Cápa 20 csillagozás

Peter Benchley: Cápa

A Long Island-i nyaralóhely partjainál emberevő cápa tűnik fel. Tart a szezon, az első halálesetet még valahogy sikerül eltussolni, de amint szaporodnak a támadások, nyilvánvalóvá válik, hogy a gyilkos hallal meg kell küzdeni.

Hamarosan kiderül, hogy Martin Brody rendőrtisztnek nem a fenevad az egyetlen ellensége…

Generációk nőttek fel Benchley klasszikus, szikár prózáján. A mesterien lecsupaszított történetből 1975-ben Steven Spielberg filmet rendezett, mely a horror klasszikusává vált.

A fehér cápa címmel is megjelent.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: KULTxx Könyvek XXI. Század

XXI. Század, Budapest, 2019
336 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155915703 · Fordította: Veress Júlia
XXI. Század, Budapest, 2019
336 oldal · ISBN: 9786155915710 · Fordította: Veress Júlia

Matt Hooper · Martin Brody

smetalin>!
Peter Benchley: Cápa

Szerintem mindenki tudja, és látta is A cápa filmet és hogy miről szól. Mindenkinek van egy „kedves” emléke a mozi után, mikor aludni tért!:) Az enyém ez lenne: szerencsére nem velem esett meg, a nővérem volt az alany, miután megnézte a filmet éjjel nem merte a lábát kidugni a paplan alól nehogy a cápa leharapja. Én gonoszul kuncogtam mellette. Gondolom meg van az ominózus kép mindenkinek a filmből, mikor a csaj úszik, érzi hogy valami neki ment, lenyúl a bokájához……..és…….csak a csonkot tapintja.
Ezek a könyvben is megjelentek, viszont a zenei aláfestés mikor jön a cápa és támad, te meg borzongva nyúlsz a pattogatott kukoricáért és még talán a szemed is becsukod……hát ez itt elmaradt. Persze nem is tudják ezt átadni a könyvben, de az összes többi megvolt. A kis városi emberek, akik megélhetése a nyártól függ, a rendőr aki amellett kardoskodik, hogy bezárják a strandokat. Egyedül a végére nem emlékeztem, de legalább azzal meglepett, vagy nem is ez volt a vége?
Szerintem az írásmód is rendben volt, nem pörög ezerrel , és mégis. Kicsi nosztalgia mindig jó.

Chöpp P>!
Peter Benchley: Cápa

Egyszer elkezdtem olvasni. Általános iskola felső tagozatban ének órán a pad alatt. Elvették. Azóta nem folytattam. ;P

Kokuszka>!
Peter Benchley: Cápa

Nagy kedvencem a film, ha van rá lehetőségem biztosan megnézem a tévében. Kíváncsian vettem kezembe a könyvet is, és azt kell mondjam, nagy izgalommal olvastam végig. Sokkal többet megtudtam Amityről, a lakókról, az ott élő lakóközösségről, illetve a nyáron a kis üdülővárost elárasztó turistákról. Érdekes volt a háttérről is olvasni, nem csak a „cápás” részekről.
Biztosan újra fogom olvasni, szerintem remek borító is készült hozzá.
Repült a kedvencek közé.

Risus P>!
Peter Benchley: Cápa

Szükségem volt pár órára, amíg eldöntöttem, hogy mit is gondolok erről a könyvről.
Ha valaki abban reménykedett, hogy ez a könyv nem tud neki újat mutatni, akkor enyhén szólva is, de tévedett!
Őszintén nem tudom megmondani, hogy pontosan mikor láttam legutoljára a Cápa című filmet, de én a könyvben lévő események felére tuti, hogy nem emlékszek. Nemhiába fogom ma este újra megnézni.
Maga az alaptörténet nem változott meg, néha megéhezik a cápa és ami vagy aki az útjába esik, megeszi. Ez tiszta sor, nincs is ezzel nagy baj, viszont a karakterek már teljesen más. Gyakorlatilag a háttértörténet elvitte az egész könyvnek a háromnegyed részét. Na, pont ezért aludtam rá egyet, hiszen a könyv címe ebben az esteben enyhén szólva is távol esik a tartalomtól.
Végül az mellett döntöttem, hogy ez így volt jó, hiszen a film az akcióra és az akkori effektek bemutatására épült, míg a könyv inkább a karakterformázásra és a városi élet bemutatására.
Ami mindenféle elfogadás után is zavar, az az egyensúly hiánya. Nekem túl gyorsan lett vége, kicsit összecsapott és a közepén éreztem azt, hogy túl sok információt tudok Ellen és Martin életéről. Azt megaztán végképp nem értem, hogy miért olyan fontos leírni, hogy Martin lába szőrtelen a sok hosszúnadrág hordástól.
Egy olvasásnak elmegy és szerencsére kölcsönkapott könyvről van szó.

