Az ​állatvilág zenészei 9 csillagozás

Pedro Alcalde: Az állatvilág zenészei

Az áriázó gibbonpárok hajnalhasadáskor duettet énekelnek, a hosszúszárnyú bálnák búgó dalú koncerteket adnak, a szenvedéllyel teli, hajnali fülemüleszó már számos zeneszerzőt megihletett.
A természet lenyűgöző zenei repertoárral kápráztat el minket újra és újra. Egyes állatfajok a hangjukat használják, mások a testükön mint hangszeren játszanak, és akadnak olyan állatok is, amelyek hangjának érzékelésére az emberi fül nem alkalmas.
Informatív kihajtható oldalak és színes illusztrációk segítenek megismerni 14 tehetséges állatzenész dallamos szokásait, így mi is közelebb kerülhetünk a természetben felcsendülő hangok fantasztikus, a filharmonikusokat is zavarba ejtő változatosságához.

Eredeti cím: Animales músicos

Eredeti megjelenés éve: 2016

HVG Könyvek, Budapest, 2019
32 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633047545 · Fordította: Vásony Petra · Illusztrálta: Julio Antonio Blasco

Wolfgang Amadeus Mozart

Rune>!
Pedro Alcalde: Az állatvilág zenészei

Egész jó könyv, de leginkább ötletadónak.
Kevésbé ismert állatfajok muzikális oldalát ismerhetjük meg. De számomra fura volt, hogy nem gyerek nyelven fogalmazott. Az általános leíráson kívül mindegyik állathoz tartozott egy „szakmai” bemutatás is. Ilyen-olyan harmonikus hangok, gégefőkből képzett dallamok stb. Amikor ezeket a részeket olvastuk, mindig láttam, hogy kikapcsolt a gyerekeim agya, és sajna és se nagyon tudtam megmagyarázni nekik, mert ennyire én se értek hozzá.
Viszont, mi minden állatot külön megkerestünk Youtube-on és minden leírás végén meghallgattuk, hogy hangzik az életben, amiről a könyv ír. Ez nagyon nagy siker volt. :)

Pedro Alcalde: Az állatvilág zenészei

A világ minden tájáról bukkantak elő olyan állatok, melyek különleges hangadók. Többségében madarakkal találkozhatunk e kötetben, de színre lépett kabóca, farkas, béka, bálna, pók, denevér és majom is. A szerkesztése nagyon egyedi. Minden szereplő oldalán van egy behajtott laprész, mely alatt különleges, ötletes kivitelezés látható. Ennek tetején fontos tudnivalók olvashatók az adott állatról. Szépen illusztrált. Új információt is hordozott és továbbadott.

B_Panka>!
Pedro Alcalde: Az állatvilág zenészei

Eszméletlenül érdekes könyv és az illusztráció is különleges. A szöveg laza, de tudományos, felkelti az érdeklődést. Nagyobb (már bőven iskolás) gyerekeknek ajánlanám, akiket érdekel az állatvilág, ezen belül is a különleges és zenélő állatok. Hiányoltam egy kicsit, hogy nincs hozzá egy hangfájlokat tartalmazó CD, mert sajnos nem mindent sikerült megtalálni az interneten.

Trudiz>!

A lantfarkú madár több mint 20 madárfajt képes utánozni egyetlen dallal.

Kapcsolódó szócikkek: lantfarkú madár
Trudiz>!

A fülemülék általában éjjel énekelnek, amikor más madarak nem.

Kapcsolódó szócikkek: fülemüle
Trudiz>!

A farkaskórus hangja az erdőben 10 km-re is elhallatszik, a tundrán pedig akár 16 km-ről is hallható.

Kapcsolódó szócikkek: farkas · tundra
Trudiz>!

Wolfgang Amadeus Mozart, a nagy zeneszerző 1784. május 27-én vett egy seregélyt. Amikor lekottázta, amit a madár énekelt, rájött, hogy ez az egyik saját zongoradarabja. Honnan szedte a madár a dalt? Talán Mozart tanította neki, tudta nélkül. Állítólag a zeneszerző mindig fütyült, és tessék! A seregély megtanulta a darabot.

Kapcsolódó szócikkek: 1784 · seregély · Wolfgang Amadeus Mozart
Trudiz>!

A hosszúszárnyú bálnák úgy hozzák létre a hangokat, hogy levegőt préselnek át a légzőszervük hatalmas üregein. Éneklés közben a levegő sosem távozik. Képesek akár 30 percen keresztül is visszatartani a levegőt.

Kapcsolódó szócikkek: hosszúszárnyú bálna
Trudiz>!

A tücskökkel és szöcskékkel ellentétben a kabócák nem szárnyaikat vagy lábaikat dörzsölik egymáshoz a hangadáshoz, hanem megrezegteti a potrohukon kétoldalt elhelyezkedő hártyákat.

Kapcsolódó szócikkek: kabóca
Trudiz>!

Miután a Titanic 1912-ben nekiment egy jéghegynek, és elsüllyedt, a kutatók megoldást kerestek a hajózásban bekövetkező ütközések problémájára. Megfigyelték a denevérek éjszakai repülését, és leutánozták helymeghatározási rendszerüket. Megszületett a szonár, amely ultrahanghullámokat bocsát ki, amelyek aztán visszaverődnek a tárgyakról. Történetesen a denevérek is ultrahangon suttogják szerelmes dalaikat.

Kapcsolódó szócikkek: 1912 · Titanic elsüllyedése
Trudiz>!

Ha az állatvilág teremtményei között rendeznénk versenyt, hogy ki tudja a legszebben hangolt dalt előadni, biztos, hogy a dalos ökörszem lenne a győztes. Ő ugyanis a tiszta hangok mestere.

Trudiz>!

A gibbonok vékony, farok nélküli, hosszú karú emberszabású majmok.