A ​pátriárkák letűnt dicsősége 6 csillagozás

Pavel Brycz: A pátriárkák letűnt dicsősége

„Mi, ​németek kollektíve elismerjük Auschwitz bűnét, de azt sohasem fogadjuk el, hogy mi lőttük le a pilótát, aki a kis herceg barátja volt!”

Néhány évvel ezelőtt még biztosan ott élt rozoga kunyhójában a csernobili atomerőmű közelében, sugárfertőzött környezetben Jefim Archipovics Berezinko, a százhúsz évnél is idősebb aggastyán, Pavel Brycz regényének főszereplője.

Jefim leszármazottai hatalmas szláv tölgyfa gyökereiként szövik át Ozero, az ukrán falucska földjét: tán nincs is olyan család, ahol ne lenne legalább egy sarja. Ám a pátriárka gyermekei a nagy Ukrajna földjét is szűknek érezték, és a magok nyugatra szálltak: Theodor Berezinko az első világháborút követően a Szudéta-vidékre költözik, majd fia, Roland ugyan Hollywoodba menne, de a vasfüggöny nem ereszti, a szabadság utáni szomját csupán alkohollal csillapíthatja. A többi Berezinkót is a Nyugat, a hozzá fűzött remények és illúziók vonzzák, van, akinek beteljesül az álma, van, akit nem ereszt a föld, de… (tovább)

Európa, Budapest, 2012
424 oldal · ISBN: 9789630793988 · Fordította: Beke Márton

szigiri>!
Pavel Brycz: A pátriárkák letűnt dicsősége

Nem kell várni tolsztoji mélységeket, marquezi mágiát, svejkes humort vagy krasznahorkai- szerű körmondatokat, de azért nyomokban mindegyikből találunk egy keveset, talán a Hasek és a Marquez vonal erősebb. Nekem kicsit egy komolytalanabb Körösi Zoltán családregényre hasonlított, de mégsem az a magasirodalom, hanem egy kicsit szórakoztatóbb, olvasmányosabb családregény, amiben azért van egy kis játék is, de azért olyan dolgok is, mint a második világháború, kommunizmus, Csernobil vagy a rendszerváltás utáni gyors bedarálódás a nyugati világrendbe.

Nem életfordulós válság margójára, hanem inkább közepesen könnyed nyári kikapcsolódásnak ajánlom.

Pavel Brycz: A pátriárkák letűnt dicsősége

Négy generáció férfitagjainak családregénye, küzdésről, magányról, elidegenedésről, szenvedélyekről, ukrán, cseh, német viszonylatban. Tartottam tőle, hogy a vége nagyon kilátástalanra sikerül, de nem. A történethez túlzásnak éreztem a 8-10 soros cikornyás mondatokat, ezért a fél csillag levonás és ezt a történetmesélős,nekem tetsző borító sem tette jóvá.

Pavel Brycz: A pátriárkák letűnt dicsősége

Remek történelemkönyv egy cseh vidékről és családról. Igazi megdöbbentő történelem!
Nem mellesleg pedig átfogó képet nyújt az alkoholizmus hatásairól a családban.
Nagyon-nagyon jó könyv…érdekes és jó stílusú. Abszolút ötös!

hársvirág>!

Csak a lelke, a lelke sajgott, hisz a lélek fáj, akár fiatal, akár öreg az ember.
Nem tudsz neki parancsolgatni, anyagtalan, nem lehet sem megfogni, sem megoperálni.
Ha locsolsz rá egy kevés vodkát, egy kissé magához tér.
Ha többet öntesz, megőrül.
A lélek kemény dió a gyógyszermérlegek számára.

hársvirág>!

…még a napsugár sem jut el azokhoz, akik árnyékba akarnak burkolózni.

hársvirág>!

A női kebleknél féltékenység, éhség és szerelem ad találkát egymásnak.

hársvirág>!

A papírhulladékot piára váltotta, a fia együttérzését pedig gyűlöletre.

rosa_canina>!

[…] és Adam Jakubovics osztotta a zsidó üzletemberek bölcsességét, mely szerint négyféle ember már életében halott: a szegény, a vak, a tehetetlen és a gyermektelen.

rosa_canina>!

Érzelmek? Vágy? Mindez csak az erőseknek való. Mindez csak Hitlernek való!

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler