Peter Boxall (szerk.)

1001 ​könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz 35 csillagozás

A regény történetének teljes körű krónikája
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Egy remek és bátor kézikönyv a világ képzeletét megragadó regényekről és szerzőkről. Hasznos kalauz a könyvekhez, amelyek – akár kritikai sikerként, akár kultuszműként – hatást gyakoroltak ránk. Az írókból, kritikusokból, tudósokból álló nemzetközi szerzőgárda eklektikus válogatása új megközelítést ad a régi klasszikusokhoz, és eligazít a kortárs szépirodalom hatalmas dzsungelében. Több mint 600 színes illusztráció – könyvborítók, plakátok és fakszimile oldalak –, a regényekből vett idézetekkel kiegészítve: íme az ideális segédkönyv az olvasás szerelmeseinek.

Eredeti megjelenés éve: 2006

A következő kiadói sorozatban jelent meg: 1001... GABO

GABO, Budapest, 2008
960 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636891947 · Fordította: Beczásy Dorottya, Bori Erzsébet, Bozai Ágota, Dobos Lídia, Egyed Natália, Komló Zoltán, Medgyesy Zsófia, Székely Péter
GABO, Budapest, 2007
960 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636890759 · Fordította: Beczásy Dorottya, Bori Erzsébet, Bozai Ágota, Dobos Lídia, Egyed Natália, Komló Zoltán, Medgyesy Zsófia, Székely Péter

Nikolett0907 P>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz A regény történetének teljes körű krónikája

Bár nagyon örülök neki, hogy volt lehetőségem kézbe venni és benne összegyűjtött anyag értékesnek gondolom, lenne némi problémám vele.

Senkit nem óhajtok bántani, de ha már egy ilyen súlyos kötetet összeraknak miért nem figyelnek oda a hibákra?
Az egy dolog, hogy a nyelvhelyesség, vagy helyesírás nem megy, de a legtöbb műnél a fordítás botrány.
Azt hittem rosszul látok, címeknél, bizonyos kifejezéseknél ilyet leírni és kiadni…. inkább nem írom le mit gondolok ilyenkor.

Bár bele fogok lapozni, ötletelések miatt, ez három csillagnál többet nem ér a számomra.

Kár érte.

Frank_Spielmann I>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Nem rossz. De az egész oldalas Coelho-képért nem bocsátok meg.
Ja és azért sem, hogy tele van hibákkal. Nevek helytelenül írva – cselekményleírásokban is hülyeségek… Gyerekek, azért lehetnénk igényesebbek is. (Ford Perfect meg a „Reggeli Tiffanynál” csapták ki nálam a biztosítékot.)

Emmi_Lotta I>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Hibái ellenére is fontos kézikönyv, amit érdemes rendszeresen tanulmányozni.
Az első benyomás a meglepődés volt a könyv vastagságán (960 oldal) és súlyosságán (több mint 2 kg, mivel fényes, merített papírra nyomták). A beltartalmat illetően azt találtam megdöbbentőnek, hogy a tárgyalt művek milyen nagy – kb. fele – arányban nincsenek lefordítva magyarra. Vonatkozik ez mind a régebbi, mind pedig a kortárs irodalomra. A nőírókat a lefordítatlanság nagyobb arányban érinti, mint a férfiszerzőket.
Amíg nem ismertem a könyvet, attól tartottam, hogy indokolatlanul az amerikai írók műveinek bemutatása lesz túlsúlyban, de kellemesen csalódtam: az európai szerzőkön kívül szép számmal képviseltetik magukat az ázsiai, afrikai és ausztráliai szerzők is.
Az 1001 műből hatot jegyeznek magyarok (Gárdonyi, Márai, Konrád, Kertész, Krasznahorkai és Esterházy egy-egy regénye). A többi finnugor nép csak a finnek és az észtek által van képviselve a kötetben.
Finn írók közül Väinö Linna, Veijo Meri, Arto Paasilinna és a svéd nyelvű Tove Jansson került bele a válogatásba. Meglepetés számomra, hogy minden idők legnagyobbnak tartott finn szerzőjének, Mika Waltarinak hatalmas életművéből egyetlen regény sem tartatott érdemesnek arra, hogy szerepeljen a kiválasztott művek között.
Létszámarányuknál nagyobb súllyal vannak képviselve a kötetben az észtek: Jaan Krosstól kettő, Tönu Önnepalutól (Emil Tode) egy mű került be a válogatott regények közé.
A könyvek ismertetése többnyire bravúrosan sikerült, főleg ahhoz képest, hogy erre alig több, mint egy fülszövegnyi terjedelem állt rendelkezésre.
A dolog természetéből adódóan a tárgyalt szerzők és alkotások általában igen pozitív minősítést kaptak, kivéve talán a Tarzan, a majomember című regény, amit jócskán lehúz a szócikk írója.
Ezt az impozáns kézikönyvet még használhatóbbá tette volna a teljesebb képi anyag, azaz ha minden szerzőről közöltek volna képet.

