A ​születés művészete 4 csillagozás

Szülés bölcsen, a természet rendje szerint, a tudomány támogatásával
Penny Armstrong – Sheryl Feldman: A születés művészete Penny Armstrong – Sheryl Feldman: A születés művészete

Penny Armstrong, független bába, aki amellett, hogy sokévi „hagyományos” kórházi tapasztalattal rendelkezik, több mint kétezer otthonszülést kísért és Sheryl Feldman, írónő, kiváló doula (szülés körüli asszonysegítő) tárják elénk közös élményeiket.

Eredeti cím: A Wise Birth

Eredeti megjelenés éve: 1990

Alternatal Alapítvány, Budapest, 2001
236 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638442713 · Fordította: Vargha Kornélia
Alternatal Alapítvány, Budapest, 1995
228 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638442713 · Fordította: Vargha Kornélia

BakosJuci>!
Penny Armstrong – Sheryl Feldman: A születés művészete

Penny Armstrong – Sheryl Feldman: A születés művészete Szülés bölcsen, a természet rendje szerint, a tudomány támogatásával

Az alternatív szülés – egyik – bibliája. Az ajánlott irodalmak elsője, amit kötelező olvasni ha nem feltétlen vagy meggyőződva az ipari körházi szülés teljes létjogosultságáról.
Egyébként tényleg jó könyv. Általánosságban.
Ellenben amikor 2022ben valóban szülés előtt állva olvasom, kevésbé látom hasznosnak. A középső kettő fejezete az orvosi szemléletet magyarázza el, ami már elméletében hasonló, kivitelezésében kilóméterekre vagy a magyar rendszertől. Arról nem beszélve, hogy az adatok, vizsgálatok, stb. mind-mind a ’80as évek közepéról vannak, több mint 30 évesek… tehát amikor valós, kézzel fogható információt szeretnél kapni, akkor kétségbeesetten lapozgatod a könyvet, hogy ebben olyan igazából nincs. Azt megtanulod mi a női erő, anyáink hagyatéla, stb. de hogy hogy lehet 2022ben Magyarországon háborítatlanul szülni, és hogy merre is indulj el egy vidáki városban… arra sajnos abszolúte nem elég.
Jó könyv, nem vitatom. Csak korlátozottan felhasználható.

bogi_ca>!
Penny Armstrong – Sheryl Feldman: A születés művészete

Alapjaiban értékelte át a szülésről alkotott nézeteimet. Megvilágításba helyezett rengeteg olyan aspektust, amit korábban nem értettem, miért idegenkedek tőle. Hogy miért nem számított háborítatlannak az annak nevezett kórházi szülésem, amikor idegen emberek ki-bejárkáltak a szobába, háborítatlan helyett magamra utaltságot éreztem, és mindenhol csövek lógtak ki belőlem. Validálta azt a mélyen megbújó érzésemet, hogy nem velem volt a baj, amikor nem éreztem biztonságban és kényelemben magam egy jó nevű kórház, jó hírű szülészeti osztályán.
Bárcsak nálunk is lennének születésházak, akár a kórházhoz közel, de nem kórházi környezetben. Ahol nőkkel nők foglalkoznak, és az anyát is embernek nézik, nem csak a szülés eseményére koncentrálnak.
Egyetlen negatívuma, hogy bár van átfedés a magyar valóság között – hogyne lenne – , de azért ez mégiscsak az amerikai kultúrában íródott, sok sok évvel ezelőtt. Így inkább betekintést nyújt és elgondolkoztat.

Penny Armstrong – Sheryl Feldman: A születés művészete

A könyv első és utolsó fele tetszett igazán. A középső rész segít megerteni az orvosi szemléletet. Azt, hogyan képződnek, mit tanulnak a szulesrol. Amish szülések is vannak benne.
Olvasmányos könyv, viszonylag könnyen lehet vele haladni. Ajánlom szülés előtt állóknak, főleg aki természetes sima szülést szeretne, hiszen bábák írták.

marcellveno2>!

Van egy erő, ami szüléskor eljön a nőkhöz. Nem kérik , egyszerűen csak elárasztja őket . Összegyűlik , mint a felhő a szemhatáron , átsuhan az égen és magával hoz egy gyermeket.

Kapcsolódó szócikkek: erő · szülés
marcellveno2>!

…Az egyik baj, ami abból adódik , hogy gyermekeink vannak, az, hogy kiderül kik is vagyunk valójában.

marcellveno2>!

…könnyebben fognak szülni azok a nők, akikkel barátságosan bánnak akiknek a szükségleteit figyelembe veszik , akiknek a testét tiszteletben tartják, és akiknek az anyai felelősségét nagyra becsülik, mint azok akiket kihívások érnek, akiket korlátoznak, akikben nem bíznak meg , és akikkel szemben közönyösen viselkednek…

marcellveno2>!

…a legegészségesebb és a legbiztonságosabb szülések nem azok , amelyeket szülészeti módszerekkel vezetnek le…

Kapcsolódó szócikkek: szülés
marcellveno2>!

…hétezer nemzedék kell ahhoz , hogy a nőket visszavezessük abba az állapotba amelyről DIck Read beszél a „Természetes Szülésben”…

marcellveno2>!

…a szülés majd rávezeti őket arra, amire én sohasem tudtam volna megtanítani őket: nevezetesen, hogy gyermeket nem lehet büszkeséggel világra hozni, mert a gőgtől túlságosan merevvé válnak az izmok , a gerinc pedig túlságosan egyenes. …

marcellveno2>!

..a teljes orvosi irányítás aláássa a szülést: „Ha elveszik a nő hatalmát, akkor erőszakot követnek el a részvételre való képességén, ha a kórházban betegként kezelik, akkor összezavarják a szülés menetét. Lehetetlenné teszik, hogy kevés bevatkozással és sikerrel világra hozza gyermekét. ..”

marcellveno2>!

…a szülésznők azt szeretnék, ha az orvosok átgondolnák , hogy javaslataiknak és döntéseiknek milyen érzelmi következményei vannak .."

marcellveno2>!

…ha megérintjük a nem állapotos nő méhszáját , az olyan tapintatú mint az orrunk. Az „érett” méhszáj viszont puha, mint az ajkunk…

marcellveno2>!

…a hosszú…ügyeletek kimerítik az orvos érzelmi tartalékait…
„Ügyeletben cinikusabb és kevésbé kiegyensúlyozottabb vagyok …Sértő és kurta leszek, majd ettől lelkiismeretfurdalásom támad, amitől pedig dühös leszek a betegre.”…
„A betegével törődő orvos érintésének tényleges gyógyító ereje van.”

110.111.o.

Kapcsolódó szócikkek: orvos