McCarthy's ​Pub 22 csillagozás

Kalandok Írországban és legjobb kocsmáiban
Pete McCarthy: McCarthy's Pub Pete McCarthy: McCarthy's Pub

Ha ​Pete McCarthy eme remekbeszabott könyvének kézbevételét követő egy-két percen belül az ember még nem dől a nevetéstől, akkor ez minden valószínűség szerint annak tudható be, hogy már nem él. A szerző debütáló könyve rendkívül szellemes stílusban és magával ragadó módon kalauzol el édesanyja hazájába, Írországba. Az elbűvölően barátságos és rendszerint pityókás szereplők és a velük megeső bájos történetek hatására nem csoda, ha az ember hirtelen erős késztetést érez arra, hogy a lehető leghamarabb Írországba repüljön, és ott a szerző segítségére legyen a soron következő korsó sörök elfogyasztásában. Káprázatos útleírás, a vidéki Írország életéről szóló élvezetes beszámolóival bizonyosan a fotelbe szögezi az olvasót. Magával ragadó az őszintesége, a humora, az öntudatos látásmódja, nem is beszélve a szellemes anekdotázásokról, a csípősen ironikus megjegyzésekről és annak lehengerlően intelligens megvilágításáról, mit is jelent valójában írnek lenni, Írországban élni. Ennek a… (tovább)

Nádszál Könyvek, Budapest, 2005
362 oldal · ISBN: 9638659319 · Fordította: Ördögh Bálint
Nádszál Könyvek, Budapest, 2004
362 oldal · ISBN: 9638659319 · Fordította: Ördögh Bálint

Sydney

Pete McCarthy: McCarthy's Pub Kalandok Írországban és legjobb kocsmáiban

A megjelenése körül került ide hozzánk ez a könyv, azóta kerülgetem. Akkortájt akartunk Írországba utazni, az elmaradt, és a könyv is háttérbe került.
Hogy vicces lesz és szórakoztató, azt már számomra a söröző apáca is jelezte a címlapon. Helyenként tényleg olyan volt, mint valami kabaré, és volt, hogy könnyesre röhögtem magam. De végeredményben, ha visszagondolok, a poénok nagy része 1. részegséggel és kocsmázás közben elkövetett baromságokkal, 2. emberek külső megjelenésével, 3. emberek vallásával, 4. emberek nemzeti hovatartozásával kapcsolatos – ettől utólag valahogy kicsit feszeng az ember…
Írország meglátogatásához kedvet is csinál, meg nem is. Egy csomó olyan helyen jár, olyan dolgot mesél, amitől legszívesebben rögtön teleportálnám magam oda egy időre, sok részlet viszont inkább taszít, mint vonz. Ráadásul abszolút hidegen hagy mindenféle kocsmázós program, na jó, pár sört bevállalnék egy egyhetes utazás során, na de nem naponta párat! Amennyi sör (és más folyékony "táplálék") itt lefolyik Pete és haverjai, ismerősei, rokonai torkán, azzal fel lehetne tölteni egy kisebb úszómedencét. A könyvben is szó van a vitáról, hogy vajon az angolok vagy az írek isznak-e többet, úgy gondolom, nem vethetnek egymás szemére semmit.
Sok évvel ezelőtt a férjem felülvizsgálaton volt. Az orvos faggatta mindenféléről, többek között arról, hogy fogyaszt-e alkoholt. Mondta, hogy hát, igen, alkalmanként. Na de mennyit?, forszírozta a doktornő. Hát, most, hogy nyár van, meg szoktam inni egy üveg sört. Milyen rendszerességgel? Naponta. Naponta??!! Akkor maga alkoholista! Aki minden nap iszik, az alkoholista! Na de egy üveggel…. Akkor is! Ez már alkoholizmus!
Kíváncsi vagyok, mit szólna a doktornő ehhez a könyvhöz, ahol már délelőtt sörrel kezdik a napot, és napközben is vigyáznak rá, nehogy leessen az alkoholszint-mutató… Este meg addig isznak, amíg már nem tudják megkülönböztetni a mellső lábukat a hátsótól. Bár tulajdonképpen mindegy, ha az ember úgyis négykézláb vergődik haza.

Levenzia>!

Pete McCarthy: McCarthy's Pub Kalandok Írországban és legjobb kocsmáiban

Hát ez elég uncsi volt,pedig szeretem az utazós könyveket :( Autó.Lerobban. Megszerelik. Kocsmából ki,kocsmába be. Néha hány valaki. Ilyen szállás ,olyan szállás.Mindez elég egysíkúan. Hát nekem nagyon nem jött be ez a fajta útleírás. Bár lehet,hogy csak azért,mert nem szeretem a sört ? :D

Koncz_Judit>!

Nagyon vicces könyv!!!

Salsita>!

Pete McCarthy: McCarthy's Pub Kalandok Írországban és legjobb kocsmáiban

Rá kellett hangolódnom, de megvan a maga bája :) Persze nem árt hozzá egy térkép sem.

baritimi>!