szofisztikáltmacska>!
Peter Benchley: Cápa

Sajnos az a ritka eset áll fenn, hogy a film jobban sikerült, mint a könyv. Tényleg nagy reményekkel álltam neki, de a könyv nem más, mint egy közepesen izgalmas, rengeteg felesleges drámával átszőtt ponyva. Nyilván nem szépirodalomra számítottam, tehát utóbbi jelzőt nem leminősítésként írtam, sőt! Örültem volna egy izgalmas, pörgős ponyvának, ami legalább feleannyi feszültséget rejt magában, mint a film, de itt feszültség maximum a bürokratikus problémákból meg a kisvárosi rendőrfeleség frusztrációiból adódott.
Bővebben:https://szofisztikaltmacska.blog.hu/2020/07/01/peter_be…

Patrik550>!
Peter Benchley: Cápa

A könyv izgalmasan kezdődik, aztán siváran folytatódik a történet, a vége felé ismét fellobban, megint dúsabb az akció. Összességében egy olvasható könyv, nem a legakciódúsabb. Láttam a filmet is, ami nagyban lekörözi a könyvet, jobban sikerült, viszont a könyv sokkal részletesebben leírja Amity Island ekonómiai problémáit.

shadowhunter1975 P>!

Ha a nénikémnek kerekei lennének, autóbusz volna.

SDániel P>!

(…) de ha a remény vékony máza megpattan, úgy hullik majd szét, mint a törött cserép.

96. oldal, Első rész - 4. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: remény
SDániel P>!

Lehet, hogy a pénz rosszul érzi magát, ha nem még több pénzzel házasodik.

178. oldal, Második rész - 7. fejezet

shadowhunter1975 P>!

A roppant hal zajtalanul siklott az éjszakai vízben, ívelt farkának kurta csapásaitól hajtva.

shadowhunter1975 P>!

– Leírtam neki a holttestet, és azt mondta, hogy nagy valószínűséggel csak egyfajta cápa képes ilyesmire.
– Melyik?
– A nagy fehér. Vannak másfélék is, amik megtámadják az embert, mint a tigriscápa, a pörölycápa, sőt talán a makó- és a kékcápa is, de ez a Hooper nevű pofa – Matt Hooper – azt mondta, hogy egy nőt így félbeharapjon, egy halnak ekkora szája kell legyen – körülbelül egy méterre tárta a kezét –, és az egyetlen cápa, ami ekkorára megnő, és megtámadja az embert, az a nagy fehér. Van egy másik neve is.
– Igen? – Brody kezdte elveszíteni az érdeklődését. – Mi az?
– Emberevő.

41- 42. oldal, 2. (XXI. század, 2019)

Kapcsolódó szócikkek: cápa · kékcápa · Martin Brody · Matt Hooper · pörölycápa
SDániel P>!

– (…) az embernek az állatokkal szembeni minimális fölényéhez tartozik az a képesség, hogy maga választja meg a halálhoz vezető utat.

39. oldal, Első rész, 2. fejezet

SDániel P>!

Intellektuális értelemben rengeteget tudtak. A gyakorlatban nem akartak tudni szinte semmit. Arra szoktatták őket, hogy úgy véljék (vagy ha ne véljék, akkor érezzék), a világ valójában eléggé közömbös számukra.

55. oldal, Első rész - 3. fejezet

SDániel P>!

Brody néma borzadállyal bámulta, úgy érezte, ilyen lehet farkasszemet nézni az ördöggel.

298. oldal, Harmadik rész - 12. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Martin Brody
shadowhunter1975 P>!

Néhány utcával arrább, egy kis faházban egy fekete férfi ült a fia ágya mellett.
– Melyik mesét olvassuk ma? – kérdezte. – Nem akarok mesét olvasni – mondta a hétéves kisfiú. – Inkább mondjál egyet te.
– Oké. És miről szóljon az a mese?
– A cápáról. Mesélj a cápáról.
A férfi összerezzent. – Nem. Mesélek inkább a …. medvéről.
– Nem! A cápáról! A cápákról akarok hallani.
– Egy olyan hol volt, hol nem volt mesét?
– Persze. Például hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy cápa, aki megette az embereket.
– Ez nem valami szép mese.
– Miért eszik meg a cápák az embereket?
– Biztos éhesek. Nem tudom.
– Az ember vérzik, ha a cápa megeszi?
– Igen – felelte a férfi. – Ugyan már. Meséljünk inkább valami más állatról. Rosszat fogsz álmodni, ha a cápáról beszélünk.
– Nem fogok. Ha a cápa megpróbál megenni, jól orrba vágom.
– Semmiféle cápa nem akar megenni téged.
– Miért nem? Ha úszni megyek, fogadok, hogy meg akarnának enni. Fekete embert nem eszik a cápa?
– Elég legyen! Egy szót sem akarok hallani a cápákról. – A férfi felemelt egy halom könyvet az ágy melletti asztalról. – Tessék. Olvassuk a Pán Pétert.

116-117. oldal (XXI. század, 2019)

Kapcsolódó szócikkek: cápa
SDániel P>!

Ítélőképességre van szükség, szokta mondani a főnök; erről ismerni meg a jó zsarut.

16. oldal, Első rész - 2. fejezet

Említett könyvek