Sceurpien I>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

A szerkesztőket egyszer izzó parázsra ültetném addig, amíg el nem olvassák magyarul az összeset, ugyanis nem kevés közülük nem nagyon jelent meg szerény anyanyelvünkön, és többnél még az angol cím is csak szabad fordítás, mert ama világnyelven sem nagyon elérhető a könyv. És el kell olvasnunk. Ezt nektek…

byBB>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Nagyon vágytam erre a könyvre, de egy kicsit más, mint amire számítottam.
Ha már gyűjtemény fotókkal, hivatkozásokkal, a kivitelezés is lehetett volna másmilyen, nagyobb méretű, albumszerű…
(megjegyzem, a könyvekhez fűzött fotók és mellékes információk helyenként nagyon jók!!)
Természetesen nem lehet az első betűtől az utolsó felé haladva szépen olvasni, inkább böngészésre való!
Érdekes, biztos hogy talál benne mindenki olyat, amit már olvasott, amit még nem, de szeretne, olyat amit még nem, de nem is szeretne és sajnos rengeteg könyv szerepel benne, ami nálunk meg sem jelent!
Azért örülök, hogy fent csücsül a könyvespolcomon, néha majd előveszem, fellapozom és szomorkodom, hogy ehhez egy élet is kevés….

Gyöngyöm>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Jó „kis” gyűktemény ez! Nem is tudom,hogy mikorra tudnék elolvasni ennyi klasszikust és kötelezően ajánlott könyvet. Bár azért a kiadás éve miatt az aktualitások hiányoznak belőle. Mert valljuk be, az elmúlt 14 évben is jelentek meg kb kötelező könyvek.
Ettől függetlenül ha tanácstalan az ember vagy olvasási vállságban szenved akkor jó ha ez a polcon van és a sorsra bízva, véletlenszerűen kiválaszt belőle 1-1et:)

Jean P>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Örülök, hogy olvashattam, rengeteg „tippet” kaptam, hogy miket kell még elolvasnom.

Nagyon szépen köszönöm @Mandula8! :)

Pennmenelien P>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Eleinte lenyűgözött a könyv és persze rögtön neki akartam látni a lista elolvasásának, de egyre másra jöttek velem szemben olyanok, amelyeket nem akartam elolvasni / még nem éreztem magamat kellően érettnek hozzájuk. Így az általam erősen cenzúrázott változatot azóta is teljesítem, de akkor sem lesz semmi, ha nem sikerül, hiszen annyi sok jó könyv jelenik meg évente.

sztimi53>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Ez tényleg inkább lapozgatni való könyv, sok ötletet lehet belőle meríteni, hogy mit olvasson az ember. Van benne egy-két fordítási baki, de egyébként jó.

GaborLajos>!
Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Egy ilyen kiadványban igazán vehették volna a fáradságot a kedves fordítók, hogy utánanézzenek a magyar címeknek – találgatás helyett.

Kedves Czibik Márta, Róna Judit és Somogyi Ágnes!
Hihetetlen, hogy ez a kiadvány átment előzetesen bármiféle lektoráláson.
Olyan szinten vala tele hibákkal és elírásokkal, hogy az valami elképesztő.
– Rögtön a 6. oldalon maga az előszó szerzője van nagybetűkkel kiemelve elrontva. Egyébként nem derül ki, hogy ki írta az előszót, mert a borítón Jennifer Byrne neve szerepel, a 3. oldalon, azaz a belső címoldalon Peter Ackroyd, majd a 6. oldalon Peter Boxall, ami viszont egész biztos hibás.
– A Szerzőink felsorolásban a 14. oldalon simán benne maradt egy ű betű, amit Enter helyett sikerült valakinek leütnie.
– Ugyanitt Dr Patricia McManus nevének rövidítése van elírva. Helyesen PMcM lenne.
– A Címmutató egészen a 3. hivatkozásig hibátlan. Ott mindjárt nem stimmel a 2666 című könyv oldalszáma.
– A már említett címek… rögtön az első így lenne helyesen: https://moly.hu/konyvek/az-ezeregyejszaka-mesei-i-vii, és még csak 22. oldalon járunk.
– 32. oldal: https://moly.hu/konyvek/luis-de-camoes-a-lusiadak, itt sem sikerült eltalálni a létező magyar kiadás címét.

Népszerű triviák

Jucundus P>!

A könyv előszavát Peter Ackroyd írta. Agatha Christie egy regényével szerepel benne, aminek a címe: Az Ackroyd-gyilkosság.

Kapcsolódó könyvek: Agatha Christie: Az Ackroyd-gyilkosság · Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Agatha Christie: Az Ackroyd-gyilkosság

Kapcsolódó alkotók: Peter Ackroyd

Jucundus P>!

A könyv előszavát Peter Ackroyd írta. Három könyvvel szerepel is benne: Hawksmoor, The House of Doctor Dee, The Lambs of London. Egyiknek sincs magyar fordítása egyelőre.

Kapcsolódó könyvek: Peter Boxall (szerk.): 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz

Kapcsolódó alkotók: Peter Ackroyd

Ezt a könyvet itt említik