JLG ​/ JLG 6 csillagozás

Jean-Luc Godard dicsérete, avagy a filmművészet önfelszámolása
Pentelényi László – Zentay Nóra Fanni (szerk.): JLG / JLG

„Azt hiszem, lehet logikát találni abban, amit eddig rendeztem.” – mondja Jean-Luc Godard. „Filmet csinálni, ez minden. Egyszerre élvezettel és komolyan kell őket csinálni. Ha komolyan csinálunk valamit, akkor láthatjuk, hogy nem lehet akárhogyan leforgatni, mert különben nem létezik. A film, ha lehet ezt mondani, valamiféle külső pszichoanalízis. Ha valaki sokat foglalkozik magával, attól beteg lesz, de azt is jelenti, hogy beszélgetni akar valakivel. Amikor valaki kétségbe van esve, nem mosdik. A mai filmek zöme nem mosdik már.”

A művek szerzői: Gelencsér Gábor, Pethő Ágnes, Veress József, Murai András, Hamar Péter, Schubert Gusztáv, Miszoglád Gábor, Csejk Miklós, Prax Levente, Eörsi István, Margitházi Beja, Harmat György, Gyöngyösi Zoltán, Rudolf Dániel

Róla szól: Jean-Luc Godard

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szerzőifilmes Könyvtár Francia Új Hullám

Francia Új Hullám, Budapest, 2012

akire>!
Pentelényi László – Zentay Nóra Fanni (szerk.): JLG / JLG

Pentelényi László – Zentay Nóra Fanni (szerk.): JLG / JLG Jean-Luc Godard dicsérete, avagy a filmművészet önfelszámolása

Kell-e még könyv Godardról, aki a filmművészet felszámolását tervezte, de előbb még saját alkotókészségét tette el láb alól? Lehet-e Bikácsy „Bolond Pierrot moziba megy”-jéhez bármit is hozzátenni? Megáll-e egy innen-onnan összeollózott mű a lábán?
Az igenek engem is megleptek. Bikácsy ugyan már csak dadog, de még mindig ihletett. Csejk Miklós Kifulladásig irása az emlitett könyvben is helyett kaphatott volna. A többi filmesztéta (a kolozsvári Pethő Ágnes vezetésével) pedig olyan széles látóhatárt vázol, hogy az ember sajnálni kezdi, hogy sorvad a filmművészet – jó lenne most készült művekről is ilyen szavakat hallani.
Godard él. 2013-ban 3D-s művel jelentkezik. Cime: A filmnyelv megszűnése
Bennem Godard azon filmjei élnek, amelyek még (hozzám) beszéltek.

Bolond_Pierrot I>!

„… nem véletlen az sem, hogy a vászon fehér:
ez a fehér vászon én vagyok.”
(Jean-Luc Godard)

Bolond_Pierrot I>!

Meglehet, mára az új hullám stílus passzé, nagy talányai közkinccsé és közhellyé lettek, de a láz örök. És a sok forró fej közül bizonyosan JEAN-LUC GODARD agya volt a leglázasabb.

Bolond_Pierrot I>!

„Nem egy ép kép, épp csak egy kép.” (Jean-Luc Godard)