Kollégium-blues 6 csillagozás

Perjéssy-Horváth Barnabás: Kollégium-blues

A regény lapjain betekinthetünk a Debreceni Református Kollégium életébe. Blue, az elbeszélő „naplójából” egy teljes tanév eseményeit átélhetjük, mintha mi is beköltöztünk volna az ősi intézménybe, újra diákok lehetünk. Persze nem akármilyen esztendőről van szó, a rendszerváltozás előtti egyik utolsó „békeévről”, 1987–1988-ról.
A hagyományait őrző Kollégium és a tömegkultúrán szocializálódott tanulók értékrendje érdekes szimbiózist alkot. A szerző önironikus látásmódja, humoros nyelvezete élvezetessé teszi a mindentudó elbeszélő meséjét, aki szociológusi alapossággal rajzolja meg egy igazi alma mater miliőjét, beavat az iskola titkaiba, annak patriarchálisan egzotikus, sokszínű és hangulatos világába. A fordulatos cselekmény önéletrajzi alapra épül, amelybe természetesen ágyazódnak be egy érettségire készülő ifjú problémái.

Eredeti megjelenés éve: 2005

Kairosz, Budapest, 2005

Lady_Hope I>!

Szeretem a Refit.
Bővebben később.

Észrevételeim:
1. Régen volt szerenád. Akkor most miért nincs? Majd mi csinálunk. :D
2. A Ketrecet, végig „kosárpályának hívja” Snassz. Az ketrec és kész.
3. Régen volt iskolarádió. Oké. Hol van? :D Nem mintha hiányolnám, énekelünk mi eleget..
4. A fikaavató semmi se volt. Ki kell takarítani a kolit. Mi ez a májkrémtemetéshez képest?
5. Többen voltak áhítaton.
6. Volt egy német testvériskolánk. Valahogy elhagytuk..
7. Mindenért igazgatóit kaptak.
8. A kolisok nem voltak olyan vasmarokkal fogva mint régen.
9. Többen voltak Kántus tagok.
10. Semmi sem változott. Persze ezeken kívül. +1. Nem tetszett a Logaritmus szövege. Update: Tényleg elmentünk szerenádozni.. :)

tgorsy>!
Perjéssy-Horváth Barnabás: Kollégium-blues

Nagyon érdekelne egy olyan olvasó véleménye, aki nem a Refi-be járt. Nekem/ nekünk fantasztikus élmény. Én nem akkor jártam, amikor az író. Ő fiú én lány. Ő kolis volt én bejáró. Mégis minden sora rólam (is) szól. Sírva-nevetve-nosztalgiázva olvastam. A gyerekeim szintén. Mind az öten oda jártunk. Viszont ahhoz, h. akkora élmény legyen, mint nekem: feltétel, h. már túl légy az érettségin legalább 1 hónappal.
Nem tudom megítélni, h. Perjéssy-Horváth milyen író, de nekünk Refiseknek nagyon nagy ajándékot adott.
Hála érte.

Perjéssy-Horváth Barnabás: Kollégium-blues

Létezik ilyen intézmény? Tanári végzettséggel, nemtanárként is irigyen olvastam a szellemi élet ekkora mértékű gazdagságáról. Mekkora különbségek az én középiskolás éveimhez képest, amik pontosan tíz évvel későbbre estek (mennyit számít éppen ez a tíz év – ’80 helyett ’90-ben kezdeni a gimnáziumot), és nőből vagyok, és nem kaptam vallásos nevelést (egyébként katolikus lennék, nem is református), és és és …ilyen kulturális életet!? Nincs mit ragozni, egyszerűen elvarázsolt ez a közeg.

MrsHemingway>!
Perjéssy-Horváth Barnabás: Kollégium-blues

Tetszett! Tény és való, hogy akkoriban más volt a kollégium, mint most (bár azért nem olyan sokban különbözött…) de tetszett. Alig várom, hogy januárban találkozzak az íróval és feltegyem a kérdéseimet!

lauranne>!

Notóriusan lekésed a szilenciumokat? Vagy nem tartottad be a rendjét? Visszaszóltál valamelyik ügyeletesnek? Feltűnően rossz jegyeket szereztél az utóbbi időben? Hosszú a hajad? Elmulasztottad valamilyen kötelességedet? Rendetlenkedtél az istentiszteleten vagy a préceszen? Rosszul áll a szemed, rángatod a vállad? Panasz van rád? A városban nem viselkedtél kollégiumi diákhoz méltón? A szobafőnököd bemószerolt? Nem értél vissza időben hazautazásról vagy kimaradásról? Elhagytad az internátus szintjét, az épület más részén eltűntél? Betegszobára jelentkeztél, pedig csak szimulálsz? Megbízhatatlannak bizonyultál apparitori szolgálat alatt? Éjszaka mászkálsz a folyosón, pedig csak holdkóros vagy? Erőszakosan léptél fel felebarátoddal szemben? Éjjel belopóztál a tévészobába, és megnéztél egy fontos filmet? Rongáltad a Kollégium vagyonát? Kiabáltál bárhol, mint a fába szorult féreg? Repetázni akartál a tápintézetben, és elkapott valaki, aki nem ért egyet az égett intézményével? Készakarva nekimentél az osztályfőnöködnek a folyosón? Rajtakaptak, amint egy lánnyal smárolsz a leányinternátus lépcsőházában vagy egy meghitt, eldugott zugában a gimnáziumnak? Benéztél tornaterem zuhanyzójába, amikor épp összevont lányosztályoknak volt órájuk? A kémiaszertárban kétszer egymás után felrobbantottad a lombikot? Önképzőkörön forradalmat szerveztél? Vagy ellenforradalmat? A mosókonyhát elárasztottad vízzel? Valótlanságot terjesztettél az egyházi vagy iskolai vezetésről? Száz decibellel hallgattad az Edda első vagy második lemezét? Igazságtalannak gondoltál valamit, amit nem kellett volna annak gondolni? Ebben az esetben a bezárást neked találták ki.

87-88. oldal (Kairosz, 2005)

lauranne>!

Szerdára színházjegyet vett a szoba legénysége Schiller Haramiák című darabjára, egy felnőtt amatőr színkör vendégjátékára. Az előadás a Kölcsey művelődési központban volt, a kamaraszínházban. Persze ez nem úgy megy, hogy megvesszük a jegyet, aztán besétálunk a nézőtérre. Kimaradást kell kérni a főnökségtől, méghozzá papíron, hogy maradjon nyoma. A nyomot aztán bevezetik az ügyeleti naplóba. Év elején mindenki kap egy pici, aranyos, szürke könyvecskét (a szabadság méreteinek megfelelően), amit csatolni kel a kérvényhez. Az egész dokumentációt be kell terjeszteni a hosszú napos tanárhoz, aki iktatja, átviszi a főapparitorhoz. Lukács véleményezi, s bemutatja a nagyfőnöknek, akinek persze vétójoga van. Tanulmányi vagy magatartási problémák esetén máris megfeneklik a folyamat, akárhány színházjegyed van, kibérelheted az egész nézőteret.
A megfogalmazás is lényeges. Ha például Európa Kiadó-koncertre mégy, akkor nem kell sokat magyarázni, a név magáért beszél, nyilvánvalóan napjaink könyvkiadása lesz a téma. Csak nehogy Balatonra menj, mert az már hazautazásnak számít.

114-115. oldal (Kairosz, 2005)

Lady_Hope I>!

A borozásnak történelmi távlatokban hagyománya van a Kollégiumban. A régi szép időkben borfejadag is járt a tanulóknak, az iskolának szőlője volt, a klasszikus műveltséghez tartozott a nedűk ismerete. Elég Csokonai Vitéz Mihály írásaira utalni. Mára ennek a kultúrának csak halvány emléke maradt. A házi rend, az írott törvény tiltja az italozást, de az íratlan nagyvonalúbb. Történelmi okokból belefér egy kis tütükélés, persze ha sikerül megőrizni a mértéket, no meg a józanság látszatát. A borivás nimbuszát itt nem törte meg teljesen a sörözés viharos térhódítása. Ezt látja az ember, ha nyitott szemmel körülnéz a házunk táján.

Borvirág

Kapcsolódó szócikkek: Csokonai Vitéz Mihály
lauranne>!

Ajándékvásárlással töltöttem a délutánt, a könyvesboltok polcait kerülgettem főleg, elképzelve a megajándékozottak vágyait. A karácsony előtti tülekedés nem zavart, legalább érezhettem, hogy valami fontos dologban veszek részt. Valójában nem is értem ezeket a társadalmi szertartásokat, ki kezdte el és miért, illetve ki folytatta, és miért jó ez nekünk? Egy normális családban úgyis adunk annyi mindent egymásnak egész évben, semmi szükség ilyen kampányokra. Aztán megadtam magam a csoportnyomásnak. Megpróbáltam nagyvonalú lenni, s nem csak az engem érdeklő könyveket vettem meg…

18. oldal (Kairosz, 2005)