A ​nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten 5 csillagozás

Szociális riportok a 19-20. század fordulóján
Perényi Roland: A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten

A ​19. század második felétől a nagyvárosok szegények és proletárok lakta negyedeit írók, orvosok, jótékony szervezetek tagjai és végül, de nem utolsósorban a századvégi modern sajtó emblematikus alakjai, riporterek járták be, hogy felfedezzék a metropolisz addig rejtett zugait. Nem volt ez másként a Monarchia két fővárosában sem. A társadalom térbeli szegregációja, a slumosodás más nyugat-európai és amerikai városokhoz képest kevésbé jellemezte Bécset és Budapestet; a megkésett, de annál rohamosabb ütemű urbanizáció azonban ugyanúgy kitermelte a más nagyvárosokban korábban már felbukkant társadalmi feszültségeket. E folyamattal párhuzamosan megjelent egy társadalomtudósokból, írókból és újságírókból álló, a szociális problémákra érzékeny kör, amely azon túl, hogy igyekezett bemutatni a társadalom „másik felének” életkörülményeit a „tisztes” polgárságnak, gyakran megoldási javaslatokkal, önálló szociális programmal is jelentkezett.

A kézirat célja, hogy bemutassa a… (tovább)

>!
Napvilág, Budapest, 2018
170 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633384190

Enciklopédia 6


Most olvassa 1

Várólistára tette 8

Kívánságlistára tette 1


Népszerű idézetek

L_Lívi P>!

Tudjuk, hogy 1789 óta a feudális társadalom füstölgő romjain felépült a polgári kapitalizmus hatalmas építménye. Ismerjük a haladás és szegénység könyörtelen törvényét, tudjuk, milyen messzire jutottunk e téren, s hogyan nőtt a kapitalista termelési mód megerősödésével a tömegek nyomora. Tudjuk, hogy a világ leggazdagabb nemzetének nyomasztó pompája közepette London utcáin már békeidőben is mintegy 80 ember halt éhen minden évben, miközben halálokként ezt adták meg: betegség, amelyet nélkülözés és az időjárástól való védelem hiánya okozott. Amit Zola Párizs gyomrában látott, azt a civilizált világ bármely nagyvárosában felfedezhetjük.

134

Perényi Roland: A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten Szociális riportok a 19-20. század fordulóján

Kapcsolódó szócikkek: Émile Zola · London · Párizs
Aprily >!

Adler az Arbeiterzeitung működtetésében, különösen a hatósági betiltás elkerülése terén jól hasznosíthatta a Die Gleichheittal szerzett tapasztalatait. Az akkori sajtórendészeti szabályok szerint ugyanis minden új lapszámot a terjesztés előtt be kellett mutatni az államügyészségnek. Adlerék ezt a problémát úgy oldották meg, hogy szándékosan egy beteg lábú embert alkalmaztak futárként, s mire az adott lapszám az illetékes hivatalnok elé került, a friss ujság már régen az olvasók kezében volt. Ezzel a szerkesztőség a minimálisra csökkentette a lap esélyét.

45

Perényi Roland: A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten Szociális riportok a 19-20. század fordulóján

Aprily >!

Az érdemtelen szegények között ugyanakkor egyrészt olyan kétes egzisztenciákat mutat be Truxa, akik szisztematikusan kihasználják a jótékonykodókat – ilyen például az a fiatal festő, aki hamis ajánlólevelekkel kért magának támogatást –, másrészt olyan szegénysorsokat is megjelenít, ahol valóban szükség van szociális segélyre, de az érintettek erkölcsi romlottságuk miatt válnak érdemtelen szegénnyé. Erre példa Truxa – saját bevallása szerint legrosszabb – élménye 1892-ből, amelyet az Eine gänzlich unwürdige Familie (Egy teljességgel érdemtelen család) címmel vezet fel. Truxa meglátogatta egy hétgyermekes kocsis családját, s rögtön feltűnt neki, hogy a lakásuk mennyire koszos, a gyerekek pedig rongyokba öltözve játszanak a földön. A kocsis elveszítette a munkáját, és álláshirdetés feladásához kért segélyt, amit meg is kapott a szegénygondozótól. Truxának azonban hamarosan csalódnia kell a családban: „minden arra tett erőfeszítésem, hogy a családot megmentsem az erkölcsi romlástól, sikertelen maradt”. A férj a segélyként kapott pénzt elitta, a gyerekeket a szülők koldulásra kényszerítették, a családanyából pedig kerítőnő lett. Truxa szerint a teljes erkölcsi romlás beteljesülését az mutatja, hogy a család végül kivándorolt Amerikába.

47

Perényi Roland: A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten Szociális riportok a 19-20. század fordulóján

Kapcsolódó szócikkek: Amerika · koldus · szegénység

Hasonló könyvek címkék alapján

Szécsi Noémi – Géra Eleonóra: A budapesti úrinő magánélete
Hanák Péter: A Kert és a Műhely
Kósa László (szerk.): Reformátusok Budapesten 1–2.
Mazsu János: Tanulmányok a magyar értelmiség társadalomtörténetéhez 1825–1914
Csíki Tamás: Városi zsidóság Északkelet- és Kelet-Magyarországon
Gerhard Péter: Deszkafalak és potyavacsorák
Kurimay Anita: Meleg Budapest
Vámos Miklós: Apák könyve
Bölcsics Márta – Csordás Lajos: Budapesti Krúdy-kalauz
Lukács Anikó: Nemzeti divat Pesten a 19. században