Szívlapát 73 csillagozás

Kortárs versek 16 éven felülieknek

Vers ​a lelke mindennek

A versek nem mennek ki a divatból. A versolvasás olyan, mint válogatni egy végtelen nagy ruhatárban. Lesz köztük olyan darab, ami eleinte úgy lötyög rajtad, mint apád harmincéves bőrkabátja, aztán szépen belenősz. Lesz olyan, ami egyáltalán nem tetszik, és nem is fog soha. Aztán jön a szerelemvers első látásra, majd a nagy, örök kiválasztottak.

A Szívlapát című versgyűjteményben nyolcvanöt köztünk élő költő százötven verse olvasható. Vannak olyan szerzők, akik már évtizedek óta írnak, és vannak, akik meg sem születtek, amikor másoknak már verseskötete jelent meg.

„A költészet (…) jégdarabkák összekoccanása, falevél-fagyasztó éjjel és csalogányhímek párbajozása” – ahogy a költő Borisz Paszternak írja, szóval valami érzéki dolog, amiről nem könnyű beszélni. De mondja az önmagát. Mert persze szó, szó, szó. Ám nemcsak szó, hanem kép és ritmus is. És valami olyat ad, hogy jé, létezik az ember, aki én is vagyok, pedig néha úgy érzem magam,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2017

Tagok ajánlása: 16 éves kortól

A művek szerzői: Acsai Roland, Áfra János, Ayhan Gökhan, Bajtai András, Bende Tamás, Csehy Zoltán, Dékány Dávid, Deres Kornélia, Erdős Virág, Fehér Renátó, Ferencz Győző, Finy Petra, Gál Ferenc, Garaczi László, Gelencsér Milán, Gerevich András, Gergely Ágnes, Győrffy Ákos, Harcos Bálint, Havasi Attila, Háy János, Hevesi Judit, Horváth Benji, Horváth Imre Olivér, Ijjas Tamás, Izsó Zita, Jász Attila, Jónás Tamás, Juhász Tibor, Kántor Péter, Kányádi Sándor, Karafiáth Orsolya, Kemény István, Kemény Lili, Kemény Zsófi, Király Levente, Kiss Judit Ágnes, Kovács András Ferenc, Kőrizs Imre, Krusovszky Dénes, Kukorelly Endre, Kun Árpád, Laboda Róbert, Lackfi János, Lanczkor Gábor, László Noémi, Lövétei Lázár László, Marno János, Mesterházi Mónika, Nádasdy Ádám, Nagy Dániel, Nemes Z. Márió, Németh Bálint, Oravecz Imre, Pál Dániel Levente, Pallag Zoltán, Parti Nagy Lajos, Peer Krisztián, Pion István, Pollágh Péter, Poós Zoltán, Purosz Leonidasz, Rakovszky Zsuzsa, Schein Gábor, Simon Márton, Sirokai Mátyás, Sopotnik Zoltán, Szabó Marcell, Szabó Márton István, Szabó T. Anna, Szálinger Balázs, Szijj Ferenc, Szőcs Petra, Szöllősi Mátyás, Takács Zsuzsa, Tandori Dezső, Térey János, Tolvaj Zoltán, Tóth Krisztina, Turczi István, Turi Tímea, Varró Dániel, Vida Kamilla, Vörös István, Závada Péter

Tilos az Á Könyvek, Budapest, 2017
256 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634102892 · Illusztrálta: Dániel András

janetonic>!

Péczely Dóra (szerk.): Szívlapát Kortárs versek 16 éven felülieknek

Lassan, apránként olvastam, sokszor a reggeli metrón egy-egy verset, így sokáig kitartott. Nem csak pazar gyűjteménye a kortárs verseknek, hanem könyvként is nagyon szép: nem divat már manapság az illusztráció a gyerekkönyveken túl, de itt minden oldalt, minden verset Dániel András rajzai kísérnek. Jó kézbe venni, jó olvasni, számos verset magammal viszek belőle és biztos az is, hogy olykor-olykor fellapozom még. Szerettem nagyon.

Tilos az Á Könyvek, Budapest, 2017
256 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634102892 · Illusztrálta: Dániel András
olvasóbarát P>!

Péczely Dóra (szerk.): Szívlapát Kortárs versek 16 éven felülieknek

„Miért lepleződnek le mindig a csodák?
Mikulás, gólya, most meg ez..” (Tóth Krisztina: Dosszié)

Becsülendő vállalkozás fiatalok számára összeállítani egy versválogatást, 85 költő 150 verse szerepel benne, öt ciklusba rendezve, mindegyik 30 versből áll. A lélek tarka trópusi növény című ciklus tetszett a kötetből a legjobban.

„A lélek tarka trópusi növény
léggyökerén lebeg a semmiben.” (Rakovszky Zsuzsa: Másnaposan)

Ugyanebből a ciklusból tetszett még: Németh Bálint Kiküszöbölés, Térey János A juss, Szabó T. Anna Csoda, Tóth Krisztina Dosszié, Kányádi Sándor Kaland.

Vannak ismert nevek, általam szeretett szerzők és vannak teljesen ismeretlenek. Mint minden válogatás vegyes, de szerencsére mindenki találhat benne spoiler olyan alkotásokat, amelyek felkeltik a figyelmet a kortárs versírók iránt.

Vannak, akik több műfajban alkottak általam nagyra becsült műveket: Garaczi László, Krusovszky Dénes, Tóth Krisztina, Szabó T. Anna, Oravecz Imre, Parti Nagy Lajos, Rakovszky Zsuzsa, Szöllősi Mátyás, Háy János.

Vannak, akiknek lírai sokszínűsége nyűgöz le: Varró Dániel, Lackfi János, Závada Péter, Simon Márton, Kántor Péter, Kányádi Sándor, Turi Tímea, Áfra János, Kiss Judit Ágnes.

Vannak, akiktől még nem olvastam verset korábban, de most találtam meggyőzőeket: Németh Bálint, Térey János, Peer Krisztián, Sopotnik Zoltán, Jónás Tamás, Havasi Attila, Acsai Roland, Izsó Zita alkotásait.
A kötetet Dániel András rajzai teszik még érdekesebbé.
Aki nekem hiányzott a kötetből: Falcsik Mari, hogy maradhatott ki?

K_A_Hikari P>!

Különleges, kortárs, modern
Gimisek kezébe szélsebesen
Izgalmasabb, mint Ady
Bízom benne, hogy tetszeni
fog neked is, csak kezdj neki.

Péczely Dóra (szerk.): Szívlapát Kortárs versek 16 éven felülieknek

Egy abszolút kedvenc verseskötetnek mondanám a Szívlapát -ot, telis-tele van szuperebbnél szuperebb versekkel! Rengeteg új költőt ismerhettem meg, kiktől nagyon szívesen olvasnék még a jövőben, illetve akadtak olyanok is akiket már „ismertem” és már akkor elsőre a szívembe zártam őket.
Kicsit sokáig tartott a kötet olvasása, hisz nem egyszerre daráltam le az egészet, hanem kis mennyiségekben adagoltam, így sikerült kb. fél év alatt végeznem vele. Nagyon ajánlom! 5/5

Kikiriki>!

Péczely Dóra (szerk.): Szívlapát Kortárs versek 16 éven felülieknek

Szerettem ezt a verseskötetet, de sajnos nagyon sok vers nem volt rám valami nagy hatással, mert valószínűleg még nem értem meg annyira, hogy megértsem. Gondolom ez is olyan, hogy minden életszakaszban mást nyújt.
Kimelkedően tetszett a Hűvösvölgyi út, a Máshol, a Feneketlen, a Mostantól mindig, a Miután, a nem csak a hetedik, az Elhagy, A csoda, A vers, az Akire érdemes odafigyelni és a Búcsúlevél.

discipula_magistri>!

Péczely Dóra (szerk.): Szívlapát Kortárs versek 16 éven felülieknek

Parti Nagy Lajos Szívlapát című versével zárult a kötet, de hál' istennek a többi költeményt, ha nem is mind tetszett, olvashatónak találtam. Hasznos és inspiráló kiadvány, viszont az illusztrációk hagynak némi kivetnivalót maguk után. Jó ötlet a témakörökre osztás, és az is, hogy a könyv végén többféle tartalomjegyzék található, hogy tudjunk szerző és cím alapján is keresni, emellett értékelem, hogy a kötet valóban tartalmas, és nem csak azért van benne ennyi vers, hogy kitöltsék a helyet.

Camelia>!

Hát ööö…
Életem első verses kötete. És én nem ítélem el a verseket. Ezelőtt sem tettem, és ezután sem fogom, csak azt hiszem ez nem az én asztalom.
Pedig igazán szeretném, mert amúgy érdekesek.
Ebben a könyvecskében is volt néhány, ami tetszett, sőt olyanok is akadtak, amik nagyon tetszettek. De néhányat képtelen voltam értelmezni, meg nem értettem mi haszna, miért kell ilyenről írni.
Igen, itt jöhetnek a nagyokosok és mondhatják, hogy nem ilyen versekkel kéne kezdeni. Való igaza, egy klasszikus azért valamivel csak jobb.

MariannaMJ>!

Péczely Dóra (szerk.): Szívlapát Kortárs versek 16 éven felülieknek

Egy évig olvastam. Nem volt rossz, nem volt jó.
Nem biztos, hogy ezekkel a versekkel (?) meg lehet szólítani a fiatalokat s megszerettetni a költészetet. Jó része szabadvers. Ha tördelném ez értékelést, elérném a kötet legtöbb költeményének színvonalát.
Az első kettő és a legutolsó szakaszban vannak klassz versek, az utolsó szakasz igazán érzelmes is most számomra (a haza témáját dolgozza fel). A középső két részt eluntam, sok-sok hónap telt el, míg ezeket követően kézbe vettem újra a válogatást.

Molymacska P>!

Péczely Dóra (szerk.): Szívlapát Kortárs versek 16 éven felülieknek

Nagyon változatos volt ez a válogatás.
Nagyon tetszett, mert sokféle versek voltak benne. Olyanok, amiket nagyon át lehet érezni, ami szinte már egyszerű, és megadja azt a tinédzserkori élményt, amit mindenki átélt. Voltak mások is, szerelemről, meg egyéb csacskaságokról. Az én kedvenceim mégis a nyelvvel és az írással kapcsolatos művek voltak. Nagyon szép versek születtek, sok helyen igazán jó átdolgozások.
Érdekes volt, hogy sok költő neve ismerősen csengett a számomra, másokat meg nem is hallottam még. Néhánynak biztosan utánanézek majd, mert nagyon kellemes volt tőlük olvasni.

Linszyy P>!

Péczely Dóra (szerk.): Szívlapát Kortárs versek 16 éven felülieknek

Nagyon örülök ennek a kezdeményezésnek. Szerintem ilyen könyveket kellene a középiskolások figyelmébe ajánlani. Bár nem voltam maradéktalanul elégedett az összeválogatott versekkel, de úgysem tudunk mindenki kedvére tenni. A legtöbb vers azért tetszett, úgy éreztem, hogy érthetőbben fognak meg valós és aktuális problémákat, és talán ezek miatt fogékonyabbak lehetnek rájuk a fiatalok. Én is bajban voltam és vagyok is a lírával. Nagyon kevés verset értettem, szerettem, és ezek is mind klasszikusok voltak. Kortárs költőkről semmit nem hallottam, Varró Daninál elakadtam, senki más nem volt a tarsolyomban. Ez a kötet rengeteg új verset és költőt tár elénk, amikből mindenki maga szemezgethet. Nem kell, hogy mind jó legyen, már akkor is elérte a gyűjtemény a célját, ha egyetlen verset vagy költőt felfedezel magadnak általa.

Ngie>!

Két hete nem láttalak, és amióta
másnál alszol, már csak a forró laptop
hagy vörös égésnyomokat a mellkasomon.

Lillsz P>!

szeretlek, de ez nem szerelmes vers

Simon Márton: Életünk napjai (7. oldal)

Ngie>!

Elég idült idill ez, még hogyha idill is.
A szíved az enyémmel nem kompatibilis.
Bőrünkből szikra pattan, ha megfogod kezem.
Nem illünk össze, drága, mit szépítsünk ezen.

Tilos_az_Á_Könyvek KU>!

Anyámra gondolok és tejport eszem,
csönd van, hétvége délelőtt.

Lillsz P>!

nem őszinteségre van szükségem, hanem rád.

Simon Márton: Előszezon (50. oldal)

worsi P>!

Dékány Dávid: Aszimmetria

Ezek a reggeli fények,
mint konyhapulton hagyott gofri és juharszirup,
hidegek és ragacsosak.

Már észre sem veszem, úgy dúdolom
egy buta popsláger félrehallott szövegét,
úgy húzom át középen a z-t,
és teszek karikát az i-re pont helyett.
Ezeket tőled loptam,
és akármi is lesz velünk, ők maradnak.

De van ez a megszokhatatlan része –
úgy csinálni reggelit, hogy ne ébredj fel,
vagy a hűtő barbecue-szaga.
Ilyen szag van odakint, az űrben is,
a haldokló csillagok szénhidrogénjei miatt.
Ujjaimon az összemorzsolt bazsalikommal
megállni két íz között,
nézni az ereszcsatornában kikelt juharfát.
És nem tudom, még meddig bír el minket
az a téglatest alakú sötétség ott bent.

Napjaink aszimmetrikusak,
mozdulataink édesek és kamaszok.
Nem is tudod, de van egy
közel félórás hangfelvételem arról,
ahogy horkolsz.
Mikor nem vagy itt, azt hallgatom elalváshoz.
Olyankor az ágy belső oldalát,
ahol te szoktál feküdni, üresen hagyom.
A kezem ökölbe szorítva, mint a juharleveleket
csokorba gyűjtő óvodásoké.

Zsírkrétával rajzolok neked
egy életnagyságú galaxist.

26-27. oldal · Dékány Dávid

krlany IP>!

Áfra János: Félreértések kicsiny tárháza

Azt akarom mondani, ha itt lennél, megnyugodnék,
de azt mondom, az állandó hiánytól zaklatott vagyok.

Azt akarod mondani, mellettem volnál, ha tehetnéd,
de csak azt mondod, nem lehetünk mindenhol, folyton együtt.

Azt akarom mondani, csak várom, hátha te is szeretnél,
de azt mondom, ha beéred kevesebbel, nem is vagyok fontos.

Azt akarod mondani, egyszer még a legfontosabb lehetnék,
de csak azt mondod, muszáj megőrizned önmagadat.

Azt akarom mondani, hogy egymásban többé válhatunk,
de azt mondom, ha nem egyként gondolsz ránk, nincs is értelme.

Azt akarod mondani, hogy majd idővel azzá leszünk,
de csak azt mondod, te már így is túlléptél a határaidon.

Azt akarom mondani, lazulj el, csináljuk kicsit másképp,
de azt mondom, én nem bírom tovább várni, hogy megérkezz.

Azt akarod mondani, legalább kicsit legyek még türelemmel,
de csak azt mondod, már eddig is túl sokat követeltem tőled.

Azt akarom mondani, jó, újra óvatos leszek a vágyaimmal,
de azt mondom, te már megint csak magadra gondolsz.

Azt akarod mondani, szinte bármit megtettél volna értem,
de csak azt mondod, az eddigieknél többet nem várhatok el.

Azt akarom mondani, csak a szeretet maradását várom,
de azt mondom, neked minden más fontosabb maradt nálam.

Azt akarod mondani, te törekedtél, próbáltál, közeledtél hozzám,
de csak azt mondod, bármit tennél, nekem úgysem lenne elég.

Azt akarjuk mondani, együtt még ez az egész jóvátehető,
de végül azt mondjuk, elég volt, a szerelem magában nem elég.

worsi P>!

Varró Dániel: [De mit vesződöm én…]

De mit vesződöm én tevéled, édes, annyit?
A stressz, a félsz, a hiszti, a nyűgök, macerák…
Mind többször már a gond szívünkben ablakot nyit,
s a szó gégénkbe hátrál, akár egy pici rák.

Elég idült idill ez, még hogyha idill is.
A szíved az enyémmel nem kompatibilis.
Bőrünkből szikra pattan, ha megfogod kezem.
Nem illünk össze, drága, mit szépítsünk ezen.

De gomblukunkat mégis egymás hiánya lakja,
és elválásaink megannyi kis patakja
a visszaérkezés tavába fut be, lásd.

Elhagylak, s lépteim megint mögéd szegődnek.
Mert nem szerettem én még senkit így előtted,
és nem tudok utánad szeretni senki mást.

30. oldal · Varró Dániel

sophie P>!

Krusovszky Dénes
Miután

Miután befejeztem a matek leckét,
elkezdhetem a magyart,
miután befejeztem a magyar házit,
elkezdhetem az angolt,
miután befejeztem az angolt,
elkezdhetek rajzolni,
miután befejeztem a rajzolást,
kimehetek az udvarra focizni,
miután eleget fociztam,
bemehetek tévét nézni,
miután a tévé előtt megvacsoráztam,
megmoshatom a fogam,
miután megmostam az arcom is,
lefeküdhetek aludni,
miután elmentem az iskolába,
végigülhetem az órákat,
miután az iskolának vége,
hazamehetek délután,
miután ezt az évet elvégeztem,
egész nyáron nyaralok majd,
miután eltelik a nyári szünet,
rögtön harmadikos leszek,
miután véget ér a negyedik is,
nemsoká felsős leszek,
miután az általános is véget ér,
választunk majd egy gimnáziumot,
miután a gimnáziummal végeztem,
nagy leszek és egyetemista,
miután diplomám is lesz,
szerzek magamnak egy jó állást,
miután jó állásom lett,
lesz majd saját családom is,
miután gyerekeim születnek,
elkezdek megöregedni,
miután megöregedtem,
elmehetek nyugdíjba végre,
miután nyugdíjba mentem, én is folyton
a barátaimmal sakkozom majd,
miután eleget sakkoztam,
nem tudom mi lesz,
de valami majd csak lesz,
akkor is, miután.

Lillsz P>!

Ezután hogyan mondjam el: szeretlek?

László Noémi: Kirakat (14. oldal)