Pavel Mandys (szerk.)

Praha ​noir 1 csillagozás

Čtrnáct povídek předních českých spisovatelů
Pavel Mandys (szerk.): Praha noir

Kolik ​tváří můžou mít pražské zločiny, záhady a tajemství? Čtrnáct předních českých autorů přijalo výzvu nabídnout na tuto otázku odpověď a navázat tak na bohatou tradici kriminálních a tajemných příběhů s pražskými náměty. Výsledkem je ojedinělý a stylově pestře laděný soubor, který nabízí setkání se zavedenými jmény české literární scény i budoucími hvězdami a je současně svérazným průvodcem po tradičních i méně známých pražských lokalitách.
S Michaelou Klevisovou se vydáme na žižkovské nákladové nádraží, s Milošem Urbanem na Karlův most, v akčních příbězích Štěpána Kopřivy a Martina Goffy navštívíme Hostivař a Vyšehrad, Michal Sýkora se vydává na pražský Pohořelec, Petr Stančík nahlíží do tajemného světa zaniklého židovského ghetta, Petra Soukupová líčí nevysvětlitelné zmizení ve Stromovce, Kateřina Tučková zkoumá temnou minulost starého domu na vltavském nábřeží…
Objevný svazek, uspořádaný literárním kritikem Pavlem Mandysem, vychází souběžně v české a americké… (tovább)

Paseka, Prága, 2016

Teetee >!
Pavel Mandys (szerk.): Praha noir

Pavel Mandys (szerk.): Praha noir Čtrnáct povídek předních českých spisovatelů

Prágában játszódó noir (vagy ahhoz közeli) novellák, nem csak kimondttan krimiíróktól.
Az Istanbul noirral ellentétben itt sokkal kevésbé jelenik meg a szövegekben maga a város. Míg előbbi esetben Isztambul szinte szereplője és alakítója a történeteknek, itt Prága sokszor csak elmosódva, homályosan jelenik meg a háttérben.
Viszont ebben a kötetben rengeteg a humor. Ami lehet, hogy csak nekem vicces, de én sokszor hangosan felröhögtem olvasás közben.
Például az egyik novellában (Miloš Urbanéban, aki történetesen gótikus-féle regényeket ír, de most valami ettől teljesen különböző dolgot talált ki) egy öngyilkosjelölt már nem is akar meghalni, mire az egyik szereplő lakonikusan megjegyzi: „Jak ji tak poslouchám, žití ji zase baví.” (Ahogy így elhallgatom, az élés ismét szórakoztatja.) Ezt amúgy @entropic kedvéért írtam ide csehül is, mert ő talán érteni fogja azt a hajszálnyi különbséget, ami a život (élet) és a žití (élés) között van, és amitől az egyik közhelyes, a másik meg vicces. Szerintem.
De nemcsak nyelvében vicces helyenként ez a könyv. Egy másik sztori azzal kezdődik, hogy a gettónak ebbe és ebbe a kocsmájába „berontott a gólem, és szétrobbant”. „Bár Prágában ehhez hozzá lehetnének szokva [itt egy másfél oldalas beékelés Löw rabbi és a gólem történetéről], tehát, bár Prágában ehhez hozzá lehetnének szokva, mégsem voltak, ezért rémültükben üvöltöttek.”
(Amúgy lehet, hogy ezek a dolgok csak nekem viccesek. Tényleg. Én moziban is olyankor szoktam röhögni, amikor senki más. Mindenesetre a noir-sztorikon is sokszor jókat szórakoztam.)
Az egyes novellák „noirsága” erősen változó. Van közöttük kőkemény bosszútörténet, egy detektív nosztalgikus visszaemlékezése egy régi sztorira, párkapcsolati dráma (Petra Soukupovától, akitől már olvastam ezt, és ismét imádtam azt a stílust, amilyen hitelesen és „mintha-én-gondolnám-ezt” módon tud belemászni a szereplői agyába).
És megjelennek benne nagyon aktuális, nagyon mai cseh problémák, például a vietnami maffia, vagy egy bárónő története, akinek gyönyörű házába a szociban bérlőket költöztettek, a restitúció után pedig az örökösök alig győzik fenntartani.
Remek kis válogatás ez, és nemcsak azoknak, akik imádják Prágát.