyvek.
Ettől függetlenül ha tanácstalan az ember vagy olvasási vállságban szenved akkor jó ha ez a polcon van és a sorsra bízva, véletlenszerűen kiválaszt belőle 1-1et:)

Jean>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Örülök, hogy olvashattam, rengeteg „tippet” kaptam, hogy miket kell még elolvasnom.

Nagyon szépen köszönöm @Mandula8! :)

Pennmenelien P>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Eleinte lenyűgözött a könyv és persze rögtön neki akartam látni a lista elolvasásának, de egyre másra jöttek velem szemben olyanok, amelyeket nem akartam elolvasni / még nem éreztem magamat kellően érettnek hozzájuk. Így az általam erősen cenzúrázott változatot azóta is teljesítem, de akkor sem lesz semmi, ha nem sikerül, hiszen annyi sok jó könyv jelenik meg évente.

sztimi53>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Ez tényleg inkább lapozgatni való könyv, sok ötletet lehet belőle meríteni, hogy mit olvasson az ember. Van benne egy-két fordítási baki, de egyébként jó.

csucsorka IP>!

Thomas Mann a hat valaha írt legjelentősebb regény közé sorolta Fontane művét. Az Effi Briest erőteljes hatását mêg szemléletesebben tükrözi Samuel Beckett színdarabja, Az utolsó tekercs: “Forró könnyek áztatták a szememet, amikor újraolvastam az Effit, naponta egy-egy oldalt, és megint sírtam.” Effi Briest története valóban könnyfakasztó, s aki nem akar másnap kisírt szemmel mutatkozni, óvatosan valami egyéb esti olvasmányt válasszon.

220. oldal, 1800-as évek

csucsorka IP>!

Mindezzel nem a figurákat vagy a cselekményt veszi célba a szerző, hanem sokkal inkább az értő olvasót. Cervantes azzal találta fel a regényt mint műformát, hogy feltalálta az olvasót. A könyv a Bevezetővel indul, amely a “dologtalan olvasót” szólítja meg, es ez a rejtett szál az első részen végighúzódik: Don Quijotét a barátai például azzal próbálják kigyógyítani őrültségéből, hogy elégetik a könyveit. A műben különféle olvasókkal és olvasási alkalmakkal találkozhatunk.

35. oldal, 1800 előtt - Don Quijote

csucsorka IP>!

May Sinclair regényíró 1913-ban ezt így fogalmazta meg: „Amikor Helen hálószobájának ajtaja bevágódott férje előtt, az végigvisszhangzott az egész viktoriánus Anglián” – s e visszhangot a mai olvasók is hallják.

126. oldal, 1800-as évek - 'Wildfell asszonya'

csucsorka IP>!

Akárcsak Marcel Proust regénye, Az eltűnt idő nyomában, a Clarissa is azok közé a művek közé tartozik, amelyeket többet emlegetnek, mint olvasnak.

48. oldal, 1800 előtt - Clarissa

csucsorka IP>!

Az érzelmek iskolája vitathatatlanul az egyik legnagyszerűbb regény, amelyet valaha írtak, s feltehetőleg az irodalmi realizmus csúcsa.

167, oldal, 1800-as évek - Az érzelmek iskolája

csucsorka IP>!

A Háború és béke – akárcsak James Joyce Ulyssese – azok közé a regények közé tartozik, amelynek olvasásába gyakran az állóképesség egyfajta próbájaként vagy a felnőtté válás rítusaként fognak bele az emberek, hogy azután félúton abbahagyják vagy trófeaként állítsák a könyvespolcra, és soha többé kézbe se vegyék.

168. oldal, 1800-as évek - Háború és béke

Népszerű triviák

Jucundus>!

A könyv előszavát Peter Ackroyd írta. Agatha Christie egy regényével szerepel benne, aminek a címe: Az Ackroyd-gyilkosság.

Kapcsolódó könyvek: Agatha Christie: Az Ackroyd-gyilkosság · Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Agatha Christie: Az Ackroyd-gyilkosság

Kapcsolódó alkotók: Peter Ackroyd

Jucundus>!

A könyv előszavát Peter Ackroyd írta. Három könyvvel szerepel is benne: Hawksmoor, The House of Doctor Dee, The Lambs of London. Egyiknek sincs magyar fordítása egyelőre.

Kapcsolódó könyvek: Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Kapcsolódó alkotók: Peter Ackroyd