Pete McCarthy: McCarthy's Pub Kalandok Írországban és legjobb kocsmáiban

lehengerelt a humora! megyek Írországba! :)

Ninácska P>!

…az íreket azért szeretik olyan sokan, mert nem angolok.

ppeva P>!

Utazásaim során, a hosszú évek alatt megtanultam, hogy bárhová megyek is, legyen nálam valami olvasnivaló. Arra az esetre, ha esetleg késne a csatlakozás, vagy korábban befejeződne egy megbeszélés, vagy esetleg gondatlanságból harmincöt évre száműzném magamat a teljes magányba egy kietlen szigetre. Igazság szerint kifejezetten aggódom azokért, akik mindenféle olvasnivaló nélkül ülnek fel egy-egy távolsági járatra, hogy az út során bambán bámuljanak ki a fejükből. Vajon mi a fene járhat mindvégig az agyukban? Persze, az is lehet, hogy ezek az emberek páratlan memóriával rendelkeznek, és ilyenkor valamelyik korábbi olvasmányélményüket idézik fel, megspórolva ezzel azt, hogy megint magukkal kelljen cipelni egy nehéz könyvet.

Kapcsolódó szócikkek: könyv · olvasás
Ninácska P>!

Ha idegen városba érkezel, vásárolj egy helyi újságot, feltétlenül igyál egyet. Az éppen folyó bírósági ügyekből, az ingatlanárakból és a gyászjelentésekből sokkal több mindent meg lehet tudni egy városról, mint a legjobb útikönyvekből. A sör pedig ahhoz kell, hogy olyan dolgokat is megértsünk, amelyek egyébként kívül esnek a józan ész határain.

Kapcsolódó szócikkek: újság
Ninácska P>!

Nem véletlen, hogy a tudatfolyam néven ismertté vált módszett is ír szerzők találták fel. A kritikusok ezt nem vették figyelembe. Úgy értékelték, mint radikálisan kísérletező módszert, amely szembeszáll az irodalmi konvenciókkal. Sok ír számára azonban az avantgárd monológ a mindennepi élet legközhelyesebb és egyben legfelszabadultabb közlési formája.

ppeva P>!

A bicikliboltban, ami egyben kocsma is, árulnak vetőmagokat és számítógép-alkatrészeket is. Bemegyek, hogy vegyek egy biciklibelsőt meg némi káposztamagot, de mivel egyikre sincs igazán szükségem, inkább iszom egy korsóval.

ppeva P>!

Örök titok marad számomra, hogy miért idegenkednek az amerikaiak mindenféle testmozgástól, amelynek van valami célja, mint például elmenni egy bárba vagy egy várba. Bezzeg, ha drága szabadidőruhába bújtatjuk őket, fülhallgatót rakunk a fejükre és idétlen kis súlyokat a kezükbe, akkor boldogan futkároznak fel és alá egy főút mentén, az sem zavarja őket, hogy közben órákat töltenek mérgező füstben, az ugyanis TESTMOZGÁS. De elmenni a boltba? Azt már nem. Én ugyan nem. Inkább itt maradok, és éhen halok.

ppeva P>!

A hajó nincs tele, valószínűleg azért, mert a korábban felszállók már a vízbe vetették magukat, hogy megmeneküljenek attól a motoros fűrészre emlékeztető berregéstől, ami betölti az egész utasteret. A forrása egy chicagói diáklány, aki jó néhány sorral odébb ül, de ez semmit sem enyhít kérlelhetetlen orr-monológjának hatásán. Olyan hangja van, hogy 30 méteres mélységben is kicsontozna egy heringet.

ppeva P>!

Mint minden más panziótulajdonos, akivel eddig találkoztam, Mrs. O'Flaherty is kitüntetéssel végezte a kelta vendéglátóipari képzés Légy hű a legkülöncebb hajlamaidhoz című kurzusát. Nagydarab nő, tweedszoknyában és – minden más lehetőséget kizárva arra következtetek, hogy – türkizkék angóra pelerinben. Hatalmas hónalja alól egy kisfejű kutya kandikál ki, amely úgy köhög és harákol, mint egy leszázalékolt román bányász. Soha nem teszi le, még az is megfordul a fejemben, hogy oda van varrva.

ppeva P>!

Kora este van, és egy vízparti kocsmában olvasom a családi históriát. Jobban szeretek kocsmában olvasni, mint könyvtárban, mert itt könnyebben hozzájutok egy italhoz.

ppeva P>!

Elárulta, hogy itteni rendszertelen élete abban különbözik az angliaitól, hogy az idő itt teljesen másképp működik. De a legnagyobb különbség a két ország között az, hogy itt egészen máshogy állnak a zenészekhez.
– Angliában mindenki naplopónak tart. Lusta disznó, mondják, miért nem szerzel valami rendes munkát. Itt viszont a közösség megbecsült tagja vagy. Szórakoztatod őket, és ezt értékelik. A zene itt mindenkinek fontos. Még egy orvos is meghívott a házába. Ez Leedsben sosem történne meg.